Drożejąca ropa winduje europejskie indeksy, w grze PZU i Skotan

Omawiane walory: , , , , ,

Wzrost kursu ropy naftowej o blisko 3 proc. to główny argument dzisiejszej poprawy sentymentu na rynkach akcji. W południe główne indeksy giełd w Paryżu, Londynie i we Frankfurcie zyskują po ok. 0,7 proc. Nieco mniejszą skalę wzrostów obserwujemy na polskiej GPW, gdzie istotną rolę znów odgrywa czynnik polityczny.

Ostatnia sesja w tym tygodniu przynosi wzrosty na głównych parkietach w Europie. W południe niemiecki DAX, francuski CAC 40 i brytyjski FTSE 100 zyskują po ok. 0,7 proc. Warszawski WIG20 odbija o 0,3 proc. Poprawa sentymentu na rynkach akcji to w dużej mierze zasługa drożejącej o blisko 3 proc. ropy naftowej. Stronę popytową zachęciły pozytywne słowa dotyczące kluczowych globalnych gospodarek: Janet Yellen wczoraj optymistycznie wypowiedziała się w kwestii perspektyw dla gospodarki USA, z kolei agencja ratingowa Moody’s poprawiła swoje projekcje dotyczące wzrostu gospodarczego Niemiec. W piątek baryłka WTI w dostawach na maj na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest wyceniana na 38,50 USD.>> Czytaj więcej

Na warszawskim parkiecie istotną rolę odgrywają dzisiaj wątki polityczne. Na pierwszy plan znów wysunął się prezydencki projekt tzw. ustawy frankowej. Według najnowszych doniesień, obecnie szykowany projekt ma być mniej bolesny w skutkach dla banków. Dokument ma zakładać, że koszty konwersji (ok. 70 mld zł) będą mogły być rozłożone w czasie (20-30 lat), a same banki będą mogły pożyczać fundusze przez bank centralny lub BFG na pokrycie kosztów konwersji. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nowy projekt ustawy pojawi się do 18 kwietnia.

Notowania najmocniej handlowanych dzisiaj banków.

Notowania najmocniej handlowanych dzisiaj banków.

Drugim istotnym dla inwestorów wątkiem jest podatek handlowy. Minister finansów, Paweł Szałamacha powiedział w wywiadzie dla DGP, że jest zwolennikiem progresywnej formy podatku oraz że z nowej daniny będzie wyłączona sprzedaż internetowa. Sygnały o rezygnacji z opodatkowania sprzedaży w sieci to dobra wiadomość m.in. dla takich spółek jak CCC (+1,6 proc.) czy Oponeo.pl (+0,5 proc.).

W gronie dużych spółek z przeceną zmaga się dzisiaj PZU (-0,5 proc.). Analitycy Societe Generale obniżyli cenę docelową dla akcji ubezpieczyciela do 38 zł z 39,50 zł wcześniej. Biuro podtrzymało zalecenie trzymaj. Obecnie za jeden walor PZU trzeba zapłacić 35,30 zł.

W piątek na GPW skalą wzrostów wyróżnia się Grajewo, którego akcje przy wysokich obrotach zyskują 10 proc. Warto jednak zauważyć, że za wysokim obrotem stoi tak naprawdę jedna transakcja zawarta 15 minut po otwarciu sesji.

O 2,3 proc. drożeją dzisiaj akcje Wirtualnej Polski. DM PKO BP w najnowszym raporcie wystawił zalecenie kupuj z ceną docelową 55,10 zła za walor. Eksperci zwracają uwagę, że reklama internetowa ma się dobrze i spodziewają się kolejnego dobrego roku na rynku reklamy internetowej w Polsce.

O 6,5 proc. drożeją dzisiaj akcje Skotanu. Spółka sprzedała na rzecz Garbarni Skotan prawo użytkowania wieczystego nieruchomości w Skoczowie o powierzchni 1,73 ha wraz z budynkami. Wartość nieruchomości w księgach spółki to 948 tys. zł, a cena sprzedaży to 1 mln zł netto.

Mapa rynku - stan na godzinę 11:50

Mapa rynku – stan na godzinę 11:50

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, grajewo, oponeo.pl, PZU, skotan, Wirtualna, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR