Były pracownik GetBack pod lupą Prokuratury w sprawie wycieku danych z bazy PESEL

Omawiane walory:

Spółka windykacyjna przyznała, że zwolniła trzech pracowników. Wobec jednego toczy się postępowanie w sprawie udziału w wycieku danych z systemu PESEL-NET z 2016 r. W piątek akcje GetBack tanieją o ponad 6 proc.

Jak podała warszawska Prokuratura Okręgowa, 7 grudnia na jej wniosek funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali cztery osoby związane z przestępczym procederem nieuprawnionego pobierania danych z bazy PESEL, w tym komornika sądowego prowadzącego kancelarię komorniczą w Warszawie – Rafała W., byłego pracownika kancelarii komorniczej – Agnieszkę B., byłego asesora komorniczego i jednocześnie pracownika firmy windykacyjnej – Grzegorza G. oraz administratora systemu informatycznego kancelarii – Bartłomieja W.

W piątek władze GetBack zabrały głos w tej sprawie i wydały oświadczenie, w którym zaznaczyły, że nie wiedziały o udziale byłego już pracownika w wycieku ogromnej liczby danych z systemu PESEL-NET z sierpnia 2016 r. Zarząd dodał też, że zwolnił dwóch innych pracowników za nieprzestrzeganie wewnętrznych procedur. Jak podkreśla spółka, obecnie wobec nich nie toczy się żadne postępowanie Prokuratury. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

– W związku z informacjami dotyczącymi nieprawidłowości w jednej z kancelarii komorniczych oraz prowadzonym postępowaniem w tej sprawie, a także zatrzymaniem pracownika spółki, zarząd spółki informuje, że 8 grudnia 2017 roku złożył wniosek do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o nadanie spółce statusu pokrzywdzonej w niniejszym postępowaniu. Wbrew pojawiającym się w mediach sugestiom spółka jednoznacznie i kategorycznie stwierdza, że nigdy nie miała bezpośredniego dostępu do bazy danych PESEL w sposób umożliwiający pozyskanie danych osobowych osób zadłużonych. Władze spółki do momentu sformułowania zarzutów przez prokuraturę pracownikowi nie posiadały informacji, że mógł on łamać prawo. Zarząd spółki jednocześnie oświadcza, że bieżąca działalność biznesowa spółki przebiega bez najmniejszych zakłóceń.

Niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia ze strony prokuratury o podjęciu działań wobec naszego pracownika, uruchomione zostały właściwe procedury oraz wszczęte wewnętrzne postępowanie sprawdzające. Spółka podjęła decyzję o natychmiastowym zwolnieniu pracownika GetBack SA, wobec którego toczy się postępowanie, oraz dwóch innych pracowników spółki.

Podtrzymujemy wszystkie plany związane z rozwojem spółki, w szczególności plany związane z inwestycjami w nowe portfele wierzytelności, a także kontynuacją ekspansji zagranicznej. – napisał zarząd w oświadczeniu przesłanym do redakcji StockWatch.pl.

>> Perspektywy przed EURUSD – bezpłatny raport >>

Wcześniej Stanisław Żaryn‏, rzecznik Ministra-Koordynatora, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej DBN, na Twitterze zapewnił, że ABW nie wykonywało żadnych działań w spółce GetBack.

Źródło: twitter.com/StZaryn

Spekulacje na temat zamieszania spółki, mimo iż zdementowane, ciążą notowaniom windykatora. W piątek akcje GetBack przy wysokich obrotach tanieją o ponad 6 proc. Około godziny 14:00 jeden walor kosztuje 20,31 zł.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR