Chiny dały sygnał do wyprzedaży akcji, gorąco na Millennium i PBG

Omawiane walory: , , , ,

Na europejskich parkietach trwa mocna przecena akcji, do której preludium było ponad 8-proc. tąpnięcie indeksów w Szanghaju. Kolejny po PMI słaby odczyt makro z Państwa Środka uzmysłowił inwestorom, że władze Chin nie zdołają sztucznie podtrzymać wzrostów. W Warszawie główne indeksy przed południem tracą po ok. 0,8 proc.

Początek ostatniego tygodnia lipca przynosi kontynuację przeceny na warszawskim parkiecie. Przewaga podaży to w znacznej mierze efekt rozpędu, jaki indeksom nadał czynnik ryzyka politycznego w Polsce. Dodatkowo w poniedziałek GPW rykoszetem obrywa z powodu obaw o chiński wzrost gospodarczy. Obecnie inwestorom brakuje argumentów do kupowania akcji. Lokalnie szansą na poprawę sentymentu może być rozpoczęty niedawno sezon wyników za II kwartał i całe I półrocze. W kolejnych tygodniach liczba sprawozdań będzie stopniowo rosła, ale na prawdziwą kumulację i tak trzeba poczekać do ostatnich dni sierpnia.

W poniedziałek rano WIG20 traci 0,9 proc. i walczy w okolicach wsparcia na poziomie 2.166 pkt. (minimum z końca 2013 roku). Wskaźniki sygnalizują bardzo mocne wyprzedanie. Niewiele lepiej radzą sobie dzisiaj segmenty małych i średnich spółek – mWIG40 traci 0,8 proc., a sWIG80 zniżkuje o 0,7 proc. Kolor czerwony dominuje też na zachodnioeuropejskich parkietach. Niemiecki DAX traci 1,2 proc., a francuski CAC40 zniżkuje nawet o 1,6 proc. Wyprzedaż na zagranicznych parkietach to pokłosie kolejnych słabych odczytów makro z Chin. Tym razem inwestorów postraszyły dane o spadku zysków przedsiębiorstw przemysłowych (w czerwcu -0,3 proc. r/r, poprz. 0,6 proc.). W efekcie indeks w Szanghaju zapikował o ponad 8 proc. Inwestorzy najprawdopodobniej porzucili nadzieje, że władze Chin zdołają sztucznie podtrzymać wzrosty.

wykres_wig20

W najbliższych tygodniach przez pierwszy plan będą przewijać się doniesienia w sprawie negocjacji Grecji z wierzycielami i przedstawicielami Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). Tematem rozmów będzie kolejny pakiet pomocowy. 20 sierpnia Ateny muszą spłacić EBC ratę kredytu wynoszącą prawie 3,2 mld euro. W niedzielę wieczorem agencja Reutera poinformowała, że grecka giełda będzie zamknięta jeszcze w poniedziałek, ale być może zostanie otwarta we wtorek. Handel na ateńskim parkiecie zawieszono 29 czerwca, gdy władze zdecydowały się również zamknąć banki i wprowadzić kontrolę przepływu kapitału, aby uniknąć załamania systemu bankowego. Wydarzeniem tygodnia będzie środowe posiedzenie FOMC w USA. >> Zobacz przegląd najważniejszych informacji z rynków surowcowych i walutowych

W poniedziałek na warszawskim parkiecie w centrum uwagi jest Millennium Bank, który opublikował wyniki za II kwartał. W minionym okresie bank na czysto zarobił o 11 proc. więcej niż prognozowali to rynkowi eksperci. Radość z wyników i pochwał kierowanych pod adresem Millennium za niższe koszty operacyjne oraz lepsze saldo rezerw przygasza ponad 3-proc. przecena akcji. Inwestorzy wciąż boją się presji na sektor bankowy z tytułu frankowych kredytów hipotecznych. >> Czytaj więcej

Kolejny dzień mocnej wyprzedaży notują też banki z grupy kapitałowej Leszka Czarneckiego. Kurs akcji Getinu i Getin Noble Banku zniżkuje odpowiednio o 6,5 proc. i 7,2 proc. W piątek notowania drugiego banku przy najwyższych w tym roku obrotach spadły do poziomu groszowego. Na zamknięciu sesji za jeden walor Getin Noble Banku płacono 0,97 zł. W poniedziałek cena spada do 0,90 zł. Mocną wyprzedaż widać też na obligacjach banku notowanych na rynku Catalyst. Podporządkowane papiery Getin Noble o najdalszych terminach wykupu są wyceniane nawet poniżej 90 proc. wartości nominalnej.

O 6,5 proc. drożeją dzisiaj walory PBG. Spółka budowlana poinformowała, że czynności egzekucyjne komornika sądowego w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przeciwko PBG z wniosku wierzyciela – Banco Espirito Santo de Investimento – zostały uchylone. Sprawa dotyczy postępowania egzekucyjnego na kwotę nieco ponad 4 mln zł wraz z odsetkami.

O 1,8 proc. rośnie kurs akcji Pamapolu. W piątek Amerykanka Struktura wezwał do sprzedaży 6.642.200 akcji (21,13 proc.) producenta żywności po cenie 1,15 zł za papier. Zaoferowana cena była o 3 grosze wyższa od rynkowej. W komunikacie podano, że wzywający docelowo chce osiągnąć 100 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Pamapolu, ale nie zamierza na chwilę obecną wycofywać spółki z obrotu na GPW. Właścicielami spółki Amerykanka Struktura są Paweł Szataniak i Mariusz Szataniak.

Mapa rynku - stan na godzinę 10:40

Mapa rynku – stan na godzinę 10:40

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getin, Getinoble, Millennium, Pamapol, PBG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR