Co pokaże marcowa inflacja w USA?

Najciekawszym punktem dnia będą dane o inflacji CPI w USA, która ma pod wpływem m.in. niekorzystnych efektów bazy wzrosnąć zgodnie z konsensusem z 1,7 proc. r/r do 2,5 proc. m/m (0,5 proc. m/m). Ewentualna niespodzianka w jedną lub drugą stronę może zadecydować o kierunku wybicia z trwającej od połowy marca konsolidacji na rynku amerykańskich obligacji skarbowych.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Zgodnie z wczorajszymi podejrzeniami, poniedziałkowa sesja rozpoczęła tydzień wyjątkowo spokojnie, zmianami indeksów, które w wielu przypadkach (DAX, CAC40, FTSE MiB) oscylowały wokół poziomów z piątkowego zamknięcia, z delikatną przewagą niedźwiedzi. WIG20 wzrósł o 0,4 proc., mWIG40 o 0,5 proc., a kolejne 1,1 proc. do tegorocznej stopy zwrotu dodał sWIG80, dla którego oznaczało ty przekroczenie 20 proc. zwyżki YTD. Lepszy niż w Europie sentyment to w olbrzymiej mierze zasługa wiedzionego przez PGE WIG-Energia o 8,7 proc. po zapowiedzi ministra Sasina, że aktywa węglowe zostaną raz na zawsze wydzielone ze spółek energetycznych. Kolejny dzień po giełdowym rajdzie głęboko korygował się natomiast KGHM. W USA S&P500 straciło symboliczne 0,02 proc., a NASDAQ 0,4 proc.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

W godzinach porannych nastroje są raczej pozytywne po odbiciu największych parkietów azjatyckich, a najciekawszym punktem dnia będą dane o inflacji CPI w USA, która ma pod wpływem m.in. niekorzystnych efektów bazy wzrosnąć zgodnie z konsensusem z 1,7 proc. r/r do 2,5 proc. m/m (0,5 proc. m/m). Ewentualna niespodzianka w jedną lub drugą stronę może zadecydować o kierunku wybicia z trwającej od połowy marca konsolidacji na rynku amerykańskich obligacji skarbowych. Sami pozostajemy zwolennikami tezy, że rentowności wbrew niedawnym rekordowym pozycjom na dalsze wzrosty, będą z obecnych poziomów spadać, choć znacznie wolniej niż wcześniej rosły. Konsekwencją takiej sytuacji byłby też zapewne powrót kursu EURUSD powyżej 1,20.

Amerykański rynek będzie też w tym tygodniu elektryzowało IPO Coinbase, największej giełdy kryptowalut i kolejnej podlegającej regulacji opcji gry na wzrost lub spadek tego rynku – spodziewamy się, że przy spodziewanej kapitalizacji na poziomie 100 mld USD i potencjalnie wysokiej płynności zachowanie spółki po debiucie może oddziaływać na cały rynek kryptowalut. Później korelacja zapewne osłabnie, w miarę jak akcje zaczną wyceniać potencjalne zmniejszanie się marż, niekoniecznie połączone z malejącym zainteresowaniem krypto. Wycena na tle NASDAQ i ICE (operator m.in. NYSE) wydaje się absurdalna, co zapewne w tym segmencie rynku nie oznacza nic więcej niż „wymagająca”.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 13 kwietnia 2021 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR