Dobre odczyty makro i wyniki kwartalne spółek wspierają indeksy

Opublikowane w poniedziałek rano odczyty PMI dodały otuchy inwestorom w całej Europie. Jednak na warszawskim parkiecie z zieleni ponownie cieszą się jedynie małe i średnie spółki. Ponadprzeciętną aktywnością wyróżniają się kursy akcji firm, które opublikowały wyniki za ubiegły kwartał. 

Końcówka ubiegłego tygodnia należała do małych i średnich spółek. Indeksy mWIG40 i sWIG80 urosły o blisko 1 proc., a blue chipy zakończyły piątkową sesję z wynikiem 0,26 proc. na plusie. Podobnie sytuacja na parkiecie wygląda w poniedziałek rano, gdzie indeksy popularnych wśród inwestorów indywidualnych misiów zyskują 0,2-0,7 proc. Warto zauważyć, że sWIG80 już po godzinie rósł przy obrotach o 24 proc. większych niż na otwarciu poprzedniej sesji.

W poniedziałek w centrum uwagi są publikacje wskaźników PMI w kraju jak i głównych gospodarek strefy euro i w USA. Wśród krajów europejskich lekki regres zanotowała Hiszpania, ale wynik na poziomie 54,2 pkt. wciąż jest daleki od bariery sygnalizującej kurczenie się gospodarki. Pozytywnym akcentem okazały się z kolei Włochy, gdzie odczyt podskoczył z 49,9 pkt. do aż 51,9 pkt. To duży wzrost i spore pozytywne zaskoczenie przy prognozie na poziomie 50,3 pkt. W wypadku Francji i Niemiec zmiany względem odczytów wstępnych są niewielkie, a dla całej strefy euro ostateczny odczyt utrzymał się na poziomie 51 pkt. >> Przegląd najważniejszych informacji z rynków zagranicznych znajdziesz na trading.stockwatch.pl

Wydarzeniem tygodnia na krajowym rynku będzie rozpoczynające się we wtorek posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (3-4 marca). Rynek liczy na lekkie dostosowanie polityki monetarnej w postaci obniżki stóp o 25 p.b. W tym kontekście warto odnotować piątkowy odczyt polskiego PKB za IV kw. na poziomie 3,1 proc. r/r. Dane okazały się o 0,1 proc. lepsze od konsensusu analityków. Pozytywna ocena przez przedstawicielkę RPP spowodowała, iż rynek nieznacznie ograniczył założenia co do dalszych cięć stóp w kolejnych miesiącach. Plusem raportu opublikowanego przez GUS było utrzymanie się wysokiej dynamiki konsumpcji oraz nakładów inwestycyjnych (nieznacznie niższych niż w III kwartału w ujęciu rocznym), szczególnie że w odniesieniu do IV kwartału obawiano się silniejszego spowolnienia.

– Dla „szerokiego” WIG kontynuacja zwyżki stanowi implikację wcześniejszych sygnałów technicznych: przebicie wielomiesięcznej spadkowej linii oporu wraz z wybiciem z formacji podwójnego dna. Oprócz wskazań technicznych pojawiają się też pozytywne przesłanki fundamentalne. – komentuje Marcin Brendota z BM Alior Banku.

wig20_analiza_techniczna

Na początku nowego tygodnia o blisko 5 proc. drożeją akcje Amiki. Akcje giełdowego producenta sprzętu AGD nakręciły lepsze od konsensusu wyniki kwartalne. Przychody spółki wyniosły 614,6 mln zł i okazały się lepsze od konsensusu PAP o 3,2 proc., zysk EBITDA wyniósł 47,2 mln zł i przebił rynkowe prognozy o 24,1 proc., a zysk netto okazał się lepszy od oczekiwań o 22,4 proc. i stanowił 22,6 mln zł.>> Czytaj więcej

W poniedziałek rano wzrostem kursu akcji wśród małych spółek wyróżniają się m.in. przedstawiciele branży modowej. Akcje Redanu drożeją nawet o ponad 9 proc., Monnari o 5 proc., a Bytomu o 3,7 proc. Całe trio ustanawia nowe wielomiesięczne szczyty cenowe.

Wyniki wspierają też kurs akcji AB (+2,3 proc.). Dwucyfrowy wzrost przychodów i zysków pozwolił dystrybutorowi elektroniki użytkowej z nawiązką zrealizować rynkowe prognozy. Analitycy chwalą spółkę za rekordowo wysoką sprzedaż i dobre marże.

W gronie rosnących spółek, które przed sesją opublikowały sprawozdania kwartalne jest także: Graal (+2,8 proc.), Herkules (+4,8 proc.), Mostostal Zabrze (+1,7 proc.) oraz Pozbud (+6,1 proc.).

Mapa rynku - stan na godzinę 10:30

Mapa rynku – stan na godzinę 10:30

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, amica, BYTOM, graal, Herkules, MONNARI, mostalzab, pozbud, redan, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Szczepionka napędza wzrosty, w centrum uwagi CD Projekt, CCC i Getin Noble Bank Inwestorzy znów grają pod rychłe pojawienie się szczepionki na koronawirusa, która za kilka miesięcy zakończy pandemię. W poniedziałek wszystkie warszawskie indeksy notują ponad 1-proc. wzrosty. Po decyzji o otwarciu galerii handlowych w centrum uwagi znalazły się spółki odzieżowe.
 • Monnari miało prawie 8 mln zł straty netto w III kwartale 2020

  MONNARI Trade odnotowało 7,7 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 3,13 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

 • Czarne konie sezonu wyników za III kwartał Na warszawskiej giełdzie ruszyła karuzela raportów za III kwartał, czyli okres, w którym gospodarka podnosiła się w wielkiego lockdownu. StockWatch.pl sprawdził, które branże oraz spółki najlepiej poradziły sobie w tym trudnym okresie i mogą sprawić niespodziankę w najnowszych sprawozdaniach.
 • 9 ciekawych spółek przemysłowych wg BM mBanku

  Sektor przemysłowy wciąż wraca do poziomów sprzed wybuchu epidemii COVID-19. Odbiciu sprzyjają m.in. środki w ramach tarcz antykryzysowych. BM mBanku w cyklicznym raporcie wskazało garść spółek, które lepiej niż reszta radzą sobie w trudnych warunkach.

 • WIG20 najniżej od 4 miesięcy, w centrum uwagi Biomed-Lublin i Cyfrowy Polsat

  Strach przed pandemią koranawirusa i wczorajsza przecena na Wall Street ciągną dziś w dół GPW. Indeksy WIG20, WIG i mWIG40 są najniżej od 4 miesięcy i wszystko wskazuje na to, że będą jeszcze niżej.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR