Były pracownik GetBack pod lupą Prokuratury w sprawie wycieku danych z bazy PESEL

Omawiane walory:

Spółka windykacyjna przyznała, że zwolniła trzech pracowników. Wobec jednego toczy się postępowanie w sprawie udziału w wycieku danych z systemu PESEL-NET z 2016 r. W piątek akcje GetBack tanieją o ponad 6 proc.

Jak podała warszawska Prokuratura Okręgowa, 7 grudnia na jej wniosek funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali cztery osoby związane z przestępczym procederem nieuprawnionego pobierania danych z bazy PESEL, w tym komornika sądowego prowadzącego kancelarię komorniczą w Warszawie – Rafała W., byłego pracownika kancelarii komorniczej – Agnieszkę B., byłego asesora komorniczego i jednocześnie pracownika firmy windykacyjnej – Grzegorza G. oraz administratora systemu informatycznego kancelarii – Bartłomieja W.

W piątek władze GetBack zabrały głos w tej sprawie i wydały oświadczenie, w którym zaznaczyły, że nie wiedziały o udziale byłego już pracownika w wycieku ogromnej liczby danych z systemu PESEL-NET z sierpnia 2016 r. Zarząd dodał też, że zwolnił dwóch innych pracowników za nieprzestrzeganie wewnętrznych procedur. Jak podkreśla spółka, obecnie wobec nich nie toczy się żadne postępowanie Prokuratury. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

– W związku z informacjami dotyczącymi nieprawidłowości w jednej z kancelarii komorniczych oraz prowadzonym postępowaniem w tej sprawie, a także zatrzymaniem pracownika spółki, zarząd spółki informuje, że 8 grudnia 2017 roku złożył wniosek do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o nadanie spółce statusu pokrzywdzonej w niniejszym postępowaniu. Wbrew pojawiającym się w mediach sugestiom spółka jednoznacznie i kategorycznie stwierdza, że nigdy nie miała bezpośredniego dostępu do bazy danych PESEL w sposób umożliwiający pozyskanie danych osobowych osób zadłużonych. Władze spółki do momentu sformułowania zarzutów przez prokuraturę pracownikowi nie posiadały informacji, że mógł on łamać prawo. Zarząd spółki jednocześnie oświadcza, że bieżąca działalność biznesowa spółki przebiega bez najmniejszych zakłóceń.

Niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia ze strony prokuratury o podjęciu działań wobec naszego pracownika, uruchomione zostały właściwe procedury oraz wszczęte wewnętrzne postępowanie sprawdzające. Spółka podjęła decyzję o natychmiastowym zwolnieniu pracownika GetBack SA, wobec którego toczy się postępowanie, oraz dwóch innych pracowników spółki.

Podtrzymujemy wszystkie plany związane z rozwojem spółki, w szczególności plany związane z inwestycjami w nowe portfele wierzytelności, a także kontynuacją ekspansji zagranicznej. – napisał zarząd w oświadczeniu przesłanym do redakcji StockWatch.pl.

>> Perspektywy przed EURUSD – bezpłatny raport >>

Wcześniej Stanisław Żaryn‏, rzecznik Ministra-Koordynatora, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej DBN, na Twitterze zapewnił, że ABW nie wykonywało żadnych działań w spółce GetBack.

Źródło: twitter.com/StZaryn

Spekulacje na temat zamieszania spółki, mimo iż zdementowane, ciążą notowaniom windykatora. W piątek akcje GetBack przy wysokich obrotach tanieją o ponad 6 proc. Około godziny 14:00 jeden walor kosztuje 20,31 zł.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getback, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Jest pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack

  Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała dziś do sądu pierwszy akt oskarżenia w sprawie tzw. afery GETBACK. Wśród oskarżonych są prezesi GETBACKu, Idea Banku oraz Leszek Cz.

 • UOKiK wydał 3 decyzje dot. Getin Noble Bank, nałożył m.in. ponad 7 mln zł kary

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku. Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GETBACK, podał UOKiK. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na GNB karę finansową wysokości ponad 7 mln zł. Nakazał także, aby bank wypłacił rekompensatę osobom, które nabyły obligacje GETBACK za jego pośrednictwem.

 • RMF FM: Prokuratura zabezpieczyła majątek Leszka Czarneckiego.

  Według informacji RMF FM, Prokuratura Regionalna w Warszawie zajęła znaczny majątek Leszka Czarneckiego w związku z śledztwem dot. afery GETBACK. W czwartek akcje spółek kontrolowanych przez milionera tracą na wartości.

 • KNF nałożyła na kierownictwo dwóch domów maklerskich 2 mln zł kar za sprzedaż obligacji GetBack

  Po ponad 2 latach od wybuchu afery GETBACK Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła kary indywidualne na prezesów i członków zarządu dwóch domów maklerskich, które były mocno zaangażowane w dystrybucję feralnych obligacji.

 • KNF chce odsunąć Leszka Czarneckiego od Idea Banku i Getin Noble Banku

  W ubiegłym tygodniu warszawska prokuratura postawiła zarzuty właścicielowi Idea Banku i Getin Noble Banku. Były miliarder póki co pozostaje nieuchwytny. W piątek do gry włączyła się Komisja Nadzoru Finansowego, która wystąpiła z wnioskiem o odwołanie Leszka Czarneckiego z funkcji przewodniczącego obu banków.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR