DM mBanku podniósł cenę docelową akcji KGHM-u do 90 zł

Omawiane walory:

Jakub Szkopek, analityk DM mBanku, w raporcie z 14 października podniósł zalecenie z trzymaj do akumuluj oraz podwyższył cenę docelową z 77,51 zł do 90,21 zł. Względem bieżącego kursu na GPW wycena jest wyższa o blisko 15 proc.

kghm,rekomendacje,akcje

DM mBanku w najnowszym raporcie wycenił jedną akcję KGHM na 90,21 zł (Fot. spółka)

Zdaniem analityka, porozumienie między USA a Chinami przełoży się na zamykanie krótkich pozycji na surowcach i adekwatny wzrost notowań metali przemysłowych. Dotychczas te były pod mocną presją rosnących napięć handlowych między największymi gospodarkami, co doprowadziło do istotnego zwiększenia pozycji krótkich przez inwestorów spekulacyjnych. Obecnie na rynku miedzi jest ich -48 tys. sztuk, co stanowi 4. najwyższy tygodniowy odczyt w 2019 roku i praktycznie bliski rekordowego w historii poziomu. Deklaracja braku nowych ceł zdaniem Jakuba Szkopka może przywrócić wiarę inwestorów we wzrost globalnego popytu na miedź, co przy słabych danych produkcyjnych w 2019 roku (w I połowie 2019 r. światowa produkcja -1,4 proc. r/r) może zwiększyć szanse na deficyt surowca i wzrost cen.

– Aktualnie liczba otwartych pozycji spekulacyjnych na metalach ogółem wynosi 560 tys. sztuk i jest praktycznie na najniższym poziomie od 2015 roku. Inwestorzy wyraźnie obstawili spadki cen miedzi, na której liczba pozycji spadła na przełomie sierpnia i września do ponad -50 tys. sztuk, co stanowi historyczny rekord. Obecnie liczba otwartych pozycji na miedzi wynosi -48 tys. sztuk, a aktywni inwestorzy jeszcze w poprzednim tygodniu zwiększali swój zakład w obawie o brak porozumienia na linii USA-Chiny – czytamy w raporcie.

>> Kosztowny biznes – omówienie sprawozdania finansowego KGHM po II kw. 2019 r

Biuro zwraca uwagę, że w ostatnim miesiącu w Chile i Peru produkcja zastała zachwiana w kopalniach odpowiadających za około 570 tys. ton miedzi w skali roku (2-3 proc. światowej produkcji). Z tego powodu analitycy podwyższyli prognozy cen miedzi na lata 2020-2021 (do odpowiednio 6.450 i 6.700 USD/t) oraz metali szlachetnych (złota do 1.350 USD/oz, srebra do 16,5 USD/oz).

– W ostatnich trzech tygodniach trzy kopalnie w Ameryce Południowej odnotowały problemy produkcyjne związane ze strajkami załogi bądź aktywistów (Las Bambas 120 tys. t miedzi rocznie, Los Pelambres 370,5 tys. t miedzi rocznie i Antucoya 72,2 tys. t miedzi rocznie). W sumie wszystkie trzy projekty odpowiadają za 2-3 proc. światowej produkcji miedzi. Warto również zwrócić uwagę, że w 1H’19 produkcja metalu w Chile (największy światowy producent miedzi) spadła o 2,5 proc. r/r w efekcie anomalii pogodowych i prowadzonych negocjacji płacowych – pisze Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Analitycy DM mBanku zauważają również, że KGHM od października jest beneficjentem osłabienia PLN do USD.

– Osłabienie PLN do USD jest korzystne dla spółek wydobywczych w Polsce, w tym dla KGHM. Każde osłabienie PLN do USD o 0,10 zł przekłada się na wzrost przychodów o 550 mln zł oraz EBITDA o 420-430 mln zł – czytamy.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r.

Rekomendacja dla KGHM-u powstała 14 października 2019 r. Autorem rekomendacji jest Jakub Szkopek, analityk DM mBanku. Raport ze skrótem rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Koronawirus kładzie się cieniem na giełdach, w grze KGHM i Libet Strach przed koronawirusem wrócił. Obawy o ekonomiczne konsekwencje epidemii psują we wtorek nastroje na światowych giełdach. Lekko traci też GPW.
 • Dane z USA mogą odwrócić spadki na giełdach, gorąco na CCC, Dino i KGHM Fala realizacji zysków przetacza się przez światowe giełdy i nie omija też Warszawy. Wyniki sesji wciąż jednak jest sprawą otwartą, za sprawą publikowanych po południu danych z rynku pracy w USA.
 • Gorączka wyprzedaży na giełdach, w grze KGHM i CCC

  Strach przed koronawirusem, wsparty fatalnymi danymi makro z Niemiec, dołuje europejskie indeksy. Przecena nie omija GPW, gdzie mocno tracą nie tylko największe, ale także średnie spółki. Losy poniedziałkowej sesji są już rozstrzygnięte.

 • sWIG80 na 1,5-rocznym szczycie, tąpnięcie na KGHM

  Indeks sWIG80 opiera się spadkom dominującym dziś na GPW i na większości europejskich indeksów, wyznaczając nowe 1,5-roczne szczyty. Równie udanego dnia nie mają natomiast akcjonariusze KGHM-u, którego notowania tąpnęły w ślad za spadkiem cen miedzi.

 • Umiarkowane wzrosty na GPW, CCC i Boombit w odwrocie

  Wygaszenie bliskowschodniach obaw, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami, a także nadzieje na efekt stycznia wspierają nastroje na giełdach. Korzysta na tym również GPW. W drugiej połowie piątkowej sesji wzrosty warszawskich indeksów mogą przyspieszyć, jeżeli z amerykańskiego rynku pracy napłyną pozytywne dane.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR