Druga fala wchodzi w fazę kulminacyjną

Rynki w Azji dziś tracą, ale może być to tylko preludium do tego, co zobaczymy w Europie, zważywszy, że coraz gorsza sytuacja pandemiczna na kontynencie jest głównym źródłem pogorszenia sentymentu. Dalsze restrykcje wprowadzono w weekend we Włoszech i w Hiszpanii, wydaje się, że rozpoczyna się kulminacyjny okres drugiej fali przy znacznie gorszych niż w marcu liczbach.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Piątkowa sesja nie zmieniła poważnie wydźwięku ubiegłego tygodnia, choć wpłynęła pozytywnie na stopy zwrotu w Europie, gdzie główne indeksy zyskiwały od 0,8 proc. (DAX) do 1,4 proc. (IBEX). Większość wzrostu została wygenerowana w ciągu pierwszej godziny handlu po otwarciu rynku kasowego, na co wpływ miała seria solidnych wyników spółek przed sesją i publikacja wstępnych wskaźników PMI za październik. Miesiąc przyniósł pogorszenie w sektorze usługowym z 48 pkt. do 46,2 pkt., nieco większe od konsensusu, ale niespecjalnie zaskakujące z uwagi na moment zbierania prognoz analityków (od ich publikacji sytuacja pandemiczna się zdecydowanie pogorszyła). Bardzo pozytywnie zaskoczyły natomiast dane dla przemysłu, w strefie euro PMI wzrósł z 53,7 pkt. do 54,4 pkt., podczas gdy oczekiwany był spadek mniej więcej tej wielkości. Rynek nie miał wątpliwości co do interpretacji liczb, stały one u podstaw piątkowego zachowania giełd w UE.

WIG20 rzutem na taśmę zyskał skromne 0,2 proc., co nie oddaje charakteru sesji. mWG40 spadł o 1,1 proc., a sWIG80 o 0,6 proc. Wprawdzie konferencja premiera nie przyniosła wielkich niespodzianek, ale nowe obostrzenia (brak nazywania ich lockdown’em wydaje się teraz mocno dyskusyjny) uderzyły w zachowanie GPW. Silnymi spadkami reagowały m.in. akcje LPP, a w zamknięciu się głównego indeksu nad kreską główną rolę odgrywało Allegro, którego walory rosły o 4,3 proc. przy obrotach sięgających 2,7 mld zł. Oczywiście spółka może być jednym z głównych beneficjentów sytuacji wokół COVID przed zbliżającym się sezonem świątecznym, ale olbrzymią rolę w jej zachowaniu odgrywało na pewno dzisiejsze wejście do indeksów MSCI. Od tej pory popyt pasywnych inwestorów będzie wyraźnie niższy, co tworzy ciekawą sytuację w kontekście testu dotychczasowych szczytów notowań.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Sesja w USA ponownie okazała się nieciekawa, S&P500 zyskało 0,3 proc., a NASDAQ o 0,4 proc., co nie ma oczywiście żadnego znaczenia, szczególnie, że większe od tych wzrostów spadki widzimy w godzinach porannych na kontraktach futures. Rynki w Azji wyraźnie dziś tracą, ale może być to tylko preludium do tego, co zobaczymy w Europie, zważywszy, że coraz gorsza sytuacja pandemiczna na kontynencie jest głównym źródłem pogorszenia sentymentu. Dalsze restrykcje wprowadzono w weekend we Włoszech i w Hiszpanii, wydaje się, że rozpoczyna się kulminacyjny okres drugiej fali przy znacznie gorszych niż w marcu liczbach. Zniknąć muszą już też jakiekolwiek złudzenia, że jesień nie przyniesie poważnego pogorszenia w USA, choć na razie struktura zakażeń (przede wszystkim mniej istotne gospodarczo stany tzw. „środkowego zachodu”, wciąż spokojna sytuacja w Nowym Jorku i Kalifornii) wstrzymuje rynek amerykański przed silniejszą reakcją.

Jej siła będzie w części zależna od tego, czy najważniejszy tydzień sezonu wynikowego za 3Q2020 spełni oczekiwania. Na razie tzw. „pozytywne zaskoczenia” wg Factset sięgają 84 proc. zarówno na poziomie przychodów, jak i zysków, a aktualna dynamika tych drugich na poziomie zagregowanym to -16,5 proc. r/r. Jest to o tyle drugorzędne, że w ciągu najbliższych dni poznamy raporty Microsoftu (wtorek po sesji), Alphabetu, Apple, Facebooka (środa po sesji) i Amazona (czwartek po sesji).

Dodatkowo, rozpoczynamy ostatni pełny tydzień kampanii wyborczej w USA, a ważna z perspektywy rynków walka o Senat będzie trwała do ostatniej chwili. Implikowane z notowań bukmacherów szanse prezydenta Trumpa na zwycięstwo to już tylko 25-30%, mimo chwilowego wzrostu po serii dobrych sondaży w ubiegłym tygodniu. Na finiszu kluczowym polem bitwy staje się Pensylwania, w której Biden absolutnie musi obronić prowadzenie, jeżeli przegrałby Florydę.

Wisienką na torcie jest czwartkowe posiedzenie EBC, a z przepisu wynika, że końcówka zaskakująco spokojnego do tej pory października może się diametralnie różnić od tego, co widzieliśmy w ubiegłym tygodniu.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 26 października 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR