StockWatch.pl

DM mBanku prognozuje, że w tym roku JSW wypłaci 5,90 zł dywidendy na akcję

Omawiane walory:

Biuro w raporcie z 20 lutego utrzymało cenę docelową JSW na poziomie 60,68 zł za akcję, a po spadku kursu podwyższyło rekomendację z redukuj do trzymaj. Zdaniem Jakuba Szkopka, w tym roku węglowa spółka sypnie groszem, a potencjalna stopa dywidendy może zbliżyć się do 10 proc.

Biuro zwraca uwagę, że nagłe ulewy w Australii lokalnie podbiły ceny węgla koksowego do ponad 200 USD/t. Jeszcze kilka tygodni wcześniej tona surowca kosztowała mniej niż 190 USD.

– Naszym zdaniem ceny węgla koksowego nadal będą znajdować się pod presją ze względu na niskie marże wielkopiecowych producentów stali w Chinach (BOF) oraz obserwowany wzrost zapasów stali w Państwie Środka (powyżej 5-letniej średniej). Według nas rynek zdyskontował już oczekiwany przez nas spadek wyników finansowych JSW w 2019 roku. Cena akcji JSW naszym zdaniem może się obecnie stabilizować po tym jak Ministerstwo Energii wyraziło „zaskoczenie” pomysłem potencjalnej emisji akcji. – uważa Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

O spółce głośno było ostatnio za sprawą wywiadu z Danielem Ozonem. Prezes wspomniał, że rozmawia z Prokuratorią Generalną na temat potencjalnej emisji akcji o wartości 0,5-1 mld zł. Środki miałyby sfinansować przyszły rozwój spółki. Jednak Ministerstwo Energii szybko zaprzeczyło, że prowadzone były jakiekolwiek prace w tej kwestii. Zdaniem DM mBanku, ewentualna emisja nowych akcji jest mało prawdopodobna w najbliższym czasie.

– Według naszych prognoz na koniec 2018 roku wartość gotówki netto na bilansie grupy JSW sięgnąć może 26 zł/akcja. Biorąc pod uwagę bieżące zasoby gotówki (3,8 mln zł na koniec 2018 roku) spółka jest w stanie spokojnie sfinansować wszystkie wydatki inwestycyjne zaplanowane na najbliższe dwa lata. To jednocześnie odsuwa widmo konieczności pozyskania środków z emisji akcji w krótkim terminie. – czytamy w raporcie.

W marcu języczkiem u wagi będą wyniki za 2018 r. i kwestia dywidendy. Prezes JSW już w ubiegłym roku obiecywał wznowienie wypłat, ale nic z tego nie wynikło. Zdaniem biura, w tym roku spółka wypłaci 5,90 zł dywidendy na akcję, co da imponującą stopę dywidendy zbliżoną do poziomu 10 proc.

– Dodatkowo, przy wynikach za 2018 (21 marca) zarząd powinien poinformować rynek o rekomendacji dywidendy, co przy bieżącym kursie mogłoby być pozytywnie odebrane przez rynek (niska cena implikuje potencjalnie wyróżniający się w grupie porównawczej DYield). – uważa biuro.

Raport na temat JSW powstał 20 lutego 2019 r. Autorem opracowania jest Jakub Szkopek, analityk DM mBanku. Skrót raportu, w tym informacje o ewentualnym konflikcie interesów, jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Fala spadków uderzyła w europejskie giełdy, czerwono na KGHM-ie i JSW

  Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych sprowadziło warszawską giełdę na ziemię. Po trzech sesjach wzrostów dziś WIG20 zanotował solidną przecenę. Największe spadki zanotowały dziś akcje KGHM, JSW i Orange Polska. 

 • WIG20 coraz bliżej poziomu 2.000 pkt., w grze Ten Square Games i Ursus

  W środę na europejskich giełdach panują minorowe nastroje. GPW nie jest tu wyjątkiem. WIG20 od okrągłego poziomu 2.000 pkt. dzieli już tylko 70 pkt. Winnych trzeba szukać za oceanem. 

 • Wojny handlowe wróciły, w grze JSW i Polimex-Mostostal

  Temat wojen handlowych ponownie rozgrzał światowe giełdy do czerwoności, stając się tym samym tematem numer jeden ostatniego tygodnia sierpnia. Dotyczy to też GPW, gdzie drugim ważnym wątkiem będą wyniki spółek.

 • 9 spółek na dywidendowe dożynki

  Sezon dzielenia zysków powoli dobiega końca. W tegorocznym kalendarium pozostało już około 25 propozycji z dużego i małego parkietu. StockWatch.pl wybrał 9, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

 • 8 najhojniejszych dywidend z sierpniowego kalendarium

  Sierpień to ostatni moment na dywidendowe żniwa. W drugiej połowie wakacji średnio raz dziennie w jednej ze spółek z dużego lub małego parkietu będzie przypadał dzień ustalenia prawa do zysku. Do wyboru są 24 dywidendy, z czego w ośmiu wypadkach stopa przekracza próg 5 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR