Dolar podrożał w relacji do złotego o 5 gr w ciągu dwóch dni

W dwa dni dolar podrożał w relacji do złotego o 5 gr do 3,80 zł dziś rano. Towarzyszyło temu lekkie osłabienie złotego również w relacji do euro, którego notowania wróciły do 4,30 zł.

Zmiany te w dużej mierze pozostawały oderwane od czynników krajowych i zmieniającego się nastawienia do ryzyka globalnych inwestorów, a znacząco odzwierciedlały wahania notowań EUR/USD. Ta korelacja nie jest przypadkowa. Utrzymuje się już od wielu tygodni. To właśnie wczorajszy spadek EUR/USD w okolice 1,13 dolara, sprowokowany przez wyższą od oczekiwań inflację producencką w USA, stał za wzrostem notowań USD/PLN do 3,80 zł.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

O godzinie 09:30 kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,30 zł, USD/PLN 3,7990 zł, a GBP/PLN rósł o 1,4 gr do 4,7590 zł. W dalszej części dnia notowania dwóch pierwszych par wciąż będą uzależnione od zmieniającej się sytuacji na rynku EUR/USD, podczas gdy los funta dalej zależny będzie od doniesień nt. Brexitu.

Spadek EUR/USD w okolice 1,13 z poziomów powyżej 1,14 testowanych w poniedziałek, jest ruchem w ramach rozpoczętej w drugiej połowie listopada wąskiej konsolidacji tej pary. O ile kierunku zmian w kolejnych tygodniach mogą zdecydować sygnały wysłane w najbliższy czwartek przez Europejski Bank Centralny i w kolejną środę przez Rezerwę Federalną, to dziś potencjalny wpływ na notowania będą miały inflacyjne dane z USA. O godzinie 14:30 zostanie opublikowany listopadowy raport o inflacji konsumenckiej. Oczekuje się, że zarówno inflacja CPI, jak i bazowy wskaźnik CPI, ukształtuje się na poziomie 2,2 proc. R/R. Niższa inflacja przeceni dolara. Również w relacji do złotego. Wyższa go umocni, tak jak stało się to wczoraj po danych o inflacji producenckiej.

O ile o dzisiejszych losach EUR/PLN i USD/PLN zdecydują pośrednio dane z USA, to już o losach GBP/PLN zdecyduje polityka. Jeszcze dziś wieczorem brytyjska Partia Konserwatywna będzie głosować ws. odwołania Theresy May z funkcji jej przewodniczącej. To stawia nowy znak zapytania przy kwestii Brexitu i może wpływać na skok zmienności notowań funta.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • R22 poprawił zyski w II kwartale roku obrotowego 2019/2020

  R22 odnotowało 3,77 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. roku obrotowego 2019/2020 (tj. w IV kw. roku kalendarzowego 2019) wobec 2,14 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji spółki rośnie o blisko 5 proc.

 • Gryglas z MAP: Można odejść od podatku miedziowego, jeśli KGHM miałby problemy

  Rząd mógłby rozważyć rezygnację z pobierania podatku od wydobycia niektórych kopalin - tzw. podatku miedziowego - jeśli sprawiłby on, że KGHM Polska Miedź ma ograniczone środki na inwestycje, ale na razie taka sytuacja nie ma miejsca, poinformował wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

 • PKO BP obniżył prognozę wzrostu PKB Polski na 2020 rok

  Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 3,5 proc. wobec wcześniejszej prognozowanych 3,7 proc., uważają ekonomiści PKO Banku Polskiego. Według nich, głębokość spowolnienia ograniczą redystrybucja fiskalna wspierająca gospodarstwa domowe, efekt większej liczby dni roboczych (+4) oraz luzowanie monetarne w postaci znacznego spadku realnych stóp procentowych.

 • Grupa WP: Urząd skarbowy kwestionuje wysokość kosztów podatkowych WPM za 2016

  Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie uznał, iż WPM - spółka zależna Wirtualna Polska Holding - nieprawidłowo rozpoznała koszty podatkowe związane z nabyciem Wirtualna Polska S.A. przez o2 sp. z o.o. (poprzednika prawnego WPM). W przypadku wydania przez naczelnika MUCS niekorzystnej dla WPM decyzji, zgodnej z wynikiem kontroli, WPM wystąpi na drogę sądową w obronie swojego stanowiska.

 • Ten Square Games policzył stopę podatkową po uwzględnieniu ulgi IP BOX Zarząd Ten Square Games szacuje stopę podatkową za 2019 rok na poziomie 9,4 proc. jednostkowego zysku brutto przy zastosowaniu po raz pierwszy ulgi IP BOX.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR