Morawiecki: Cały kraj zostaje objęty strefą czerwoną, wchodzą nowe obostrzenia

Ze względu na wzrost liczy zakażeń i sytuację epidemiczną czerwona strefa obejmie cały kraj, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, których efekty - jak zaznaczył - mogą przyjść po 10-14 dniach.

koronawirus, lockdown, premier, gospodarka, obostrzenia,

Morawiecki: Cały kraj zostaje objęty strefą czerwoną, wchodzą nowe obostrzenia

– Niestety, sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna. Dzisiaj nastąpił kolejny przyrost liczby zakażonych. […] Liczba zakażonych przekroczyła znacznie 13 tys. również liczba zgonów jest bardzo wysoka – powiedział premier.

– Cała Polska staje się strefą czerwoną – podkreślił.

Zapowiedział wprowadzenie dodatkowych obostrzeń. Uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej przechodzą na nauczanie zdalne. Wprowadzono zakaz samodzielnego przebywania poza domem dla dzieci do 16 lat w godzinach 8-16.

– Kolejne ograniczenie dotyczy działalności gastronomicznej, pubów, kawiarni, wszystkie tego typu przedsiębiorstwa będą mogły organizować jedynie dania na wynos. To obostrzenie zaplanowane jest na dwa tygodnie, ale z możliwością przedłużenia” – powiedział premier.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób (z wyjątkiem osób, które mieszkają razem) oraz program ochrony seniorów, zachęcając seniorów powyżej 70. roku życia do pozostania w domu. Zamknięte zostają sanatoria.

Premier zaznaczył, że w przypadku, gdyby okazało się, że za 10 dni – 2 tygodnie wprowadzone ograniczenia nie doprowadziły do spadku zachorowań, planowane są dalsze obostrzenia, łącznie z zamknięciem granic, wprowadzeniem obostrzeń w przemieszczaniu się czy też zamykanie kolejnych działów gospodarki.

Od ubiegłej soboty w strefie żółtej był cały kraj, w strefie czerwonej 152 powiaty, w tym 11 z 16 miast wojewódzkich i wiele innych większych miast, m.in. Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rzeszów, Poznań, Łódź, Bydgoszcz, Lublin.

„Czerwone” powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień ogłoszenia. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków są oznaczane kolorem żółtym. Podział ten wprowadzono kilkanaście tygodni temu.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 13 632 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 228 318 osób. Łącznie zmarło 4 172 osoby.

Rząd planuje wprowadzenie nowych instrumentów wsparcia dla 31 branż

Mają to być zarówno instrumenty już stosowane, takie jak zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne i postojowe, jak i nowe, długoterminowe środki finansowe na restrukturyzację i wsparcie, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Informacje w tej sprawie mają zostać przekazane w najbliższych dniach.

– Dla około 31 kodów PKD – to rodzaje prowadzenia działalności, [dla których] będziemy wprowadzali nowe instrumenty wsparcia, które z jednej strony będą polegały na użyciu tych narzędzi finansowych, których używaliśmy wiosną – jak zwolnienie z ZUS albo postojowe – ale z drugiej strony, też na wniosek kilku stowarzyszeń przedsiębiorców […] będziemy jednocześnie proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację w firmach, na wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Premier zaznaczył, że program wsparcia zostanie zaprezentowany „bardzo szybko”.

– Bardzo szybko, w czasie liczonym w godzinach i dniach zaprezentujemy program wsparcia dla branż – podkreślił premier.

Przyznał, że najbardziej odczuje obostrzenia branża gastronomiczna, fitness i inne branże, dotknięte obostrzeniami, wprowadzonymi tydzień, których sytuacja jest obecnie analizowana. Wśród nich jest m.in. branża ślubna, właściciele basenów, aquaparków i sektor handlowy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR