Działalność KAS przyniosła budżetowi państwa ok. 42,5 mld zł wpływów w 2017 r.

Dzięki działalności Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) do budżetu państwa wpłynęło około 42,5 mld zł, w tym 30 mld zł stanowiły dodatkowe wpływy z podatku VAT, w całym 2017 r., poinformował szef KAS Marian Banaś.

(Źródło: MF)

– Na przestrzeni ubiegłego roku uzyskaliśmy w przypadku podatku VAT dodatkowe 30 mld zł, a łącznie wszystkie dodatkowe dochody budżetu wyniosły ok. 42,5 mld zł – powiedział Banaś podczas konferencji prasowej.

Dochody pobrane przez organy KAS w 2017 r. z tytułu podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz cła były wyższe w porównaniu do dochodów uzyskanych w 2016 r. o około 42,5 mld zł, tj. o ponad 15 proc. Wzrost wpływów wystąpił we wszystkich rodzajów podatków.

– Mamy niewątpliwe sukcesy. Te dodatkowe środki, te miliardy złotych, które wpłynęły w ubiegłym roku to jest efekt także działania KAS. Obok tych efektów KAS, rozmawiamy o planach i celach, które KAS ma jeszcze do zrealizowania. Obok uszczelniania systemu, istotne jest podniesienie efektywności, jakości obsługi podatnika i informatyzacja – powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Według przedstawicieli KAS, do 28 lutego wpłynęło do urzędu 1.703.271 plików JPK.

– Szacujemy, że JPK nie złożyło od 5 proc. do 7 proc. podmiotów. Ogólnie możemy powiedzieć, że jest to sukces – powiedział zastępca szefa KAS Paweł Cybulski.

Podał także, że Krajowa Informacja Skarbowa wydała 25.718 indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego w 2017 r.

– Oczywiście, chcielibyśmy, aby tych interpretacji było jak najmniej – dodał.

Zdaniem zastępcy szefa KAS Piotra Walczaka, dzięki działaniu KAS znacząco spadła szara strefa w wyrobach tytoniowych.

– Mamy niską szarą strefę w wyrobach tytoniowych i wynosi ona teraz 12,7 proc., w porównaniu do 19 proc. w 2016 r. Zatrzymujemy 65 proc. nielegalnych papierosów. W przypadku nielegalnego obrotu alkoholem również mamy bardzo niską wielkość szarej strefy szacowaną na 9 proc. – wskazał Walczak.

Dodał, że od wejścia w życie ustawy o hazardzie organy KAS do 28 lutego br. zatrzymały 29.615 nielegalnych automatów do gier.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR