Dzień polskiej siły

Informacją dnia jest na Dalekim Wschodzie ogłoszony właśnie w Japonii plan fiskalny wart 1,1 mld USD, skupiony przede wszystkim na wsparciu małych i średnich przedsiębiorstw. Kontrakty futures na europejskie i amerykańskie indeksy sugerują kontynuację ruchu w górę.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Wtorkową sesję europejskie giełdy rozpoczynały na plusach i przy wąskim przedziale wahań pozostały w okolicach poziomów z otwarcia aż do jej końca. Główne indeksy zyskały od 1 proc. (DAX) do 2,2 proc. (IBEX). Z większości krajów UE napływają informacje o wdrażaniu ostatnich etapów planów powrotu do normalności, o pełnym otwarciu na turystów przybywających drogą lotniczą od połowy czerwca poinformowała Portugalia. Statystyki nowych przypadków i ofiar śmiertelnych w krajach śródziemnomorskich zbiegają do poziomów bliskich zeru. Wielka Brytania wdraża leczenie pacjentów koronawirusowych remdesivirem, a niemiecki Merck ogłosił, że przygotowuje dwa preparaty służące do leczenia wirusa oraz szczepionkę na niego.

Po poniedziałkowym spokoju wtorek okazał się dniem zaskakującego popytu na polskie aktywa. W sposób, który trudno wyjaśnić nawet zbliżającym się posiedzeniem RPP i spodziewanym zatrzymaniem cyklu obniżek stóp, polska waluta umocniła się względem euro do 4,44 (vs. 4,50 rano), a względem dolara do 4,04 (vs. 4,13 rano). Napływ zagranicznego kapitału ewidentnie było widać na GPW, gdzie WIG20 z biegu przebił nie tylko 1.650 pkt., ale i 1.700 pkt., zamykając się 4 proc. wyżej przy obrotach przekraczających 1 mld zł. mWIG40 zyskał 1,8 proc., a sWIG80 1,3 proc. W głównym indeksie rosło wszystko poza spółkami telekomunikacyjnymi, dwucyfrowy ruch miał miejsce na CCC, a największe kontrybucje wniosły najważniejsze spółki indeksu – PKO, CD Projekt i PKN Orlen.

Sesja w USA mogła rozczarować byki, po rewelacyjnym otwarciu widzieliśmy tylko ruch w dół i zamknięcie na dziennych minimach. O ile S&P500 wzrósł o 1,2 proc., NASDAQ tylko o 0,2 proc.

Sentyment psuły informacje o sankcjach, które USA planują w odpowiedzi na ograniczanie autonomii Hong Kongu przez Chiny, ale rynki azjatyckie przeszły nad nimi szybko do porządku dziennego. Wprawdzie Hang Seng traci w momencie pisania komentarza 1 proc., ale Nikkei i Sensex znajdują się na plusach. Informacją dnia jest na Dalekim Wschodzie ogłoszony właśnie w Japonii plan fiskalny wart 1,1 mld USD, skupiony przede wszystkim na wsparciu małych i średnich przedsiębiorstw. Kontrakty futures na europejskie i amerykańskie indeksy sugerują kontynuację ruchu w górę.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 27 maja 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR