Comp w kolejnych latach chce płacić dywidendę i skupować akcje

Omawiane walory: ,

Dywidenda miałaby stanowić do 50 proc. zysku informatycznej grupy i byłaby stałym elementem ze stopą w okolicach 3 proc. Natomiast buy back ma być uzależniony od potrzeb akwizycyjnych lub niskiej wyceny akcji. Na ten cel spółka zamierza wydać maksymalnie 100 mln zł.

Comp przedstawił politykę dzielenia się zyskiem. Spółka, biorąc pod uwagę dobrą sytuację finansową, zamierza w przyszłości rekomendować walnemu wypłatę dywidendy w wysokości do 50 proc. skonsolidowanego zysku netto grupy. Celem zarządu jest powtarzalna wypłata około 30 proc. zarobionej kwoty. Taka polityka znajdzie zastosowanie począwszy od podziału zysku netto za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2014 r.

Jednocześnie zarząd podjął też uchwałę o zwróceniu się do akcjonariuszy z wnioskiem o udzielenie zgody do nabycia 1.183.637 akcji własnych w terminie do końca 2017 roku. Zgodnie z propozycjami minimalna cena w buy backu to 30 zł, a maksymalna 100 zł, przy czym w okresie trzech miesięcy od dnia powzięcia uchwały przez walne zgromadzenie minimalna proponowana kwota zapłaty to 67 zł. Wartość nabywanych walorów ma nie przekroczyć 100 mln zł.

Nie wykluczam, że w kolejnych latach możemy jednocześnie wypłacać dywidendę i uruchamiać buy-back w jednym roku. Dywidenda ma być stałym elementem ze stopą wypłaty w okolicach 3 proc. Natomiast buy-back ma być elementem reagowania na okazje rynkowe. Będziemy go uruchamiać, gdyby kurs akcji był na atrakcyjnym poziomie z punktu widzenia nabywcy, lub gdy będziemy chcieli pozyskać akcje na potrzeby potencjalnych akwizycji rozliczanych akcjami własnymi. – ocenia Robert Tomaszewski przewodniczący rady nadzorczej Compu (PAP).

>> Wskaźnik C/WK spółki to 0,80 przy średniej dla sektora 1,77 >> Analizę wskaźnikową Compu uwzględniającą wyniki za I kwartał znajdziesz w StockWatch.pl

Szef rady nadzorczej informatycznej spółki dodał, że jeśli polityka dywidendowa Compu zostanie zaakceptowana przez radę nadzorczą, to analogiczna polityka odnoście dywidendy i buy-backu będzie zapewne wprowadzona w grupie, w tym w Elzabie. Comp jest głównym udziałowcem zabrzańskiej spółki.

W I kwartale Comp uzyskał 126,2 mln zł przychodów i 8,6 mln zł zysku netto. Rok wcześniej spółka wypracowała odpowiednio 145,5 mln zł i 17,6 mln zł. Natomiast Elzab w pierwszych trzech miesiącach tego roku zanotował wzrost przychodów w ujęciu r/r o 37 proc. (49,1 mln zł). Towarzyszył temu 2-proc. wzrost zysku netto do 7,3 mln zł.

We wtorek inwestorzy dyskontowali zapowiedzi przyszłego dystrybuowania zysków wśród akcjonariuszy. Notowania Compu zyskały ponad 7 proc. W tym roku spółka ma za sobą 13-proc. przecenę. Natomiast akcje Elzabu dały zarobić aż 64 proc.

wykres_Elzab_comp

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT comp, elzab, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR