Energetyka wspiera indeksy, w grze PGE, Energa i Kruk

Inwestorzy z warszawskiej giełdy są tak mocno skupieni na sytuacji na rynkach globalnych, że zupełnie zignorowali nieco słabszy od oczekiwań odczyt nt. polskiego PKB. Dlatego też o losach środowej sesji zdecydują popołudniowe dane z USA. Póki co dobre zachowanie spółek energetycznych zapewnia wzrosty w Warszawie. Kolejny dzień drożeją też akcje Kruka.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

W IV kwartale 2017 roku wzrost gospodarczy w Polsce (Produkt Krajowy Brutto) przyspieszył do 5,1 proc. w relacji rok do roku z 4,9 proc. kwartał wcześniej. Dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) okazały się nieco gorsze od rynkowych prognoz, które zakładały wzrost na poziomie 5,2 proc. Niższy od oczekiwań okazał się też wzrost PKB w ujęciu kwartalnym. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku gospodarka rozwijała się w tempie 1 proc., wobec 1,2 proc. w III kwartale i wobec takiego samego poziomu oczekiwanego przez ekonomistów.

Dane o PKB pozostały bez wpływu na nastroje na warszawskiej giełdzie, gdzie w środowe przedpołudnie, podobnie jak to ma miejsce na większości europejskich parkietów, kontynuowane jest wzrostowe odreagowanie silnych spadków z poprzednich dwóch tygodni. Po trzech godzinach handlu indeks WIG20 testował 2.442,8 pkt., rosnąc o 0,5 proc. W tym samym czasie WIG rósł o 0,5 proc. do 63.300 pkt., mWIG40 o 0,6 proc. do 4.804 pkt., a sWIG80 o 0,67 proc. do 14.676 pkt.

notowania

>> Artyści Rynków – bezpłatne szkolenia i konferencje CMC Markets Sprawdź harmonogram w swoim mieście

Energetyka napędza wzrosty

WIG-Energia to najlepszy indeks sektorowy (+1,95 proc.) po 1fix, dzięki wzrostowi kursu akcji PGE o 2,12 proc. i Energi o 2,72 proc.

W środę indeksy na północ prowadzą przede wszystkim spółki energetyczne. To właśnie wzrosty akcji Energi o blisko 3 proc., PGE o 2,4 proc. i Tauronu o 2,1 proc., przy wsparciu drożejącego Eurocashu o 3 proc., w głównej mierze odpowiadały za zwyżkę indeksu WIG20.

W centrum uwagi są też spółki, które pochwaliły się wynikami finansowymi. Bank Zachodni WBK wypracował w 2017 roku zysk netto na poziomie 2,213 mld zł, czyli o 2,1 proc. więcej niż w 2016 roku. To wynik zgodny z wcześniejszymi szacunkami podawanymi przez bank. Akcje BZ WBK tanieją dziś o 0,7 proc. do 401,40 zł, pozostając od kilku dni w konsolidacji w pobliżu 400 zł.

Spółki rozpoczynają temat dywidend

Bank Handlowy zarobił netto w IV kwartale ub.r. 163,4 mln zł, co jest wynikiem zgodnym z rynkowym konsensusem i wynikiem o 25,4 proc. lepszym niż przed rokiem. W całym 2016 roku zysk netto banku wzrósł o 11,1 proc. do 535,6 mln zł. Zarząd banku zapowiedział, że zarekomenduje wypłatę dywidendy z zysku za 2017 rok. Akcje Banku Handlowego tanieją o 0,1 proc. do 82,90 zł.

Drugą kolejkę dywidendy zafunduje Żywiec. Spółka poinformowała, że z zysku za 2017 rok wypłaci 26 zł dywidendy na jedną akcję. Jako, że w listopadzie Żywiec wypłacił już 11 zł zaliczki na poczet tej dywidendy, do wypłaty pozostanie jeszcze 15 zł na akcję.

Szacunkowymi wynikami pochwaliło się wczoraj po sesji również PGNiG. Spółka w IV kwartale 2017 roku zarobiła netto 0,43 mld zł wobec 0,72 mld zł rok wcześniej. Jej przychody zaś wyniosły 10,97 mld zł wobec 10,15 mld zł w ostatnim kwartale 2016 roku. Akcje PGNiG tanieją dziś o 0,8 proc. do 6,35 zł, przerywając tym samym zapoczątkowane w poniedziałek odreagowanie dwutygodniowych spadków.

Dobry początek roku ma za sobą Auto Partner. W styczniu przychody spółki wzrosły aż o 41 proc. w skali roku do 85,66 mln zł. Kurs spółki rośnie o 2,1 proc. do 4,95 zł, próbując opuścić górą dwumiesięczny trend boczny.

Akcje Ursusa tanieją dziś o 1,95 proc. do 3,52 zł, wyznaczając nowy 11-miesięczny dołek. Warto dodać, producent ciągników po sesji 15 lutego zastąpi Robyg w indeksie mWIG40.

Jeszcze we wtorek EJT Investment podniósł cenę w wezwaniu na akcje spółki Tarczyński z oferowanych dotychczas 10,50 zł do 12,60 zł. W dalszym ciągu jednak można mieć wątpliwości, czy w wezwaniu uda się skupić 6 mln akcji spółki. Obecnie wycenione są one na giełdzie po 12,50 zł, spadając dziś o 2,7 proc., ale w ostatnich tygodniach utrzymywały się powyżej tego poziomu, co może zdradzać niechęć akcjonariuszy do pozbywania się akcji.

Huśtawka na akcjach windykatorów

Sztuczne rysy na diamentach branży windykacyjnej >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Sporo ostatnio dzieje się na akcjach czołowych windykatorów. Po tym jak na początku tygodnia mocno wystrzeliły akcje GetBack, co prawdopodobnie kończy ich 4-miesięczne spadki, teraz w górę ruszyły notowania Kruka. Jego kurs rośnie o 2,3 proc. do 220 zł, po tym jak wczoraj akcje te podrożały o 3,2 proc. Jako, że wzrosty te wzięły swój początek z poziomu styczniowego dołka, więc podobnie jak w przypadku GetBacku, jest spora szansa na ich kontynuację w najbliższych tygodniach.

W środę na szerokim rynku wyróżniają się ponadto jeszcze akcje spółek Cormay (+8,3 proc.), Indata (+6,7 proc.), Tower Investments (+5,1 proc.) i Selvita (+4,4 proc.).

Obecnie polski rynek akcji z jednej strony skoncentrowany jest na informacjach spływających z poszczególnych spółek. Z drugiej zaś, i to jest czynnik zdecydowanie ważniejszy, na nastrojach dominujących na rynkach globalnych. Tym samym w drugiej połowie notowań kluczowe znaczenie będą miały publikowane o godzinie 14:30 amerykańskie dane o styczniowej inflacji konsumenckiej (prognoza: 1,9 proc. r/r) i sprzedaży detalicznej (prognoza: 0,2 proc. m/m). Lepsze od oczekiwań dane mogą stać się impulsem do dalszego wzrostu rentowności obligacji w USA, tym samym psując nastroje na Wall Street, a więc również i na GPW. I odwrotnie. Zbliżone do prognoz lub nieznacznie gorsze od nich odczyty (ale nie dużo gorsze), zostaną dobrze odebrane przez inwestorów z Wall Street, pośrednio stając się również dodatkowym impulsem do powiększenia dotychczasowych wzrostów na giełdzie w Warszawie.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT AUTOPARTN, bazwbk, energa, getback, Kruk, PGE, tarczynski, TAURONPE, ursus, ZYWIEC, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Ursus miał wstępnie 87 mln zł straty netto w 2019 roku

  URSUS w restrukturyzacji miał 87,2 mln zł skonsolidowanej straty netto w 2019 roku, o 42 proc. mniejszą niż rok wcześniej, przy przychodach netto na poziomie 95,6 mln zł, o 55 proc. niższych niż rok wcześniej, podała spółka, powołując się na wstępne dane.

 • Mocne wzrosty na giełdach, na fali CCC i koncerny energetyczne Kolejny dzień mocnych wzrostów na giełdach. Indeksy w Warszawie rosną o ponad 2 proc., a inwestorzy coraz mocniej wierzą w rychłe ożywienie po pandemii i kupują mocno wcześniej przecenione spółki.
 • PKN Orlen ma porozumienie z Energą i Eneą w sprawie elektrowni Ostrołęka C

  PKN Orlen zawarł porozumienie ze spółkami ENERGA i Enea, dotyczące kierunkowych zasad kontynuacji współpracy przy budowie elektrowni Ostrołęka C realizowanej przez spółkę Elektrownia Ostrołęka. Porozumienie to przewiduje kontynuację inwestycji ze zmianą założeń technologicznych z technologii węglowej na technologię opartą na paliwie gazowym.

 • Kruk: Kryzys 2007/2008 przyczynił się do naszego wzrostu. Możliwe, że tak będzie i tym razem

  Gościem wtorkowego czatu inwestorskiego był Piotr Krupa. Podczas spotkania prezes największej polskiej spółki windykacyjnej omówił najnowsze wyniki finansowe, podsumował zmiany w biznesie KRUKa, jakie wywołała pandemia oraz przedstawił plany na przyszłość.

 • Giełdowe maluchy wyleczyły się z COVID-19, w grze Quercus i CCC Dobre nastroje na rynkach globalnych i wciąż mocny sektor energetyczny, utrzymują warszawską giełdę w zielonej strefie. Jednocześnie trwa niewielka realizacja zysków na spółkach gamingowych. Całość sprawia jednak wrażenie dość kruchej stabilizacji, dlatego na koniec dnia nastroje na GPW mogą być diametralnie różne od tych porannych.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR