Euforia na akcjach Ursusa. Spadki na GetBacku i Próchniku po wyjściu OFE

Omawiane walory: , , , , ,

W czwartek na warszawskim parkiecie obserwujemy umiarkowane wzrosty dużych i średnich spółek. W centrum uwagi są dzisiaj przede wszystkim akcje Ursusa i GetBacku.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Pierwsze godziny czwartkowego handlu na GPW do złudzenia przypominają wczorajszą sesję. Duże i średnie spółki notują umiarkowane wzrosty, a tylko sWIG80 pozostaje po czerwonej stronie. To wszystko zaś w otoczeniu mieszanych nastrojów na europejskich giełdach.

W środę w późniejszej fazie handlu nieco emocji wywołało pojawienie się tematu Syrii. Jednak nawet pomimo tego środową sesję trudno uznać za przełomową. Dziś może zabraknąć impulsu nawet do wzrostu zmienności w drugiej połowie dnia. Należy bowiem sądzić, że Syria to jedynie jednostkowy impuls, który może wrócić tylko przy okazji faktycznego wystrzelenia rakiet przez Amerykanów. Większych emocji nie wywoła zaś popołudniowa publikacja minutek z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego i danych makroekonomicznych z USA (m.in. wnioski o zasiłki). Zapowiada się więc dość nudna sesja.

W południe indeks WIG20 rósł o 0,77 proc. do 2.289 pkt., WIG o 0,45 proc. do 60.010 pkt., mWIG40 o 0,6 proc. do 4.659 pkt., a sWIG80 spadał o 0,2 proc., cofając się do 14.285,6 pkt.

Na pierwszy plan wysuwają się akcje Ursusa i GetBacku. Notowania producenta ciągników wystrzeliły o 17,55 proc. do 3,55 zł i są najdroższe od dwóch miesięcy. Tak rynek zareagował na umowę Ursusa z chińską spółką Guangdong Jianglong Agricultural Machinery Technology. 10-letnie porozumienie dotyczy współpracy w zakresie sprzedaży, montażu i produkcji ciągników i maszyn rolniczych oraz importu części i komponentów z Chin.

Obecnie kurs tego producenta ciągników wspiera już nie tylko wizja zaistnienia na kolejnym rynku zagranicznym i związanych z tym przyszłych zysków, ale też układ techniczny na wykresie. Następstwem oglądanego skoku notowań jest zwrot z poziomu lutowego dołka i wykreślenie na wykresie dziennym technicznej formacji podwójnego dna. To zaś czysty sygnał kupna. Wprawdzie jeszcze nie ma sygnałów ostatecznego zakończenia 11-miesięcznej bessy, bo linia trendu spadkowego wciąż nie została pokonana, ale szansa na realizację takiego scenariusza jest duża.

notowania

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

W zupełnie odmiennych nastrojach są natomiast akcjonariusze GetBack. Akcje windykatora tanieją o 6,25 proc. do 5,40 zł i są jednym z najgorzej spisujących się walorów na całym rynku. Impulsem do wyprzedaży stała się informacja, że OFE Nationale-Nederlanden sprzedał część akcji spółki windykacyjnej i zszedł poniżej 5-proc. progu.

notowania

Z kolei OFE MetLife ewakuuje się z akcjonariatu Próchnika. Na rynek dotarła informacja, że fundusz zszedł poniżej progu 5 proc. W reakcji na to akcje spółki odzieżowej tanieją o 3,1 proc. do 0,31 zł.

Na dobrej drodze do wyznaczenia nowych historycznych szczytów jest z kolei Dino Polska. Jej akcje drożeją o 1,6 proc. do 91,90 zł i do rekordów z marca brakuje im już tylko 3,1 proc. Dobra kondycja finansowa spółki pozwala oczekiwać, że niebawem takie rekordy padną.

Akcje Play drożeją w czwartek o 1,5 proc. do 32,36 zł. Telekom wypłaci swoim akcjonariuszom dywidendę okresową w wysokości 2,57 zł na jedną akcję, co daje stopę dywidendy na poziomie 8,1 proc. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 2 maja, a jej wypłata będzie mieć miejsce 10 maja.

O wypłacie dywidendy poinformowała też spółka Krka. Zarząd rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 2,9 euro brutto na jedną akcję. Obrót akcjami słowackiej firmy na GPW praktycznie nie istnieje, więc jej notowania jeszcze się nie otworzyły.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Sporo też dzieje się poza parkietem. Dziś startuje oferta publiczna spółki Danwood Holding, producenta prefabrykowanych domów o konstrukcji drewnianej. W puli jest 24 mln zł papierów oferowanych po cenie maksymalnej 15 zł za sztukę. Dziś zaczyna się budowa księgi popytu. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje w dniach 13-23 kwietnia. Przydział akcji ma nastąpić 30 kwietnia, a ich giełdowy debiut około 11 maja. >> Danwood ruszył z IPO. Cena maksymalna wynosi 15 zł za akcję

Trwa też oferta Ten Square Games. Od dziś na akcje wydawcy gier w modelu free-to-play mogą zapisywać się inwestorzy indywidualni. Cenę maksymalną ustalono na 48 zł, co oznacza wartość wskaźnika C/Z (cena do zysku) na poziomie 41,5. Debiut na giełdzie w Warszawie jest przewidziany na 8 maja. >> Zobacz także: Ten Square Games przedstawił harmonogram IPO i cenę maksymalną akcji

Podsumowując, zanosi się na to, że w drugiej połowie dnia układ sił i dotychczasowy obraz sesji w Warszawie nie ulegną poważniejszym zmianom. W perspektywie kolejnych dni, z uwagi na startujący jutro sezon publikacji wyników kwartalnych w USA, dodajmy sezon prawdopodobnie bardzo udany, jest duża szansa na trwałą poprawę koniunktury na światowych parkietach, a co się z tym wiąże, również na giełdzie przy ulicy Książęcej.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dinopl, getback, krka, play, prochnik, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Prokuratura chce aresztowania Leszka Czarneckiego w związku z aferą GetBack

  RMF FM informuje o przełomie w śledztwie ws. afery GETBACK. Według ustaleń, w sądzie jest już wniosek o areszt dla Leszka Czarneckiego, właściciela banków, które oferowały na szeroką skalę feralne obligacje. Notowania Getinu, Getin Noble Banku i Idea Banku zareagowały gwałtownym spadkiem.

 • GetBack wniósł pozew przeciwko Altus TFI, spółka kwestionuje roszczenia

  GETBACK wniósł do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Altus Towarzystwu Funduszy Inwestycyjnych oraz dwunastu funduszom w przeszłości przez nie zarządzanym, o zapłatę solidarnie kwoty 134,64 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi tytułem odszkodowania w związku z rzekomym zawyżeniem wartości akcji EGB Investments. Altus TFI kwestionuje wszelkie roszczenia wskazane w pozwie.

 • Ursus miał wstępnie 34 mln zł straty netto w I poł. 2020 r.

  URSUS w restrukturyzacji miał 34,02 mln zł skonsolidowanej straty netto w I poł. br. wobec 11,13 mln zł straty rok wcześniej, przy przychodach netto na poziomie 27,29 mln zł wobec 35,3 mln zł rok wcześniej, podała spółka, prezentując wstępne dane.

 • WIG20 ucieka spod noża, w grze Dino Polska i Tauron

  Indeks WIG20 próbuje uciec znad przepaści. W środę pomagają dobre nastroje w Europie i wczorajsze rekordy na Wall Street. Nie ma jednak gwarancji, że ostatecznie indeks pozostanie w trendzie bocznym, bo w wybicie górą raczej mało kto wierzy.

 • We wrześniu Dino Polska zadebiutuje w indeksie Stoxx Europe 600

  Zmiany w międzynarodowych indeksach. 21 września Dino Polska wejdzie w skład indeksu STOXX Europe 600, a mBank zostanie usunięty z listy STOXX Eastern Europe 50, podał na stronie internetowej STOXX.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR