Czarny czwartek na NewConnect: upadają kolejne spółki

Omawiane walory: , ,

Czwartkowa sesja przyniosła hiobowe wiadomości dla inwestorów. Wraz z kolejnymi dwoma upadkami spółek z NC, liczba upadłości wśród emitentów z warszawskiej giełdy wzrosła do 21.

Czwartkowa sesja rozpoczęła się od informacji, że Euromark jest na krawędzi bankructwa, a zarząd producenta outdoorowej odzieży zdecydował o złożeniu wniosku o upadłość z możliwością zawarcia układu. Spółka w odrębnym komunikacie podała, że zamierza złożyć pismo w tej sprawie jeszcze tego samego dnia.

Euromark jest notowany na rynku głównym, choć na podwójnym fixingu, ale prawdziwa fala złych wiadomości nadeszła z innego kierunku. W czwartek na ostateczne kroki zdecydowały się aż trzy spółki notowane na NewConnect. Tego właśnie od dawna obawiali się wszyscy śledzący rozwój alternatywnego rynku giełdowego. Wątpliwa kondycja i palcem na wodzie pisane plany biznesowe wielu emitentów musiały w końcu doprowadzić do uruchomienia lawiny upadłości.

Czwartkową serię rozpoczął Waspol, który poinformował o złożeniu 29 listopada wniosku do sądu o wszczęcie postępowania naprawczego. Spółka chce w ten sposób przygotować się na spodziewane pogorszenie sytuacji płynnościowej. Spółka działa na rynku hurtowej dystrybucji szybko zbywalnych towarów konsumpcyjnych (FMCG). Na NewConnect jest notowana niecałe dwa lata, ale w tym czasie jej kurs zdążył zjechać z 15 zł w okolice 0,47 zł. >> Szczegóły sprawy znajdziesz tutaj.

Kolejne złe wiadomości dotyczyły Synkret i Cool Marketing, obie wystąpiły w czwartek z wnioskiem o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Pierwsza spółka działa w branży budowlanej i dokładnie dzisiaj mija rok od jej debiutu na NewConnect. Jeszcze w pierwszej połowie br. spółka, jako przedsiębiorstwo wyspecjalizowane, dobrze sobie radziła mimo kiepskiej sytuacji w sektorze. Problem pojawił się, gdy bank ograniczył finansowanie uzyskanych zleceń.

Negatywne zmiany nastąpiły w III kwartale 2012 roku po znaczącym ograniczeniu finansowania kontraktów przez współpracujący ze spółką bank. W konsekwencji emitent zamiast łącznej kwoty 10 mln zł oddanej mu do dyspozycji na prefinansowanie realizacji robót budowlanych od połowy maja 2012 roku do dyspozycji w powyższym zakresie otrzymał jedynie kwotę 3 mln zł. Spółka systematycznie spłaca zadłużenia kredytowe, nie posiada także zadłużenia względem pracowników. Wierzyciele, względem których emitent posiada wymagalne zobowiązania to przedsiębiorcy – głównie dostawcy materiałów budowlanych i usługodawcy. – podaje spółka w komunikacie. >> Komunikat znajdziesz tutaj.

Spółka aktualnie realizuje roboty budowlane w ramach 14 kontraktów, w których wartość przypadającego na Synkret wynagrodzenia sięga 60 mln zł. Część w wysokości 18,7 mln zł ma otrzymać w drugiej części IV kwartału 2012 r. i w I kwartale 2013 roku, natomiast nakłady w tym zakresie szacuje na 11,5 mln zł. Dodatkowo spółka podaje, że przysługują jej wierzytelności na łączną kwotę ok. 15,3 mln zł. Zarząd Synkretu wierzy w powodzenie restrukturyzacji i skuteczną spłatę zadłużenia.

Przypomnijmy, że w dniu debiutu walory spółki cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że notowania nie wystartowały, ponieważ inwestorzy byli skłonni płacić za jej akcje nawet 8,20 zł, czyli o 100 proc. więcej niż kurs odniesienia. Na przestrzeni roku za jeden walor spółki płacono nawet 20 zł. W czwartek kurs Synkretu boleśnie okupił informację o upadłości. Akcje zostały przecenione o 20 proc., a za jeden walor płacono 9,93 zł, czyli nadal znacznie powyżej ceny z dnia debiutu.

Z kolei Cool Marketing w lakonicznym komunikacie poinformował o złożeniu 29 listopada wniosku o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. >> Komunikat znajdziesz tutaj.

Spółka działa na rynku usług reklamowych i zajmuje się produkcją artykułów promocyjnych. Jeszcze w połowie marca o spółce było głośno za sprawą oferty LinkWayBridge Ltd., cypryjskiego funduszu, który chciał kupić od 1,75 do 1,9 mln akcji Cool Marketing po 1,20 zł za każdą sztukę. Oferta była wyższa o 40 proc. od wyceny rynkowej, ale większościowy akcjonariusz z powodu umowy lock-up nie mógł z niej skorzystać. >> LinkWayBridge Ltd. złożył szczodrą ofertę.

W czwartek akcje spółki również ucierpiały z powodu przeceny, która ostatecznie wyniosła niemal 19 proc. Za jeden walor na zamknięciu sesji płacono 0,13 zł.

Tym samym liczba tegorocznych upadłości emitentów z rynku NewConnect wzrosła do dziesięciu. Wśród inwestorów panuje obawa, że czarna seria wywoła prawdziwa lawinę, która zmiecie znacznie więcej spółek. Co gorsza, zjawisko kapitulujących maluchów z NC może skutecznie wystraszyć pozostałą resztkę inwestorów indywidualnych z tego rynku – nie mówiąc o funduszach inwestycyjnych, które w ostatnim czasie zaczęły śmielej spoglądać na poszczególne walory.

Rynek musi jednak przejść fazę oczyszczenia i zredukować liczbę emitentów do rozsądnych rozmiarów, pozostawiając najsilniejsze podmioty prowadzące realny biznes. Oby gorzka lekcja pohamowała zapędy doradców, funduszy i tych z inwestorów, którzy z NewConnect zrobili sobie maszynkę do szybkiego zarabiania pieniędzy kosztem nieświadomej drobnicy. StockWatch.pl od dawna pisze o potrzebie silniejszych regulacji, tak przy dopuszczaniu spółek na parkiet, jak i w późniejszym raportowaniu wyników finansowych. To co się teraz dzieje potwierdza, że jest konieczność dużych zmian w funkcjonowaniu rynku.

>> Najnowszy raport przygotowany przez StockWatch.pl na temat upadłości na GPW znajdziesz w Equity Magazine. >> Ukazał się nowy numer Equity Magazine.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT coolmark, synkret, waspol, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Giełda zawiesiła handel akcjami i obligacjami 23 spółek

  Zarząd GPW zabrał się za nierzetelnych emitentów akcji i obligacji. W tym roku kary zawieszenia notowań powędrowały do aż 20 spółek z rynku NewConnect oraz trzech emitentów obligacji obecnych na Catalyst. Dodatkowo Giełda upomniała spółkę Milmex.

 • Giełda wstrzymała handel akcjami 27 spółek na NewConnect

  Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych kolejny raz sięgnął po drastyczne środki w celu zdyscyplinowania emitentów nie przestrzegających obowiązków informacyjnych. Od 3 lipca zawieszono obrót akcjami aż 27 spółek z małej giełdy.

 • Giełda sprząta na NewConnect: kary dla sześciu spółek

  Czterech emitentów z alternatywnego parkietu dostało żółte kartki za nieopublikowanie raportu za IV kwartał. Kolejnych dwóch jest o krok od całkowitego wykluczenia z gry. Od marca szykują się kolejne zmiany w regulaminie alternatywnego obrotu.

 • Waspol runął po złożeniu wniosku o postępowanie naprawcze

  Kolejna spółka z New Connect jest w poważnych tarapatach. Reprezentant sektora handlu hurtowego spodziewa się w najbliższym czasie poważnych problemów płynnościowych. Kurs WASPOLu okupił informację blisko 15-proc. przeceną.

 • Kurs Cool Marketing oszalał po wezwaniu na akcje

  LinkWayBridge Ltd. chce szczodrze zapłacić za akcje notowanej na NewConnect spółki.  Przejęcie i wycofanie z rynku - taki scenariusz miałby się ziścić jeszcze w tym roku. StockWatch.pl ustalił, że większościowy akcjonariusz nie zamierza jednak zbywać posiadanych akcji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR