Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

EuroRating obniżył rating kredytowy Deutsche Bank Polska SA do BB+

Opublikowano: 2016-09-28 14:35:36

Agencja ratingowa EuroRating obniżyła poziom ratingu kredytowego nadanego bankowi Deutsche Bank Polska SA o jeden stopień do BB+ z BBB-. Perspektywa ratingu została określona jako negatywna.

Źródło: www.eurorating.com

Źródło: www.eurorating.com

Komunikat prasowy, Warszawa, 28 września 2016 r. 

UZASADNIENIE

Obniżenie oceny wiarygodności kredytowej Deutsche Bank Polska związane jest z pogorszeniem wewnętrznej oceny agencji wiarygodności finansowej i oceny wsparcia ze strony spółki-matki banku, którą jest niemiecka grupa Deutsche Bank AG.

EuroRating zwraca uwagę na pogarszające się wyniki finansowe niemieckiej grupy bankowej, związane m.in. z dokonywanymi wysokimi odpisami aktualizacyjnymi oraz karami i kosztami prawnymi, które bank ponosi w ostatnich kwartałach. Sytuację w tym zakresie może dodatkowo pogorszyć żądanie amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości zapłaty przez Deutsche Bank AG kary w wysokości 14 mld USD, związanej ze sprzedażą przez bank przed 2008 rokiem toksycznych instrumentów finansowych opartych na kredytach hipotecznych.

Agencja podkreśla, że ewentualna wypłata kolejnej wysokiej kary i kontynuacja generowania przez Deutsche Bank AG strat (po rekordowej stracie z 2015 roku w wysokości 6,7 mld euro) przyczyniałaby się do dalszego osłabienia kondycji finansowej banku, co ma szczególne znaczenie w kontekście niskiego w ocenie agencji wyposażenia banku w kapitał własny w relacji do wartości posiadanych aktywów.

EuroRating zaznacza, że jakkolwiek kondycja własna Deutsche Bank Polska jest obecnie zadowalająca, to polski bank jest w bardzo dużym stopniu uzależniony od finansowania ze strony spółki-matki. Sprawia to, że ewentualne dalsze pogorszenie sytuacji finansowej grupy Deutsche Bank AG, przekładać się będzie w sposób bezpośredni również na wiarygodność kredytową jej polskiej spółki-córki.

NEGATYWNA PERSPEKTYWA RATINGU

Negatywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji ratingowej EuroRating prawdopodobieństwo obniżenia ratingu nadanego bankowi w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3.

PODATNOŚĆ NADANEGO RATINGU NA ZMIANY

Negatywnie na bieżący poziom oceny ratingowej Deutsche Bank Polska SA wpływałoby: ewentualne dalsze pogarszanie się kondycji finansowej grupy Deutsche Bank AG; ewentualne wdrożenie bardziej restrykcyjnej niż jest to obecnie spodziewane ustawy obciążającej banki kosztami przewalutowania kredytów hipotecznych; a także pogarszanie się wyników finansowych banku oraz ewentualny spadek wartości współczynników kapitałowych.

Pozytywny wpływ na ocenę wiarygodności kredytowej banku w dłuższej perspektywie mogłoby mieć: ewentualna istotna poprawa kondycji finansowej spółki-matki i/lub istotne zmniejszenie zależności polskiego banku od finansowania przez spółkę-matkę; wyeliminowanie ryzyka wprowadzenia niekorzystnych regulacji w zakresie przewalutowania hipotecznych kredytów walutowych; ewentualna poprawa osiąganych przez bank wyników finansowych; a także ewentualne wzmocnienie kapitałowe banku.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku