Citi Handlowy: Łączna skala interwencji NBP wyniosła ok. 7 mld USD w grudniu

Łączna skala interwencji Narodowego Banku Polskiego wyniosła ok. 7 mld USD w grudniu ub. r. szacują ekonomiści Citi Handlowy.

kredyty, banki, zadłużenie

– Według najnowszych danych NBP na temat rezerw walutowych szacujemy, że łączna skala interwencji NBP w grudniu wyniosła ok. 7 mld USD. Dane na temat płynności sektora bankowego sugerują, że skala interwencji mieściła się przedziale 4,9-8,1 mld USD, a największa interwencja miała miejsce 30 grudnia – czytamy w raporcie tygodniowym.

Ekonomiści zakładają w scenariuszu bazowym stabilizację stóp procentowych w najbliższych kwartałach.

– Taką możliwość potwierdzają komentarze szefa NBP A. Glapińskiego wskazujące na możliwość redukcji stóp jedynie w przypadku znacznie słabszego wzrostu gospodarczego. Naszym zdaniem niższy odczyt inflacji za grudzień nie powinien mieć dużego wpływu na perspektywy stóp – czytamy w raporcie.

Zdaniem ekonomistów banku, istnieje prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w II poł. 2022 r.

– Przyjmujemy, że RPP podtrzyma sformułowania o preferencji słabego złotego, ale wątpimy, aby bank centralny zobowiązał się do obrony konkretnego poziomu – podsumowano w materiale.

W ubiegłym tygodniu Glapiński poinformował, że zarząd NBP od połowy grudnia 2020 r. dokonuje zakupu walut obcych na rynku walutowym w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR