Chińczycy wracają do pracy

Poniedziałek jest dniem, w którym po wydłużonych administracyjnie obchodach Nowego Roku olbrzymia część chińskich obywateli wróci do pracy, więc z perspektywy gospodarczej wchodzimy w krytyczny okres epidemii – gdyby okazało się, że jej dalsze rozprzestrzenianie wymusi ponowne przerwy w pracy znaczącej części zakładów produkcyjnych, finalne straty dla chińskiej gospodarki w 1Q2020 będą zapewne znacznie większe niż konsensusowy obecnie ubytek wzrostu o około 2 p.p.

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Piątkowa sesja potwierdziła, że entuzjazm wywołany silną, przede wszystkim monetarną, reakcją władz na koronawirusa zaczyna się wyczerpywać. Wszystkie główne europejskie rynki zamknęły się na minusach, chociaż w Hiszpanii i Włoszech były one symboliczne. Przez pewien czas wydawało się, że dobre dane z amerykańskiego rynku pracy (wzrost zatrudnienia o 225 tys. vs. konsensus 163 tys.) mogą zmienić obraz dnia, ale ich efekt był krótkotrwały. W USA po próbie odbicia na początku sesji także zobaczyliśmy wyraźne spadki, S&P500 i NASDAQ straciły po 0,5 proc., a DJIA 0,9 proc.

WIG20 spadł o 0,1 proc., mWIG40 o 0,4 proc., a sWIG80 o 0,3 proc. Pomijając trzyprocentową przecenę KGHM-u, który musiał zareagować na silne spadki cen miedzi, sesja była bardzo spokojna. Pozytywnie wyróżniało się CCC, którego notowania rosły o 4,5 proc.

W momencie pisania komentarza około 0,5-proc. spadki notuje większość azjatyckich indeksów. Oficjalne dane mówią aktualnie o 40.540 potwierdzonych przypadkach koronawirusa i o 910 ofiarach śmiertelnych. Poniedziałek jest dniem, w którym po wydłużonych administracyjnie obchodach Nowego Roku olbrzymia część chińskich obywateli wróci do pracy, więc z perspektywy gospodarczej wchodzimy w krytyczny okres epidemii – gdyby okazało się, że jej dalsze rozprzestrzenianie wymusi ponowne przerwy w pracy znaczącej części zakładów produkcyjnych, finalne straty dla chińskiej gospodarki w 1Q2020 będą zapewne znacznie większe niż konsensusowy obecnie ubytek wzrostu o około 2 p.p. Pewne jest, że będzie cierpiał dalej sektor usługowy, w strefach objętych różnymi restrykcjami mającymi przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby mieszka około 400 mln chińskich obywateli.

Po bardzo dobrym ubiegłym tygodniu otwartą sprawą jest, w jakim stopniu sytuacja w Chinach dotknie w dalszej części miesiąca giełdy w Europie i USA. W godzinach porannych notowania kontraktów futures sugerują otwarcia w okolicach zera, w Nowym Jorku nawet na niewielkim plusie. Jest to przede wszystkim zasługa informacji Reutersa, że wbrew wcześniejszym obawom chińskie władze wydały zgodę na wznowienie produkcji w największej fabryce Foxconn, absolutnie krytycznej dla łańcuchów dostaw Apple.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 10 lutego 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR