Dino na szczytach, akcje PGNIG poniżej 4 zł

Omawiane walory: , ,

Po dobrym otwarciu warszawskie indeksy cofnęły się i czekają na dalszy rozwój sytuacji. W południe w prawdzie więcej spółek traciło niż zyskiwało na wartości, ale losy środowej sesji nie są jeszcze rozstrzygnięte. Kluczowy będzie start notowań na Wall Street.

Dino Polska, Asbis, PGNiG, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Mocny start notowań i nowe historyczne rekordy niemieckiego DAX-a, w połączeniu z opublikowanymi wczoraj po sesji znacząco lepszymi wynikami finansowymi spółki IBM, przesądziły o wzrostowym otwarciu dnia na giełdzie w Warszawie. Później jednak to, co rano było błogosławieństwem, a mianowicie rekordy na giełdzie we Frankfurcie, stało się przekleństwem rodzimych inwestorów. Cofnięcie DAX-a, obawy związane z rozprzestrzenianiem się w Chinach nowego koronawirusa, ale też ostrzeżenie wysłane przez prezydenta Trumpa, że może nałożyć cła w wysokości 25 proc. na europejskie samochody, aktywowało podaż również na GPW. O godzinie 12:27 indeks WIG20, który krótko po otwarciu testował poziom 2.172 pkt., cofnął się do 2.159 pkt. (+0,07 proc.). Reprezentujący szeroki rynek WIG miał wartość 58.642 pkt. (+0,04 proc.), mWIG40 testował poziom 4.042 pkt. (+0,04 proc.), a sWIG80 12.718 pkt. (-0,27 proc.).

Nastrojów przy ulicy Książęcej z pewnością też nie poprawiły kolejne już w tym tygodniu rozczarowujące dane, jakie napłynęły z rodzimej gospodarki. Po tym jak wczoraj okazało się, że produkcja budowlano-montażowa w Polsce niespodziewanie spadła w grudniu o 3,3 proc. (prognoza: 0,6 proc.), co było już trzecim kolejnym miesiącem jej spadku, dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej również okazały się rozczarowaniem. Produkcja wprawdzie wzrosła w grudniu o 3,8 proc. rok do roku, ale był to wzrost znacząco niższy od oczekiwań, które kształtowały się na poziomie 6,1 proc. Dane sugerują, że w IV kwartale 2019 roku wzrost PKB był znacząco poniżej 4 proc.

Jest też dobra wiadomość. Popołudniowe pogorszenie nie jest na tyle duże, żeby uważać tę sesję za straconą dla strony popytowej. W dalszym ciągu jest spora szansa, że warszawskie indeksy zamkną dzień po zielonej stronie rynku. Warunkiem jest optymistyczne otwarcie na Wall Street. A to, po wczorajszej niewielkiej realizacji zysków, dość prawdopodobny scenariusz. Wzrosty w USA sugerują m.in. plusy na kontraktach terminowych na tamtejsze indeksy.

W środowe południe wśród warszawskich blue chipów najmocniej wyróżniały się akcje Dino Polska. Nie tylko najsilniej zyskiwały w gronie 20 spółek tworzących indeks WIG20, rosnąc o 4 proc. do 166 zł, ale też wyznaczały one nowe historyczne rekordy.

Grupie spadkowiczów w WIG20 przewodziły spółki: Cyfrowy Polsat (-2,5 proc.), Tauron Polska Energia (-2,3 proc.) i PGNIG (-2,1 proc.). Szczególnie niebezpieczna sytuacja ma miejsce w przypadku tej ostatniej. Kurs akcji PGNIG przebił wsparcie tworzone przez grudniowy dołek na 4,026 zł, przełamał psychologiczne wsparcie na poziomie 4 zł i spadając dziś do 3,97 zł wyznaczyło nowe 5-letnie minimum.

Na szerokim rynku, oprócz spółek FON, PBG, OT Logistics i BoomBit, których akcje notowały dwucyfrowe stopy zmian w stosunku do wczorajszej sesji, wyróżniał się m.in. Asbis. Akcje tego dystrybutora produktów branży informatycznej drożały o 4 proc. do 4,005 zł, wyznaczając nowe wieloletnie rekordy, po publikację przez spółkę wstępnych szacunków przychodów za grudzień 2019, zgodnie z którymi wzrosły one o 36 proc. rok do roku do 274 mln dolarów, co było wynikiem powyżej prognoz.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT asbis, dinopl, PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.

 • Złota lista GPW, czyli 30 spółek na historycznych szczytach

  Tylko w tym roku notowania akcji 30 spółek wyznaczyły nowe historyczne szczyty. Jeśli ktoś zamierza szukać rynkowych mistrzów, to powinien zacząć od indeksu maluchów. To właśnie z tego segmentu pochodzi aż połowa rekordzistów.

 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Dane z USA mogą odwrócić spadki na giełdach, gorąco na CCC, Dino i KGHM Fala realizacji zysków przetacza się przez światowe giełdy i nie omija też Warszawy. Wyniki sesji wciąż jednak jest sprawą otwartą, za sprawą publikowanych po południu danych z rynku pracy w USA.
 • Prezes Orlenu: Myślimy o kolejnych akwizycjach

  Trwające procesy przejęcia Grupy Lotos oraz Energi nie wyczerpują planów PKN Orlen dotyczących budowy koncernu multienergetycznego, poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Nie potwierdził jednak wprost, że kolejnym celem koncernu może być Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR