Echo Investment wraca z ofertą obligacji adresowaną do inwestorów indywidualnych

Omawiane walory:

Kielecki deweloper jeszcze w lutym ruszy z publiczną ofertą obligacji o wartości 40 mln zł. Co ciekawe, będzie ona podzielona na dwie serie, zróżnicowane pod względem miejsca i minimalnej wysokości zapisu.

Zapisy na obligacje kieleckiego dewelopera wystartują 18 lutego od ceny 100 zł za sztukę. W kolejnych dniach cena będzie rosła o 1-2 grosze.

Na rynku pierwotnym pojawiają się pierwsze przebiśniegi. Po udanej emisji Kruka na powrót z ofertą publiczną zdecydowało się Echo Investment. Deweloper zaoferuje 4,5-letnie papiery dłużne o wartości nominalnej 40 mln zł. Co ciekawe, tym razem emisja podzielona jest na dwie serie: J o wartości 25 mln zł i J2 – 15 mln zł. W obu wypadkach oprocentowanie jest takie same i wynosi WIBOR 6M plus 3,4 p.p. marży. Podobnie wartość nominalna – cena jednej obligacji to 100 zł.

Jak dowiedzieliśmy się w spółce, podział na dwie pule ma charakter techniczny i wynika z faktu, że mniejszą serię obligacji sprzedaje samodzielnie DM PKO BP, a większą konsorcjum mniejszych domów maklerskich.

Z punktu widzenia inwestorów indywidualnych kluczowym kryterium przy wyborze serii będzie zasobność portfela. Każda ma inny próg wejścia. Seria J o wartości 25 mln zł jest adresowana do inwestorów z mniejszym portfelem. W ofercie nie ma minimalnego progu zapisu, co oznacza, że obligatariuszem Echo można zostać inwestując zaledwie 100 zł (1 obligację). Subskrypcję serii J prowadzą: Noble Securities, Michael/Ström DM oraz DM Banku Ochrony Środowiska.

Cena obligacji emitowanych przez Echo Investment jest uzależniona od dnia złożenia zapisu.

Z kolei w drugiej (mniejszej) serii zapis może złożyć każdy, kto dysponuje kwotą przynajmniej 215 tys. zł. To oferta skierowana do inwestorów z grubszym portfelem. W serii J2 minimalną wielkość zapisu ustalono na 2.150 sztuk.

Zapisy na obligacje kieleckiego dewelopera wystartują 18 lutego od ceny 100 zł za sztukę. W kolejnych dniach cena będzie rosła o 1-2 grosze, co wynika z faktu narastających odsetek (patrz tabela obok). O ile popyt wcześniej nie wyczerpie dostępnej puli, subskrypcja potrwa do 1 marca. Przydział papierów zaplanowano na 5 marca. Spółka przewiduje, że papiery trafią do obrotu na Catalyst 1 kwietnia br.

Pieniądze z emisji obligacji Echo Investment planuje wykorzystać na finansowanie rozwoju biznesu. Spółka ma obecnie w budowie i przygotowaniu ponad 1,1 miliona mkw. biur, mieszkań i powierzchni handlowo-rozrywkowej. Między innymi w kwietniu deweloper rozpocznie rewitalizację dawnej fabryki Scheiblera w Łodzi. Na inwestycji o powierzchni 7,7 hektarów powstanie ok. 90 tys. m2 powierzchni mieszkaniowej, biurowej i usługowej.

– Echo Investment ma grunty, które zabezpieczają działanie na najbliższe 4-5 lat. Powstanie na nich znacząca liczba świetnych projektów deweloperskich. W budowie mamy cały wielofunkcyjny projekt Browarów Warszawskich, który odniósł wielki sukces. To potwierdza wielki potencjał przed podobnymi miastotwórczymi projektami, jak Tymienieckiego w Łodzi, który właśnie rozpoczynamy. Ponieważ warunki rynkowe są korzystne dla sektora mieszkaniowego, w tym roku zamierzamy rozpocząć budowę około 1,5 tys. mieszkań na sprzedaż, jednocześnie dbając o utrzymanie wysokich marż. Nasz dział zakupów jest skupiony na pozyskiwaniu kolejnych terenów pod projekty mieszkaniowe, dzięki czemu wkrótce Echo Investment stanie się liderem rynku. Uzupełnieniem biznesu mieszkaniowego na sprzedaż jest nasz projekt Resi4Rent – pierwsza instytucjonalna platforma mieszkań na wynajem. Dzięki niej wypełnimy rynkową niszę oraz staniemy się liderem również na tym rynku. W perspektywie 3-5 lat platforma zgromadzi 5-7 tys. mieszkań – mówi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Echo Investment emituje obligacje dla inwestorów indywidualnych od 2014 r. Do tej pory spółka wyemitowała dla indywidualnych inwestorów papiery o łącznej wartości 600 mln zł, z czego 400 mln zł nadal jest notowanych na Catalyst, a pozostałe 200 mln zł zostało wykupione zgodnie z harmonogramem. Spółka cieszy się również doskonałą współpracą z instytucjami finansowymi, które obecnie są w posiadaniu obligacji Echo o nominalnej wartości ponad 716 mln zł. W kwietniu 2018 r. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny obligacji dla inwestorów indywidulanych, na podstawie którego Echo w maju i październiku 2018 r. uplasowało obligacje o nominalnej wartości 100 mln zł. Prospekt wygasa w połowie kwietnia tego roku.

– Grupa Echo Investment w trzech kwartałach 2018 r. wypracowała 158 mln zł zysku netto. Stale współpracujemy z największymi bankami i instytucjami finansowymi, a nasz wskaźnik zadłużenia do wartości aktywów wynosił na 30 września 2018 r. 23 proc. To dobry punkt wyjścia dla przyszłego rozwoju i dalszego umacniania grupy – mówi Maciej Drozd, wiceprezes Echo Investment ds. finansowych.

Echo Investment jest polskim deweloperem, który realizuje inwestycje w trzech sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym oraz biurowym. Od 1996 roku spółka notowana jest na GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT echo, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Deweloperzy cyfryzują sprzedaż mieszkań

  Pandemia koronawirusa przenosi cały proces sprzedaży mieszkań do Internetu. ECHO Investment proponuje spotkanie z doradcą klienta online, spacer po inwestycji odwzorowanej w wirtualnej rzeczywistości, wybór mieszkania, negocjacje zapisów umowy rezerwacyjnej w systemie CRM i na koniec – zdalne podpisanie umowy rezerwacyjnej.

 • Członkowie zarządu Echo Investment kupili ok. 1,4 tys. obligacji spółki

  Prezes ECHO Investment Nicklas Lindberg oraz wiceprezes ds. finansowych Maciej Drozd zakupili na rynku wtórnym ponad 1,4 tys. obligacji spółki.

 • Złota lista GPW, czyli 30 spółek na historycznych szczytach

  Tylko w tym roku notowania akcji 30 spółek wyznaczyły nowe historyczne szczyty. Jeśli ktoś zamierza szukać rynkowych mistrzów, to powinien zacząć od indeksu maluchów. To właśnie z tego segmentu pochodzi aż połowa rekordzistów.

 • Wing ogłosił wezwanie na Echo Investment

  Węgierska spółka działająca w sektorze nieruchomości ogłosiła wezwanie na 41,44 mln akcji ECHO Investment, uprawniających do wykonywania 10,04 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Oferowana cena to 4,65 zł za walor.

 • Echo Investment przekroczyło zakładane na 2019 r. cele sprzedaży mieszkań

  ECHO Investment zrealizowało zakładane cele na 2019 rok, sprzedając 1.357 mieszkań i przekazując klientom klucze do 1.263 lokali. W ostatnim kwartale spółka sprzedała 418 mieszkań i przekazała klientom 672, co pozwoliło na osiągnięcie o 38 proc. lepszego rocznego wyniku sprzedażowego niż w 2018 r.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR