Credit-Agricole zrewidował prognozę spadku PKB na 2020 rok do 3,1 proc. z 2,8 proc.

PKB spadnie o 3,1 proc. r/r w 2020 r. wobec wcześniejszej prognozy spadku PKB na 2,8 proc. w br., prognozuje Credit Agricole. Bank podtrzymał jednocześnie prognozę wzrostu PKB o 3,6 proc. r/r w 2021 r.

Credit, agricole, bank, prognoza,PKB,Polski,2020

Credit-Agricole zrewidował prognozę spadku PKB na 2020 rok do 3,1 proc. z 2,8 proc.

– Zrewidowaliśmy nasz scenariusz makroekonomiczny dla lat 2020-2021. Wyższy od oczekiwań wynik PKB w III kw. oraz wyraźnie niższa prognoza PKB w IV kw. sprawiły, że rewizja średniorocznego tempa wzrostu PKB w 2020 r. jest nieznaczna (-3,1 proc. wobec -2,8 proc. przed rewizją) – podał na Twitterze główny ekonomista Credit Agricole Jakub Borowski.

Borowski podkreślił, że w najbliższych miesiącach istotny wpływ na gospodarkę będą miały wprowadzone dotychczas i dalsze obostrzenia związane z pandemią. Zdaniem ekonomistów Credit Agricole, silna sezonowość zachorowań na grypę i ludzkie koronawirusy sugeruje, że znaczny zakres obostrzeń zostanie utrzymany do marca 2021 r.

Spożycie prywatne – zdaniem ekonomistów – w przyszłym roku będzie stłumione, a w II poł. 2021 r. przyspieszą inwestycje publiczne.

– Rok 2021 będzie więc rokiem tłumionej konsumpcji (szczególnie w I kw. i – w mniejszym stopniu – w IV kw.), znacznego wzrostu inwestycji firm w II poł. (efekty bazy, odnowienie majątku) oraz silnego odbicia eksportu (ożywienie handlu światowego i dobra sytuacja epidemiologiczna w [Niemczech]) – czytamy dalej.

Ekonomiści spodziewają się, że szczepionka na COVID-29 będzie dostępna w II kw. 2021 r., a więc w okresie szybkiego spadku liczby nowych przypadków COVID-19.

– Konsekwencją będzie niskie wyszczepienie populacji w IV kw. 2021, co przyczyni się do powstania trzeciej i płytkiej fali epidemii COVID-19 w tym okresie – prognozuje bank.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR