Rynek fuzji i przejęć odżył po okresie lockdownu. Tylko w III kwartale przeprowadzono 74 duże transakcje

Omawiane walory: ,

W Polsce przeprowadzono 74 transakcje fuzji i przejęć w III kw. 2020 r., tj. o 41 więcej niż rok wcześniej, wynika z raportu "M&A Index Poland", przygotowywanego przez Navigator Capital i Fordata. Po stronie podmiotów przejmowanych, dominowały branże Media/IT/Telekom (25 proc.), energetyka (11 proc.) oraz usługi finansowe (8 proc.).

fuzje,przejecia,polska,lockdown,pge,r22

W III kwartale największy ruch w obszarze fuzji i przejęć przedsiębiorstw skupiał się na sektorach Media, IT i Telecom (Fot. Pexels)

Trzeci kwartał 2020 r. przyniósł wyjątkowo wysoką liczbę fuzji i przejęć na polskim rynku. Wśród jej determinantów kluczowym jest przede wszystkim przesunięcie zamknięć wielu transakcji spowodowane lockdownem. Nowa, pandemiczna rzeczywistość istotnie wpłynęła na całokształt procesów biznesowych oraz silnie uwydatniła kluczowe trendy gospodarcze, które przekładają się również bezpośrednio na strukturę rynku M&A.

W III kwartale 2020 roku działalność w obszarze fuzji i przejęć przedsiębiorstw skupiała się przede wszystkim na sektorach Media/IT/Telecom oraz energetycznym, zwłaszcza odnawialnych źródeł energii (OZE).

– Konsolidacja branży energetycznej wciąż postępuje. W trzecim kwartale siedem spółek z tego sektora znalazło nowych właścicieli, wobec pięciu w drugim i trzech w pierwszym kwartale 2020 roku. Aż pięć z nich to firmy działające na polu energii odnawialnej, co odzwierciedla przyspieszenie transformacji polskiej gospodarki energetycznej w kierunku zielonej energii. Tylko jedna transakcja miała po stronie kupującej inwestora zagranicznego – litewską spółkę Ignitis, która przejęła portfolio farm wiatrowych od Sun Investment Group. To największe tego typu przejęcie w regionie CEE w tym roku. Jednocześnie Skarb Państwa nabył od PGE 100 proc. udziałów w spółce PGE EJ 1, spółki celowej odpowiedzialnej za przygotowanie i realizację procesu związanego z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – skomentowała head of sales EMEA w Fordata Alicja Kukla-Kowalska.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Największą grupę sprzedających w III kwartale 2020 roku stanowili inwestorzy prywatni, którzy odpowiadali za blisko 54 proc. wszystkich transakcji. Po stronie kupującej najbardziej aktywne były firmy z sektora Media/IT/Telecom – 24 proc., usług finansowych – 10 proc. oraz podmioty zajmujące się pozostałymi usługami – 8 proc.

– Wpływ pandemii odcisnął znaczące piętno na obecnej sytuacji gospodarczej, w której najważniejszą rolę zaczęła odgrywać szeroko rozumiana branża technologiczna. Przedsiębiorstwa działające na tym rynku przeżywają obecnie bardzo dynamiczny rozwój, co możemy zaobserwować po ich wynikach finansowych, rekordowych kursach akcji czy aktywności w obszarze M&A. Działalność akwizycyjna determinowana wysokim potencjałem wzrostu i ekspansją zagraniczną jest prowadzona m.in. przez dużego gracza rynku nowych technologii, R22. Polski prekursor w dziedzinie domen internetowych, kanałów omnichanel oraz telekomunikacji, przez spółkę zależną, Vercom, w ostatnim kwartale przejął lidera branży usług CPaaS w Czechach, ProfiSMS, zajmując tym samym bardzo mocną pozycję w sektorze komunikacji masowej SMS, która w związku z pandemią przechodzi dynamiczny rozwój. Ponadto polska Bonair, spółka wspierająca cyfrową transformację przedsiębiorstw i oferująca rozwiązania CRM, ERP oraz BI dołączyła do grupy Fellowmind, która w ramach współpracy wspiera usługę Microsoft Dynamics 365. Spodziewamy się, że w najbliższym czasie dalej będzie rosnąć liczba transakcji, za pomocą których przedsiębiorstwa będą poszerzały swoje kompetencje w obszarach szczególnie rosnących w roku 2020 – powiedział dyrektor w Navigator Capital Group Karol Szykowny.

Jak zaznaczono, pandemia nie odbiła się negatywnie na udziale inwestorów i spółek zagranicznych w przeprowadzonych w trzecim kwartale transakcjach. Podmioty zagraniczne były stronami w 43 proc. wszystkich postępowań względem 33 proc. w okresie poprzedzającym. Trzykrotnie zwiększyła się liczba przejęć zagranicznych spółek przez polskie podmioty.

Polscy inwestorzy byli stronami kupującymi w dziewięciu transakcjach zagranicznych. Największym powodzeniem, bo aż w 77 proc. transakcji, cieszył się sektor TMT. W sektorze tym najchętniej wybierano podmioty czeskie – STS zakupiło Betsys, a Vercom nabyło ProfiSMS – oraz szwedzkie – Intelligent Gaming Solutions przejęło International Gaming System, z kolei SunRoof nabył Redlogger. Swoją pozycję wzmocniły Huuuge Games, które nabyły dwa zagraniczne studia. Polska branża gamingowa zanotowała w ostatnich kwartałach także udane debiuty giełdowe. W perspektywie sektor ten ulegnie prawdopodobnie jeszcze silniejszej konsolidacji – dodała Kukla-Kowalska.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o PGE, R22)

 • Vercom z Grupy R22 bliżej debiutu na GPW

  Należąca do notowanej na GPW grupy technologicznej R22 spółka Vercom złożyła prospekt do zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego. Debiut planowany jest na I półrocze 2021 r. Vercom jest jednym z wiodących dostawców technologii umożliwiającej integrację i automatyzację różnych kanałów komunikacji elektronicznej na polskim rynku. W 2020 r. Vercom rozpoczęła międzynarodowy rozwój, który chce kontynuować w kolejnych latach w oparciu o działania organiczne oraz akwizycje.

 • EuroRating obniżył rating kredytowy PGE do BBB+

  Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy nadany spółce Polska Grupa Energetyczna o jeden stopień z A- do BBB+. Perspektywa ratingu została zmieniona z negatywnej na stabilną.

 • PMI i silne wzrosty na GPW, w grze Tauron, PGE i Allegro

  Mocne grudniowe indeksy PMI, silne wczorajsze wzrosty na Wall Street i nadzieje związane z dzisiejszym posiedzeniem FOMC ciągną główne indeksy w górę. Jest spora szansa, że środową sesję WIG20 zamknie powyżej 2.000 pkt.

 • Inwestorzy nie palą się do większej wyprzedaży akcji, w grze CD Projekt i Mercator WIG20, WIG i sWIG80 krążą blisko środowego zamknięcia, czekając na nowe impulsy, podczas gdy na wielu spółkach wręcz się gotuje. W centrum uwagi niezmiennie pozostaje energetyka, CD Projekt i Mercator.
 • Byki nie powiedziały ostatniego słowa, w grze Allegro i Wielton

  Sentyment na warszawskiej giełdzie pozostaje dobry, a inwestorzy wciąż chętnie kupują akcje. W centrum uwagi znalazły się spółki publikujące wyniki kwartalne. Furorę zrobił zwłaszcza Wielton. Pierwszy raz od 6 sesji drożeją akcje Allegro.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR