Chiński Nowy Rok: Czy w Roku Małpy chińskie rynki dostaną bzika?

27 stycznia 2016 r.

Raport specjalny Colina Cieszynskiego, CFA, CMT, Analityka rynków w CMC Markets Kanada

Stopy zwrotu

Gong Hei Fat Choi! Chiński kalendarz księżycowy działa w 12 letnich cyklach, gdzie każdy rok przyjmuje nazwę jednego ze zwierząt z chińskiego zodiaku. Pomimo, że daty rozpoczęcia poszczególnych lat nie są identyczne to, na potrzeby niniejszej analizy traktuję 31 stycznia jako początek każdego roku. Rok Kozy dobiega końca. Historycznie te okresy były dobre dla rynków akcji, ale ostatni rok był najgorszym dla indeksu Hang Seng od 1960 roku, i dla S&P 500 od lat trzydziestych. Zbliżamy się jednak do Roku Małpy. Historycznie Rok Małpy dawał mieszany obraz – w zależności od klasy aktywów.

tabela1

Źródło: CMC Markets, Bloomberg LP


Jak wygląda porównanie mijającego roku z innymi latami Kozy?

Był to najgorszy Rok Kozy w ostatnich 50 latach. Pięć indeksów akcyjnych i indeks surowców, które są przeze mnie monitorowane zanotowały spadki. Dodatkowo cztery na sześć rynków spadło o ponad 10%. Był to też pierwszy Rok Kozy dla S&P500 od 1932 i dna wielkiego kryzysu z ujemną stopą zwrotu. Lata Kozy były historycznie bardzo dobre dla Hang Seng, ale mijający był najgorszym od ponad 50 lat. Nawet 16% wzrost do najwyższego poziomu indeksu w ostatnich 52 tygodniach był o znacznie mniejszym zakresie niż w poprzednich latach Kozy. Surowce miały również bardzo trudny rok, co wpłynęło na rynki mocno zależne od kondycji tego sektora, takie jak Kanada i Australia oraz w mniejszym stopniu, ale również istotnie na Wielką Brytanię.

tabela2

Źródło: CMC Markets, Bloomberg LP

Historycznie, w latach Małpy akcje rosły

Typowy Rok Małpy był rewelacyjny dla akcji, ale już mniej korzystny dla rynków surowcowych. Szczególnie dobrze radził sobie indeks Hang Seng ze wzrostami powyżej 70% w latach 1969 i 1981. Jednakże w ostatnim Roku Małpy – 2005 – zanotował znikomy wzrost. Lata Małpy były też dobre dla akcji w Wielkiej Brytanii i Australii, ze średnią wzrostów ponad 10%. Rynki amerykańskie rosły średnio o 5%.

tabela3

Źródło: CMC Markets, Bloomberg LP

Czy doświadczymy małpich figli?

Kończący się Rok Kozy to była „dzika jazda” na chińskich rynkach. Solidne wiosenne wzrosty zamieniły się w olbrzymie spadki kontynuowane w styczniu. Na razie, wysoka zmienność chińskich akcji nie wpłynęła na realną gospodarkę i tak długo jak nie będzie to miało miejsca można oczekiwać stabilizacji notowań. Interesującym jest, że ostatni zniżkowy Rok Kozy był w 1968 roku, kiedy to akcje spadły o 15,3%, ale po nim nastał Rok Małpy ze wzrostem o 72,4%. Czy i tym razem historia się powtórzy? Być może nie w takim zakresie, ale nadchodzący rok może przynieść znaczące odbicie chińskich akcji. 

***

Informacja prawna:

Informacje zawarte w niniejszym komentarzu rynkowym mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią reklamy, oferty ani rekomendacji do zakupu lub sprzedaży produktów finansowych. Wszelkie informacje publikowane przez CMC Markets UK Spółka Akcyjna Oddział  w Polsce nie stanowią czynności w zakresie doradztwa inwestycyjnego ani finansowego. W przypadku, kiedy w treści komunikatu prezentowane są historyczne wyniki inwestycyjne produktów finansowych, nie ma gwarancji ich osiągnięcia w przyszłości. CMC Markets UK plc oraz CMC Markets UK Spółka Akcyjna  Oddział w Polsce nie ponoszą odpowiedzialności za straty poniesione, bezpośrednio lub pośrednio, w związku z działaniami podjętymi na podstawie treści komentarza. CMC Markets UK Spółka Akcyjna Oddział w Polsce, z siedzibą w Warszawie, przy ul. Emilii Plater 53, wpisany do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS 0000575015, oddział spółki CMC Markets UK plc z siedzibą w 133 Houndsditch, Londyn EC3A 7B, zarejestrowanej w Anglii i Walii pod numerem 0244840, nadzorowanej przez Financial Conduct Authority, wpisanej do rejestru firm inwestycyjnych pod numerem 173730. Inwestując z lewarem możesz stracić więcej niż depozyt. Więcej w informacji o ryzyka na stronie www.cmcmarkets.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR