Czerwińska: 3,8 proc. wzrostu PKB w 2019 realne, wyższa inflacja nie rodzi zagrożeń

Dynamika wzrostu PKB na przyszły rok w wysokości 3,8 proc. jest realna i nie widać większych zagrożeń ze strony ewentualnej zwiększonej inflacji, wynika z wypowiedzi minister finansów Teresy Czerwińskiej dla ISBnews. Emisja obligacji denominowana w walucie obcej będzie ewentualnie rozważana przez resort finansów w pierwszej połowie przyszłego roku. 

Prof. Teresa Czerwińska. Fot. Ministerstwo Finansów

– Nie zmieniamy naszych prognoz makroekonomicznych. Nasze prognozy wzrostu gospodarczego na 2019 r. zawarte w budżecie na przyszły rok są obecnie zbliżone do prognoz KE, OECD czy konsensusu rynkowego. Wyniki za III kw. br. okazały się wprawdzie lepsze od naszych wcześniejszych oczekiwań (wzrost wyniósł 5,1 proc. r/r), ale trudno będzie tak wysoką dynamikę PKB utrzymać w kolejnych kwartałach – powiedziała Czerwińska w rozmowie z ISBnews.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Z podstawowych wskaźników makroekonomicznych załączonych do uzasadnienia projektu ustawy budżetowej na 2019 r. wynika, że wzrost PKB Polski utrzyma się na poziomie 3,8 proc. w latach 2018-2019, zaś w 2020 r. obniży się do 3,7 proc.

– Ostatnia prognoza NBP dotycząca inflacji na przyszły rok to 3,2 proc. i ona mieści się w celu inflacyjnym 2,5 proc. +/-1 pkt proc., podobnie jak nasza prognoza. Wstępne dane za listopad br. okazały się wyraźnie słabsze od prognoz, m.in. za sprawą cen żywności i inflacja bazowa wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. Co więcej, warto podkreślić, że minister finansów działa antyinflacyjnie, gdyż porządkujemy matrycę stawek podatku VAT, porządkując ją „w dół”. W wielu przypadkach obniżamy stawki z 8 proc. na 5 proc., z 23 proc. na 8 proc., co też powinno dać impuls antyinflacyjny gospodarce. Część tych rozwiązań zostanie wprowadzonych w przyszłym roku, a większość w 2020 roku – powiedziała też minister.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR