CBA zatrzymało twórców piramidy finansowej, która oferowała inwestycje w obligacje

CBA zatrzymało trzy osoby podejrzane o działanie w ramach piramidy finansowej, która oferowała sprzedaż instrumentów finansowych - głównie obligacji. Wstępne ustalenia wskazują, że nawet kilka tysięcy osób mogło stracić kilkaset milionów złotych.

piramida,finansowa,obligacje,cba

(Fot. mat. prasowe CBA)

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali trzy osoby podejrzewane o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej i stworzenie piramidy finansowej. Wśród zatrzymanych są prezes zarządu warszawskiej spółki, członek zarządu oraz były dyrektor działu prawnego – radca prawny.

– Ustalenia katowickich śledczych wskazują, że spółka w latach 2016-2020 zarówno w centrali, jak i w oddziałach terenowych oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości. Pracownicy spółki, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzali klientów w błąd. Wszystko wskazuje na to, że mieli świadomość, że kondycja finansowa emitentów już w chwili emisji instrumentów finansowych budziła wątpliwości, co do możliwości wypłaty zainwestowanego przez obligatariuszy kapitału oraz wynikających z niego odsetek, a deklarowana wartość ustanawianego zabezpieczenia znacząco odbiegała od realnej wartości rynkowej – czytaczy w komunikacie CBA.

Wstępne informacje zgromadzone w śledztwie wskazują, że działalność przestępcza wymienionych osób mogła doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem nawet kilku tysięcy osób, a szacunkowe straty sięgają kilkuset milionów złotych.

Jednocześnie agenci CBA przeszukali kilkadziesiąt miejsc związanych z przedmiotem śledztwa.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa wielkich rozmiarów. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec zatrzymanych tymczasowy areszt na trzy miesiące.

Śledczy dodali, że sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)



Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR