Czarne chmury nad GPW. Odbija Cyfrowy Polsat i Grupa Azoty

Omawiane walory: , , , ,

Nastroje na warszawskiej giełdzie i sentyment wokół niej pozostają złe. Wczorajszy wystrzał euforii nic nie zmienił w tej kwestii. Nowe dołki na głównych indeksach GPW są tylko kwestią czasu.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Środowe dość mocne odbicie na GPW, na tyle poprawiło nastroje w Warszawie, że rano giełdowe byki przejawiały chęci do kontynuacji wzrostów. Dość szybko jednak zostały spacyfikowane i po dwóch godzinach handlu wszystkie warszawskie indeksy świeciły na czerwono. Około 11:00 indeks WIG20 tracił 0,3 proc. (2.147 pkt.), mWIG40 zniżkował aż o 0,7 proc. (4.280 pkt.), a sWIG80 o 0,2 proc. (13.215,7 pkt.). Wartość obrotów na całym rynku wynosi 155 mln zł. Ta zdecydowana poranna postawa podaży w żaden sposób nie zaskakuje. Nikt chyba nie może mieć wątpliwości, że wczorajszy wystrzał na GPW to tylko korekta w trendzie spadkowym.

Przedpołudniowa przecena w pełni koreluje z zachowaniem giełd europejskich, gdzie w przeważającej liczbie indeksy utrzymują się poniżej poziomów środowego zamknięcia (DAX -0,4 proc., CAC 40 – 0,2 proc.). Na symbolicznych plusach jest za to węgierski BUX (+0,2 proc.) czy turecki XU100 (+0,3 proc.).

Warszawska giełda ma problem, ponieważ na horyzoncie nie widać czynników mogących w najbliższym czasie pociągnąć indeksy ku górze. Zarówno w układzie technicznym, jak i w sytuacji fundamentalnej, nic w ostatnich dniach się nie zmieniło. Fundamentalnie rynki akcji wciąż funkcjonują w środowisku wojen handlowych, rosnących stóp procentowych w USA i mocnego dolara. Czyli w warunkach, które przede wszystkim będą ciążyć gospodarkom krajów rozwijających się. A bardziej lokalnie, rodzime spółki w dalszym ciągu borykają się z problemem przełożenia wysokiego wzrostu gospodarczego na równie wysoką dynamikę swoich zysków. >> Zobacz także: Czy polska konsumpcja osiąga cykliczne maksimum?

Nie zmienił się też układ sił na wykresach. I to zarówno ten długoterminowy, jak i krótkoterminowy. I tak WIG20 wprawdzie zamknął lukę bessy z wtorku, ale do wygenerowania pierwszych sygnałów kupna droga jest jeszcze daleka. Wykres tego indeksu od trzech miesięcy porusza się w kanale spadkowym. To sprawia, że środowe przebudzenie popytu można przyrównać do analogicznej sytuacji z pierwszych dni maja czy przełomu maja i czerwca. Wówczas po 4-5 sesjach wzrosty się kończył. Rynek wracał do spadków, wyrysowując w ciągu następnych 2-3 tygodni kolejny niższy dołek. Teraz należy oczekiwać podobnego zachowania. Dlatego przez analogię lokalny szczyt powinien być wyznaczony na początku przyszłego tygodnia, a następny dołek w 2 lub 3 tygodniu lipca.

notowania

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Jeszcze gorzej prezentuje się sytuacja na wykresie dziennym mWIG40, który spada od stycznia. Mocna wyprzedaż z pierwszej połowy czerwca nie pozostawia wątpliwości, kto teraz rozdaje karty. Inwestorzy zapewne też to wiedzą. Dlatego nawet gdyby przyjąć optymistyczny scenariusz, i założyć koniec spadków, to powrót trwalszych wzrostów wymagałby zbudowania odpowiedniej bazy dla indeksu. Klasycznego „udeptywania dna”.

Stosunkowo w najgorszej sytuacji (również krótkoterminowej) jest sWIG80. Nie tylko nie zdołał on wczoraj odbić w górę, ale też na jego wykresie otwarta pozostaje luka bessy z wtorku. Dopóki popyt się nie zmobilizuje i jej nie domknie, to jedyne na co mogą liczyć posiadacze akcji, to ruch w bok. Analogiczny do tego jaki miał miejsce w połowie czerwca. I co więcej, podobnie jak ostatnio, taka stabilizacja raczej będzie przystankiem przed dalszymi spadkami.

W pierwszych godzinach notowań wśród giełdowych blue chipów skalą wzrostów wyróżniał się Cyfrowy Polsat. Akcje tej spółki, które od końca maja znajdowały się w trendzie spadkowym, dziś odbijają o 2,2 proc. do 22,24 zł.

Po drugiej stronie barykady znalazł się natomiast BZ WBK. Jego notowania spadają o 2,7 proc. do 343 zł, po tym jak wczoraj zanotowały wzrost aż o 7,6 proc. To będzie bardzo ważna sesja z punktu widzenia kształtowania się sytuacji na wykresie dziennym BZ WBK. Od wczoraj trwa bowiem bitwa o zanegowanie wybicia dołem z 3,5-miesięcznej konsolidacji. Jeżeli to się nie uda, to na gruncie analizy technicznej, kurs otworzy sobie drogę do spadku nawet do 300 zł.

Wzrostowe odbicie zalicza dziś także kurs akcji Grupy Azoty (+2,7 proc.). Wygląda na to, że apetyt kupujących rośnie w miarę jedzenia. Popyt skutecznie broni wsparcia na poziomie 42,60 zł, budując tym samym fundamenty potencjalnego podwójnego dna. Sytuacja techniczna temu sprzyja. >> Zobacz analizę techniczną akcji Grupy Azoty

Na szerokim rynku pozytywnie wyróżnia się dziś m.in. Mostostal Zabrze (+9,7 proc.), Budimex (+5,7 proc.) i Asbis (+3,7 proc.). W tym ostatnim przypadku pretekstem do zwyżki stały się opublikowane wyniki sprzedaży za maj. Spółka zanotowała w tym miesiącu wzrost przychodów aż o 75 proc. w skali roku i ukształtowały się one na poziomie 161 mln dolarów. To kolejny już miesiąc, gdy przychody rosną w dwucyfrowym tempie. W opinii przedstawicieli Asbisu, to efekt dobrej strategii przyjętej przez spółkę.

Po czerwonej stronie rynku prym wiedzie Serinus Energy. Akcje spółki kontrolowanej przez rodzinę Kulczyków tanieją przy ponadprzeciętnych obrotach o ponad 10,8 proc. i wyznaczają nowe historyczne minimum. Przed południem za jeden walor spółki poszukiwawczo-wydobywczej płacono zaledwie 0,66 zł, co daje wycenę całej grupy na poziomie 143 mln zł.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT asbis, bzwbk, CYFRPLSAT, Grupaazoty, serinus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Grupa Azoty: Mamy potwierdzone pełne finansowanie Projektu Polimery. Instalacja ruszy w 2022 r. Gośćmi poniedziałkowego czatu inwestorskiego byli Paweł Łapiński i Marek Czyż. Przedstawiciele Grupy Azoty na gorąco omówili najnowsze wyniki finansowe oraz postępy w realizacji projektu Polimery Police, jednej z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle.
 • Grupa Azoty: Kiedy Polimery Police ruszą, rynek będzie w trendzie wzrostowym

  Grupa Azoty na bieżąco aktualizuje analizy dotyczące spodziewanego popytu na polipropylen, mającego wpływ na rentowność inwestycji Polimery Police. Wynika z nich, że w 2023 roku, kiedy inwestycja ma już produkować, rynek polipropylenu powinien być na fali wzrostowej, poinformował ISBnews wiceprezes Grupy Azoty ds. finansowych Paweł Łapiński.

 • ZCh Police mają dokumentację transakcyjną dot. finansowania Polimerów Police

  ZCh Police, Grupa Azoty (jednostka dominująca, a łącznie z ZCh Police jako pierwotni sponsorzy) oraz spółka zależna od pierwotnych sponsorów - Grupa Azoty Polyolefins zawarły ze spółką Grupa Lotos, Hyundai Engineering Co., Ltd oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND, łącznie z Grupą Lotos i Hyundai współsponsorzy, a łącznie z pierwotnymi sponsorami i Polyolefins strony) umowy dotyczące warunków inwestycji equity oraz finansowania dłużnego podporządkowanego (dokumentacja transakcyjna) w związku z realizacją przez Polyolefins projektu inwestycyjnego "Polimery Police".

 • ZCh Police: Azoty Polyolefins mają umowę kredytów w zw. z proj. Polimery Police

  Grupa Azoty Polyolefins - spółka zależna Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police- podpisała umowę kredytów, której celem jest pozyskanie uprzywilejowanego finansowania dłużnego niezbędnego do realizacji przez Polyolefins projektu inwestycyjnego "Polimery Police".

 • Grupa Azoty zarekomendowała niewypłacanie dywidendy z zysku za 2019 rok

  Grupa Azoty zarekomendowała przeznaczenie zysku netto za 2019 rok w wysokości 58,25 mln zł w całości na kapitał zapasowy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR