Członek RPP ostrzega, że recesji w tym roku będzie towarzyszyć wzmożony wzrost cen

Tegorocznej recesji będzie towarzyszyć wzmożenie wzrostu cen, natomiast wzrost gospodarczy w przyszłym roku będzie niższy, niż tegoroczny spadek PKB, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Kropiwnicki.

rpp, recesja, gospodarka,

Członek RPP ostrzega, że recesji w tym roku będzie towarzyszyć wzmożony wzrost cen

– Niestety, nadal nie przebija się w środowisku ekspertów hipoteza, że temu osłabieniu dynamiki gospodarczej będzie towarzyszyć inflacja, czyli wzmożenie wzrostu cen. A będą one rosnąć w wyniku czynników oddziałujących z obu stron: zarówno popytowej jak i podażowo-kosztowej – stwierdził Kropiwnicki w wypowiedzi przesłanej agencji ISBnews.

Dodał, że wiele instytucji (w tym MFW, OECD, S&P) nie ma wątpliwości, że Polskę czeka recesja w tym roku i wskazał, że „bezsporne” jest już to, że ożywienie gospodarcze w przyszłym roku nie będzie wystarczająco silne, by nasz PKB był wyższy niż w 2019.

Członek RPP wskazał na szereg wydatków, które generują popyt, ale nie są związane z produkcją dóbr i usług konsumpcyjnych.

– Wzrost wydatków państwa na cele społeczne stwarza kolejny strumień popytu, za którym nie idzie bezpośrednio wzrost podaży. Wzrost rent i emerytur też ma tu znaczenie. A także wypłaty rekompensat za straty w wyniku okresowego zawieszenia świadczenia usług lub produkcji dóbr w wyniku regulacji dotyczących walki z pandemią. Do tego dochodzą wielkie wydatki budżetu państwa na cele infrastrukturalne: Centralny Port Komunikacyjny wraz z siecią linii kolejowych, Via Carpatia, Przekop Mierzei – i jeszcze kilka programów poprawiających infrastrukturę komunikacji kolejowej i drogowej w naszym kraju – wymienił Kropiwnicki.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Po stronie podażowo-kosztowej znaczenie będzie miał nie tylko upadek sporej liczby producentów dóbr i usług.

– Odnotujmy także wzrost cen płodów rolnych (warzyw i owoców) w okresie zagrożenia suszą. Nie zmalały one, gdy przyszły deszcze. Ograniczenie podaży nastąpiło także w usługach turystycznych. Ograniczenie wakacyjnych wyjazdów zagranicznych zarówno w wyniku decyzji administracyjnych (okresowe zamknięcie granic, zawieszenie połączeń lotniczych i kolejowych) oraz w wyniku naturalnych obaw potencjalnych wczasowiczów spowodowało, iż podaż tych usług dla wielu potencjalnych wczasowiczów i turystów ograniczyła się do terenu naszego kraju. Owocuje to wzrostem cen usług na terenie polskich gór, wybrzeża morskiego oraz pojezierza – dodał.

Członek RPP podkreślił, że na wzrost kosztów produkcji i w konsekwencji – cen wpłynie także, w stopniu nam jeszcze nieznanym, deglobalizacja.

– Pandemia ujawniła stopień uzależnienia produkcji we wszystkich krajach Europy i Ameryki Północnej od dostaw półproduktów i części. Rynki dóbr finalnych na całym świecie uzależnione są od dostaw nawet całych wyrobów (choć pod markami ‚zachodnimi’). Chiny wygrały bowiem w wielu dziedzinach produkcji konkurencję cenową. Zastąpienie tych dostaw nie będzie ani procesem łatwym ani krótkotrwałym. W dłuższym okresie kraje takie, jak Polska mogą odnieść z tego korzyści – ‚wchodząc’ na miejsce producentów chińskich. Będzie się to, oczywiście, wiązało ze wzrostem kosztów produkcji i cen. Wobec tego źródła wzrostu cen pozostaniemy bezradni – przynajmniej w skali mikro. Tu zresztą ‚złe’, czyli wzrost kosztów produkcji i cen miesza się z ‚dobrym’ – czyli zmniejszeniem uzależnienia od produkcji Chin i być może szansami, że ten proces będzie powodował wzrost szans Polski jako potencjalnego ‚substytuta’ producentów chińskich – wyjaśnił członek Rady.

Podkreślił, że „państwo nie będzie mogło zlekceważyć ani recesji i jej skutków, ani inflacji”.

– Wszystko wskazuje na to, że arsenał środków polityki fiskalnej jest dobrze rozpoznany i dobrze użyty. Ograniczeniem są tu nierozsądne bariery wynikające z Traktatu Maastricht i z naszej konstytucji. Można jednak mieć nadzieję, że gdy ograniczenia traktatowe dotyczące deficytu budżetowego i długu państwowego są kwestionowane przez takie kraje, jak Niemcy i Francja, to i nas przestaną one tak silnie krępować – podsumował.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe spadł do -6,7 proc. w czerwcu

  Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła -6,7 proc. w czerwcu. Oznacza to, że w czerwcu 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 6,7 proc. w porównaniu z czerwcem 2019 r.

 • Druga spółka gamingowa coraz bliżej WIG20

  Wprawdzie europejskie giełdy nie prezentowały w poniedziałek aż tak euforycznych nastrojów jak azjatyckie (Shanghai Composite wzrósł finalnie o 5,7 proc., najwięcej od szalonej hossy lat 2014-15), ale tydzień rozpoczął się niezwykle dobrą, choć nie obfitującą w wydarzenia sesją.

 • Ultimate Games powołał Demolish Games, chce ją wprowadzić na NC do końca 2021

  Ultimate Games wraz z innymi podmiotami zawiązał nową spółkę tj. Demolish Games z siedzibą w Warszawie i objął w niej 85 proc. akcji, ale po planowanym na najbliższe dni podniesieniu kapitału udział w tej spółce spadnie do 76,5 proc. Demolish Games ma zadebiutować na rynku NewConnect do końca 2021 r.

 • Milton Essex: Chcielibyśmy osiągać pierwsze przychody w 2022 roku [Relacja z czatu]

  Gościem poniedziałkowego czatu inwestorskiego Stockwatch.pl był Radosław Solan, wiceprezes Milton Essex. Głównymi tematami spotkania były wznowienie publicznej emisji akcji serii L, dalszy rozwój urządzenia SkinSense™ oraz plany rozwoju spółki w kolejnych latach.

 • A. Zarzycka-Rzepecka została odwołana z funkcji wiceprezesa ZA Puławy

  Rada nadzorcza Grupa Azoty Zakładów Azotowych "Puławy" odwołała Annę Zarzycką - Rzepecką z funkcji wiceprezesa z dniem podjęcia uchwały.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR