StockWatch.pl

Dolar podrożał w relacji do złotego o 5 gr w ciągu dwóch dni

W dwa dni dolar podrożał w relacji do złotego o 5 gr do 3,80 zł dziś rano. Towarzyszyło temu lekkie osłabienie złotego również w relacji do euro, którego notowania wróciły do 4,30 zł.

Zmiany te w dużej mierze pozostawały oderwane od czynników krajowych i zmieniającego się nastawienia do ryzyka globalnych inwestorów, a znacząco odzwierciedlały wahania notowań EUR/USD. Ta korelacja nie jest przypadkowa. Utrzymuje się już od wielu tygodni. To właśnie wczorajszy spadek EUR/USD w okolice 1,13 dolara, sprowokowany przez wyższą od oczekiwań inflację producencką w USA, stał za wzrostem notowań USD/PLN do 3,80 zł.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

O godzinie 09:30 kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,30 zł, USD/PLN 3,7990 zł, a GBP/PLN rósł o 1,4 gr do 4,7590 zł. W dalszej części dnia notowania dwóch pierwszych par wciąż będą uzależnione od zmieniającej się sytuacji na rynku EUR/USD, podczas gdy los funta dalej zależny będzie od doniesień nt. Brexitu.

Spadek EUR/USD w okolice 1,13 z poziomów powyżej 1,14 testowanych w poniedziałek, jest ruchem w ramach rozpoczętej w drugiej połowie listopada wąskiej konsolidacji tej pary. O ile kierunku zmian w kolejnych tygodniach mogą zdecydować sygnały wysłane w najbliższy czwartek przez Europejski Bank Centralny i w kolejną środę przez Rezerwę Federalną, to dziś potencjalny wpływ na notowania będą miały inflacyjne dane z USA. O godzinie 14:30 zostanie opublikowany listopadowy raport o inflacji konsumenckiej. Oczekuje się, że zarówno inflacja CPI, jak i bazowy wskaźnik CPI, ukształtuje się na poziomie 2,2 proc. R/R. Niższa inflacja przeceni dolara. Również w relacji do złotego. Wyższa go umocni, tak jak stało się to wczoraj po danych o inflacji producenckiej.

O ile o dzisiejszych losach EUR/PLN i USD/PLN zdecydują pośrednio dane z USA, to już o losach GBP/PLN zdecyduje polityka. Jeszcze dziś wieczorem brytyjska Partia Konserwatywna będzie głosować ws. odwołania Theresy May z funkcji jej przewodniczącej. To stawia nowy znak zapytania przy kwestii Brexitu i może wpływać na skok zmienności notowań funta.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Niełaskawe wiedźmy

  Trzeci piątek miesiąca jest zazwyczaj tym z najuboższym kalendarzem publikacji makroekonomicznych, ale cztery razy w roku wiąże się z uwagi na zapadalność kontraktów futures i opcji z bardzo zazwyczaj ciekawą sesją. 

 • Dzień trzech wiedźm na GPW, w grze Ursus i Getin Noble Bank

  Tematy spółkowe, w tym m.in. opublikowane wyniki finansowe, zdominowały pierwszą połowę sesji na giełdzie w Warszawie. W drugiej jej części, a zwłaszcza w samej końcówce, motorem zmian będą już wygasające dziś wrześniowe serie instrumentów pochodnych. To gwarantuje mocne wahania notowań indeksu WIG20.

 • MILLENIUM – analiza techniczna
 • Getin Noble Bank złoży plan naprawy do KNF na początku października

  Getin Noble Bank zamierza złożyć plan naprawy do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na początku października i liczy na zatwierdzenie tego dokumentu do końca tego roku, poinformował prezes Artur Klimczak.

 • Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt Polimery Police

  Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne Police podpisały porozumienie dotyczące warunków finansowania equity projektu Polimery z Hyundai Engineering i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation. Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt w Policach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR