Ekolodzy podważyli w sądzie uchwałę walnego Enei ws. rozpoczęcia budowy Ostrołęki C

Omawiane walory: ,

Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził, że uchwała nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Enei z 24 września 2018 roku jest nieważna. Uchwała dotyczyła wyrażenia kierunkowej zgody na przystąpienie do etapu budowy w ramach projektu Ostrołęka C. Przeciwko uchwale wystąpił jeden z akcjonariuszy - ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Fot. Energa Ostrołęka

– Sąd Okręgowy uwzględnił powództwo w zakresie roszczenia głównego (o stwierdzenie nieważności uchwały) i stwierdził nieważność uchwały – czytamy w komunikacie.

Fundacja ClientEarth w październiku 2018 r. zaskarżyła do sądu decyzję spółki Enea o budowie bloku w Ostrołęce. Fundacja, która jest akcjonariuszem Enei, argumentowała, że budowa elektrowni węglowej jest narażaniem firmy i akcjonariuszy na straty. W uzasadnieniu wskazali m.in. na rosnące ceny emisji gazów cieplarnianych i rosnącą konkurencję energii ze źródeł odnawialnych. Od października 2016 r. ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla wzrosły już czterokrotnie – z około 6 euro do ponad 24 euro za tonę.

Zarządzanie spółką to nie hazard i dlatego inwestycja Enei i Energi w nowy blok węglowy Ostrołęka C nie powinna być kontynuowana – twierdzi Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Wyrok Sądu Okręgowego jest nieprawomocny. Enei przysługuje prawo odwołania się od wyroku, co zapewne nastąpi.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Projekt budowy nowego bloku w Ostrołęce od początku budzi olbrzymie emocje. Przypomnijmy, wg analityków projekt ten nigdy nie będzie rentowny, a na jego realizację spółce wciąż brakuje środków (wciąż ok. 4 mld zł). Koncern zapewnia jednak, że trwają prace nad określeniem docelowej formy i struktury finansowania projektu. Cała inwestycja ma kosztować nieco ponad 6 mld zł (brutto) – na tyle opiewa umowa z konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems, generalnym wykonawcą.

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20 proc. powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 12,67 mld zł w 2018 r.

Co ciekawe, po publikacji informacji o decyzji sądu w sprawie unieważnienia uchwały walnego, kurs akcji Enei podskoczył o kilka procent. Podobną reakcję widać na wykresie Energi (spółka jest jednym z inwestorów). Około 11:00 akcje Enei ida w górę o 4,12 proc. do 8,59 zł, co jest dzisiaj najlepszym wynikiem wśród spółek sklasyfikowanych w indeksie WIG-Energia. Na drugim miejscu są akcje Energi, które rosną o 2,86 proc. do 7,54 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Enea, energa, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR