Duży rozdźwięk w PMI z Europy i USA

Amerykański PMI wypadł szokująco dobrze, ze wzrostem wskaźnika dla przemysłu z 53,4 pkt. do 56,7 pkt., a dla usług z 56,9 pkt. do 57,7 pkt. Po raz pierwszy od dłuższego czasu dane makro wywołały naprawdę silną reakcję rynku, owocując m.in. niezwykle gwałtownym umocnieniem USD oraz przełamaniem wsparcia na złocie.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Giełdy europejskie rozpoczynały nowy tydzień od wzrostów, ale seria PMI z kontynentu szybko pogorszyła w godzinach porannych sentyment. Listopad musiał przynieść pogorszenie wskaźników wyprzedzających w UE z powodu wprowadzanych w wielu krajach obostrzeń i tak się faktycznie stało. O ile spadek w przemyśle strefy euro był dość skromny, z 54,8 pkt. do 53,6 pkt. i okazał się mniejszy od oczekiwań, w sektorze usługowym doszło do korekty z 46,9 pkt. do 41,3 pkt., najniższego poziomu od maja, nie pozostawiającego wątpliwości co do wysokiej ceny, którą przyjdzie zapłacić za jesienną falę pandemii. Reakcja była jednak dość spokojna, główne indeksy (DAX, CAC40, FTSE MiB i IBEX) zamknęły się tak naprawdę neutralnie, choć w większości minimalnie poniżej kreski. Swoją szczepionkę ogłosiła AstraZeneca, ale wstępne wyniki jej skuteczności odstają od Pfizera i Moderny. Zmienić to może dawkowanie, a środek ma być tańszy niż konkurencyjne.

Od początku dnia bez porównania lepiej niż strefa euro wyglądał WIG20, który zyskał 0,6 proc., ale w trakcie sesji dotarł chwilowo nawet do 1860 pkt. mWIG40 wzrósł o 1 proc., a sWIG80 o 0,7 proc. Po informacji o rządowych planach stopniowego otwierania gospodarki silnie rosły banki, a aż 5 proc. zyskał Orlen wspierany przez plan przejęcia OTP, największego przewoźnika drogowego paliw płynnych w Polsce. Dużą zmienność widać było na notowaniach CD Projekt, którego akcje w trakcie dnia wyceniane były niemal na 390 zł, by finalnie powrócić do okolic piątkowego zamknięcia.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

S&P500 zyskał 0,6 proc., a NASDAQ 0,2 proc. Amerykański PMI wypadł szokująco dobrze, ze wzrostem wskaźnika dla przemysłu z 53,4 pkt. do 56,7 pkt., a dla usług z 56,9 pkt. do 57,7 pkt. Po raz pierwszy od dłuższego czasu dane makro wywołały naprawdę silną reakcję rynku, owocując m.in. niezwykle gwałtownym umocnieniem USD oraz przełamaniem wsparcia na złocie.

złoto,gold

CFD na złoto

Poza tym oczy inwestorów zwrócone były na nowych członków gabinetu prezydenta Bidena. Sekretarzem Stanu został A. Blinken, doświadczony w administracji Obamy. Co najważniejsze dla giełd, funkcję Sekretarza Skarbu ma objąć J. Yellen, była szefowa Fed, dająca nadzieje na bezproblemową współpracę ze swoimi dawnymi kolegami z FOMC. Dziś powinniśmy zobaczyć ostateczne zatwierdzenie wyników wyborów w Pensylwanii i Michigan, co zwiększy presję na odchodzącym prezydencie, by w końcu uznał ich rezultat.

Po wzrostach w Azji poranne notowania kontraktów sugerują nawet lepsze otwarcie w Europie niż wczoraj i solidną sesję w USA. Kolejny odczyt niemieckiego PKB za 3Q2020 przyniósł rewizję z 8,2 k/k do 8,5 proc. k/k, wspierając sentyment. Poza tym kalendarz makroekonomiczny jest raczej pusty, natomiast wypowiadać się mają bankierzy centralni – H. Kuroda, C. Lagarde oraz trzech członków FOMC (J. Bullard, J. Williams, R. Clarida).

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 24 listopada 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR