Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Dynamika zatrudnienia wyhamuje, płace będą rosły w tempie 7-8 proc. r/r

Opublikowano: 2018-05-18 14:13:41

Kwietniowe dane z rynku pracy okazały się zdecydowanie wyższe od oczekiwań rynkowych w przypadku dynamiki wynagrodzeń i zgodne z oczekiwaniami w przypadku dynamiki zatrudnienia. 

Jest to najwyższy odczyt dynamiki płac od ponad 9 lat. Fundusz płac wzrósł o 10,0 proc. r/r w ujęciu realnym, najszybciej od 2008 r. Ekonomiści wskazują jednak, że dynamika płac może przyspieszać w dalszej części roku, ale nie tak dynamicznie jak w zeszłym roku. Ekonomiści oczekują wzrostu dynamiki płac średnio w okolicach 7-8 proc. r/r w kolejnych miesiącach.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2018 r. wzrosło o 7,8 proc. r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 3,7 proc. r/r. W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie spadło o 0,9 proc. i wyniosło 4 840,44 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,1 proc. i wyniosło 6 212,3 tys. osób, podano w komunikacie. Konsensus rynkowy przewidywał wzrost wynagrodzeń o 7,1 proc. r/r, płac o 3,7 proc.w kwietniu br.

Analitycy oczekują obniżenia rocznej dynamiki zatrudnienia zarówno w sektorze przedsiębiorstw, jak i w całej gospodarce w kolejnych miesiącach roku z uwagi na kurczącą się podaż pracy, głównie w przypadku wykwalifikowanej kadry.

– W kolejnych miesiącach oczekujemy bardzo stopniowego obniżenia dynamiki zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Przy zakładanych pozytywnych efektach cyklicznych przewidujemy, że wyższe bazy odniesienia oraz wygasający dotychczasowy efekt zmiany formy prawnej zatrudnienia będą lekko obniżać roczną dynamikę wzrostu zatrudnienia. Szacujemy, że dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw do końca br. obniży się w kierunku 3,0 proc. r/r – główny ekonomista BOŚ Banku Łukasz Tarnawa

Ekonomiści utrzymują, że ostatnie dane z rynku pracy mogą zweryfikować w górę poziom dynamiki płac w lipcowej projekcji NBP. Część ekonomistów ocenia, że presja płacowa w gospodarce będzie powoli narastać. Jednakże kwietniowe dane z rynku pracy ich zdaniem nie wpłyną raczej na nastawienie członków Rady Polityki Pieniężnej w najbliższych kwartałach. Obecna „stabilizacyjna” retoryka większości członków RPP, wskazuje wciąż na długi scenariusz stabilizacji stóp procentowych.

– Tak długo, jak dane GUS pokazywać będą względną stabilizację na rynku pracy, RPP będzie spokojna. Prawdopodobnie dopiero dynamika wynagrodzeń w okolicach 9-10% zacznie niepokoić RPP. Tym samym na razie nie należy oczekiwać, że rynek pracy skłoni Radę do zmiany dotychczasowego nastawienia w polityce monetarnej – główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • PGNiG planuje realizacje 20 kolejnych odwiertów w obszarze złoża Przemyśl

  Spółka złożyła wniosek w sprawie odnowienia koncesji na największe w Polsce złoże gazu Przemyśl i spodziewa się pozytywnej decyzji "w krótkim czasie". Firma zapowiada również rozpoczęcie prac "w terenie" w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) we wrześniu tego roku.

 • 7Levels ruszy z kampanią nowej, dużej gry w najbliższych tygodniach

  7Levels ruszy oficjalnie z kampanią nowej "dużej" gry w ciągu najbliższych tygodni, poinformował ISBnews wiceprezes Krzysztof Król. Spółka planuje również wydanie kolejnego tytułu zewnętrznego studia na Nintendo Switch w II półroczu. Kurs akcji studia rośnie o ponad 5 proc.

 • GPW wypłaci 3,18 zł dywidendy na akcję za 2018 r.

  Akcjonariusze Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) postanowili przeznaczyć na dywidendę kwotę 133.470.960 zł, co oznacza wypłatę w wysokości 3,18 zł na akcję.

 • R22 zainwestuje w rumuński start-up Blugento

  R22 konsekwentnie rozszerza portfolio usług i narzędzi wspierających firmy w obecności w Internecie oraz automatyzacji procesów komunikacji, marketingu i sprzedaży. Grupa R22 zainwestuje w Blugento – rozwiązanie e-commerce do budowy sklepów internetowych. Dzięki wsparciu finansowemu oraz know-how Grupy R22, Blugento przyśpieszy międzynarodową ekspansję.

 • Minister rolnictwa: Mamy wielką suszę hydrologiczną. Od sierpnia uruchamiamy program nawodnień w rolnictwie wart 1 mld zł

  Połączenie coraz częstszych okresów wysokich temperatur i niewielkich opadów powoduje, że susza dotyka kraj co roku. Bardzo złą sytuację ogólną pogarszają dodatkowo bezśnieżne zimy oraz suche jesienie. Już teraz susza dotknęła w Polsce osiem województw, w niektórych regionach plony mogą być nawet o kilkadziesiąt procent niższe. W sierpniu zostanie uruchomiony nowy program nawodnień w rolnictwie. Skorzystają na nim gminy najbardziej poszkodowane przez suszę w ostatnich latach – zapowiada Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku