DM mBanku podniósł cenę docelową akcji KGHM-u do 90 zł

Omawiane walory:

Jakub Szkopek, analityk DM mBanku, w raporcie z 14 października podniósł zalecenie z trzymaj do akumuluj oraz podwyższył cenę docelową z 77,51 zł do 90,21 zł. Względem bieżącego kursu na GPW wycena jest wyższa o blisko 15 proc.

kghm,rekomendacje,akcje

DM mBanku w najnowszym raporcie wycenił jedną akcję KGHM na 90,21 zł (Fot. spółka)

Zdaniem analityka, porozumienie między USA a Chinami przełoży się na zamykanie krótkich pozycji na surowcach i adekwatny wzrost notowań metali przemysłowych. Dotychczas te były pod mocną presją rosnących napięć handlowych między największymi gospodarkami, co doprowadziło do istotnego zwiększenia pozycji krótkich przez inwestorów spekulacyjnych. Obecnie na rynku miedzi jest ich -48 tys. sztuk, co stanowi 4. najwyższy tygodniowy odczyt w 2019 roku i praktycznie bliski rekordowego w historii poziomu. Deklaracja braku nowych ceł zdaniem Jakuba Szkopka może przywrócić wiarę inwestorów we wzrost globalnego popytu na miedź, co przy słabych danych produkcyjnych w 2019 roku (w I połowie 2019 r. światowa produkcja -1,4 proc. r/r) może zwiększyć szanse na deficyt surowca i wzrost cen.

– Aktualnie liczba otwartych pozycji spekulacyjnych na metalach ogółem wynosi 560 tys. sztuk i jest praktycznie na najniższym poziomie od 2015 roku. Inwestorzy wyraźnie obstawili spadki cen miedzi, na której liczba pozycji spadła na przełomie sierpnia i września do ponad -50 tys. sztuk, co stanowi historyczny rekord. Obecnie liczba otwartych pozycji na miedzi wynosi -48 tys. sztuk, a aktywni inwestorzy jeszcze w poprzednim tygodniu zwiększali swój zakład w obawie o brak porozumienia na linii USA-Chiny – czytamy w raporcie.

>> Kosztowny biznes – omówienie sprawozdania finansowego KGHM po II kw. 2019 r

Biuro zwraca uwagę, że w ostatnim miesiącu w Chile i Peru produkcja zastała zachwiana w kopalniach odpowiadających za około 570 tys. ton miedzi w skali roku (2-3 proc. światowej produkcji). Z tego powodu analitycy podwyższyli prognozy cen miedzi na lata 2020-2021 (do odpowiednio 6.450 i 6.700 USD/t) oraz metali szlachetnych (złota do 1.350 USD/oz, srebra do 16,5 USD/oz).

– W ostatnich trzech tygodniach trzy kopalnie w Ameryce Południowej odnotowały problemy produkcyjne związane ze strajkami załogi bądź aktywistów (Las Bambas 120 tys. t miedzi rocznie, Los Pelambres 370,5 tys. t miedzi rocznie i Antucoya 72,2 tys. t miedzi rocznie). W sumie wszystkie trzy projekty odpowiadają za 2-3 proc. światowej produkcji miedzi. Warto również zwrócić uwagę, że w 1H’19 produkcja metalu w Chile (największy światowy producent miedzi) spadła o 2,5 proc. r/r w efekcie anomalii pogodowych i prowadzonych negocjacji płacowych – pisze Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Analitycy DM mBanku zauważają również, że KGHM od października jest beneficjentem osłabienia PLN do USD.

– Osłabienie PLN do USD jest korzystne dla spółek wydobywczych w Polsce, w tym dla KGHM. Każde osłabienie PLN do USD o 0,10 zł przekłada się na wzrost przychodów o 550 mln zł oraz EBITDA o 420-430 mln zł – czytamy.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r.

Rekomendacja dla KGHM-u powstała 14 października 2019 r. Autorem rekomendacji jest Jakub Szkopek, analityk DM mBanku. Raport ze skrótem rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 daleko w tyle

  Wtorkowa sesja na GPW zapewne nie zostanie zapamiętana dobrze przez inwestorów. WIG20 przez większość dnia pozostawał najsłabszym indeksem Starego Kontynentu.

 • CD Projekt, KGHM i Dino Polska ciągną WIG20 w górę

  Dobre nastroje na światowych giełdach, rekordowe notowania CD Projektu i rosnący kurs akcji KGHM-u w ślad za drożejącą miedzią, zapewniają wzrosty indeksowi WIG20. Wszystko wskazuje na to, że do końca dnia układ sił nie ulegnie zmianie.

 • Zielono w Europie, JSW i KGHM ciągną w górę WIG20

  Temat brexitu przestał zajmować europejskich inwestorów, którzy powoli kierują swą uwagę ku ruszającemu sezonowi wyników za III kwartał. Podobnie jest na GPW, gdzie sezon na dobre ruszy za tydzień.

 • Lekkie wzrosty na GPW, KGHM spada w ślad za cenami miedzi

  Mocny początek sezonu wyników na Wall Street wspiera nastroje na światowych giełdach, lekko pomagając również warszawskiej giełdzie. Jednak, żeby indeksy mocniej ruszyły do góry, konieczne będą nowe impulsy. Pytanie, czy takowe się dziś pojawią?

 • LPP i KGHM mocno w górę, ale to ECB zdecyduje o losach sesji

  Mocne wzrosty LPP, KGHM i Play to za mało, żeby pociągnąć indeksy w górę. Inwestorzy są ostrożni przed posiedzeniem ECB i realizują zyski z ostatnich dni. Nikt nie ma bowiem dziś wątpliwości, że to właśnie od decyzji ECB będzie zależało, jakim wynikiem zakończy się czwartkowa sesja w Warszawie i innych europejskich parkietach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR