Deweloperzy z Catalyst zwiększyli sprzedaż lokali w III kwartale 2019 r.

Deweloperzy obecni na rynku Catalyst zwiększyli sprzedaż o 4,7 proc. r/r do 4.806 lokali w III kw. 2019 r., wynika z raportu przygotowanego przez Dom Maklerski Navigator. Analitycy oceniają, że na słabszą sprzedaż w ujęciu narastającym (13.977 mieszkań w I-III kw., czyli -5,4 proc. r/r) najmocniej wpłynęła obniżona oferta na początku roku.

deweloperzy,mieszkania,nieruchomości,sprzedaż

Fot. Pexels

W III kwartale 2019 r. ujęci w raporcie deweloperzy zakontraktowali 4.806 mieszkań w porównaniu z 4.590 mieszkań sprzedanych we wcześniejszym kwartale, co oznacza 4,7-proc. wzrost.

– Dane te są dla nas potwierdzeniem, że na rynku cały czas utrzymuje się wysoki popyt na mieszkania, szczególnie wśród kupujących na własne potrzeby. Zestawiając ze sobą dane podsumowujące pierwsze trzy kwartały roku, okazuje się, że w I-III kw. 2019 r. analizowane podmioty osiągnęły wolumen kontraktacji lokali na poziomie 13.977 wobec 14.774 w I-III kw. 2018 r. (-5,4 proc. r/r). Spadek w danych skumulowanych jest efektem słabego pod względem sprzedaży I kw. 2019 r., w którym większość deweloperów miała istotne problemy z uzupełnianiem oferty. Warto też mieć na uwadze, że ze względu na przyjętą metodykę nie uwzględniamy w raporcie wszystkich deweloperów z rynku akcyjnego GPW publikujących dane sprzedażowe. Uwzględniając kontraktację firm nieujętych w raporcie okazuje się, że sprzedaż w roku bieżącym jest bardzo podobna do tej w roku poprzednim – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Analitycy wynik sprzedażowy deweloperów oceniają dobrze. Kontraktacja utrzymuje się na wysokim poziomie pomimo istotnego wzrostu cen mieszkań. Według nich taka sytuacja nie dziwi biorąc pod uwagę solidne fundamenty wpływające na popyt. W świetnej kondycji jest rynek pracy, z historycznie niskim bezrobociem oraz wysokim wzrostem wynagrodzeń. Zestawiając średnią płacę z przeciętnymi cenami mieszkań okazuje się, że siła nabywcza zatrudnionych utrzymuje się na podobnym poziomie od 5 lat, pomimo 28 proc. średniego nominalnego wzrostu cen lokali w największych aglomeracjach Polski. Popyt wspierają dodatkowo niskie stopy procentowe i silna gospodarka.

– Wśród zagrożeń od strony makroekonomicznej podstawowym jest spowolnienie wzrostu PKB. Polska gospodarka pozostaje wewnętrznie bardzo silna. Wyraźne ochłodzenie widać jednak za granicą, a to przekłada się na sytuację w kraju. Ryzykiem dla rynku kredytów hipotecznych, a pośrednio również rynku mieszkaniowego jest natomiast wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych. Istnieje obawa czy banki, posiadające duży udział takich kredytów w aktywach nie będą zmuszone do przejściowego wstrzymywania akcji kredytowej lub zaostrzania warunków – czytamy dalej.

Wg DM Navigator największą bolączką deweloperów na przestrzeni ostatniego roku były przeciągające się procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę. Efekt był szczególnie widoczny na przełomie roku – bezpośrednio przed oraz po wyborach samorządowych.

– Oceniamy, że gdyby te problemy nie miały miejsca sprzedaż byłaby istotnie wyższa. Dziś urzędy pracują już sprawniej, jednak efekt obniżonej oferty mocno wpłynął na wyniki sprzedażowe analizowanych spółek w I-III kw. 2019 r. – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

DM Navigator podaje też, że w III kw. deweloperzy przekazali 3.030 lokali, co oznacza spadek o 32,8 proc. r/r. W okresie I-III kw. br. przekazania wyniosły 11.446 wobec 12.721 rok wcześniej.

– Zaraportowane odczyty są pochodną harmonogramu realizacji inwestycji, z którego wynika, że znaczna część wydań lokali przypada na ostatni kwartał bieżącego roku – czytamy w raporcie.

Analizą objętych zostało 15 deweloperów mieszkaniowych: Archicom, Atal, Dom Development, i2 Development, Inpro, JHM Development, JW Construction, Develia (d. LC Corp), Lokum Deweloper, Marvipol, Polnord, Robyg, Ronson Development, Vantage Development, Victoria Dom.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • NBP: GPW Benchmark powinna dostosować metodykę dot. WIBOR i WIBID do końca roku

  Ze względu na znaczenie stawek WIBOR dla stabilności finansowej w Polsce oraz ścisły związek między wskaźnikami WIBOR i WIBID, zasadne jest, aby spółka GPW Benchmark dokonała dostosowania metodyki wyznaczania obu tych stawek do końca 2019 r., uważa Narodowy Bank Polski.

 • EBI kończy z finansowaniem inwestycji związanych ze spalaniem paliw kopalnych

  Zgodnie z przyjętą nową polityką kredytowania energetyki Europejski Bank Inwestycyjny zaprzestanie finansowania inwestycji związanych ze spalaniem paliw kopalnych od końca 2021 r. Grupa EBI wesprze inwestycje w działania na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju środowiska o wartości 1 bln euro do 2030 r., a od końca 2020 r. finansowanie z banku będzie musiało realizować cele Porozumienia Paryskiego.

 • Problemy niemieckiego przemysłu przekładają się na polską gospodarkę wolniej i łagodniej niż zazwyczaj

  W III kwartale 2019 roku PKB Polski zwiększyło się o 3,9 proc. w ujęciu rocznym. To wprawdzie najwolniejsze tempo od IV kwartału 2016 roku, ale i tak dobry wynik. Według Rafała Beneckiego, głównego ekonomisty ING Banku Śląskiego, istotne jest to, że problemy niemieckiego przemysłu przekładają się na polską gospodarkę wolniej i łagodniej niż zazwyczaj. Jednak mimo wzrostu dochodów konsumentów dynamika ich wydatków spada, a firmy coraz ostrożniej planują inwestycje.

 • PGNiG chce uwolnić się od kontraktu jamalskiego

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazało rosyjskiemu koncernowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania tzw. kontraktu jamalskiego z września 1996 r. Umowa wygasa z końcem grudnia 2022 r.

 • Energa miała 104 mln zł zysku netto w III kwartale 2019 r.

  Energa odnotowała 104 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2019 r. wobec 122 mln zł zysku rok wcześniej.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR