Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

EuroRating zmienia perspektywy ratingu Eurocash ze stabilnej na pozytywną

Opublikowano: 2016-03-16 14:27:21

Omawiane walory:

Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego nadanego spółce Eurocash S.A. ze stabilnej na pozytywną. Sam rating został utrzymany na dotychczasowym poziomie B+.

Komunikat prasowy, Warszawa, 16 marca 2016 r.

UZASADNIENIE

Podwyższenie perspektywy ratingu Eurocash SA wynika głównie ze wzrostu w ciągu kilku ostatnich kwartałów wartości generowanych przez spółkę przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, przy jednoczesnym spadku wydatków inwestycyjnych. Pozwoliło to spółce na dokonanie istotnej redukcji zadłużenia finansowego, w rezultacie czego wskaźnik relacji długu netto do EBITDA obniżył się na koniec 2015 roku do 0,4x (wobec ok. 2,0x w roku 2014). Do czynników pozytywnych EuroRating zalicza także nieznaczną poprawę wskaźnika ogólnego zadłużenia (zobowiązania razem / suma pasywów), jednak agencja uznaje jego poziom nadal za wysoki.

Źródło: www.eurorating.com

Źródło: www.eurorating.com

EuroRating spodziewa się, że planowane wprowadzenie podatku obrotowego od handlu detalicznego nie będzie miało istotnego negatywnego wpływy na działalność Eurocashu, ze względu na fakt, iż spółka ta zajmuje się przede wszystkim handlem hurtowym i ma relatywnie niewielką ekspozycję na segment detaliczny. Ponieważ jednak nie ma na razie jeszcze ostatecznego projektu regulacji dotyczących nowego podatku, agencja będzie nadal przyglądać się temu obszarowi pod kątem jego możliwego wpływu na sytuację finansową Eurocashu.

EuroRating zaznacza, że na kształtowanie się ratingu spółki w perspektywie średnioterminowej wpływać będą również ewentualne działania spółki dotyczące potencjalnych nowych przejęć.

POZYTYWNA PERSPEKTYWA RATINGU

Pozytywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji ratingowej EuroRating prawdopodobieństwo podwyższenia nadanego spółce ratingu kredytowego w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3.

PODATNOŚĆ NADANEGO RATINGU NA ZMIANY

Pozytywny wpływ na ocenę ratingową Eurocash SA mogłoby mieć: utrzymanie obecnego wysokiego poziomu generowanych przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej; utrzymywanie się nakładów inwestycyjnych na relatywnie niskich poziomach; zwiększenie udziału kapitału własnego w strukturze pasywów; a także poprawa w obszarze sytuacji płynnościowej spółki.

Do potencjalnych czynników, które mogłyby negatywnie rzutować na bieżący poziom oceny wiarygodności kredytowej spółki agencja zalicza: ponowny istotny wzrost wartości zadłużenia finansowego i/lub spadek finansowania aktywów kapitałem własnym; spadek osiąganych wyników finansowych oraz przepływów z działalności operacyjnej; wypłata nadmiernie wysokich dywidend dla akcjonariuszy; a także ewentualne pogorszenie wskaźników płynności.

Główny analityk ratingowy:                                                           Przewodniczący Komitetu Ratingowego:

dr Piotr Dalkowski                                                                             Kamil Kolczyński

Analityk Ratingowy                                                                           Analityk Ratingowy

 

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o eurocash)

 • Podatkowej wyprzedaży ciąg dalszy, JSW rośnie po wynikach

  Akcje giełdowych detalistów kontynuują spadki wywołane wizją wprowadzenia podatku handlowego. Strach inwestorów dodatkowo potęguje pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych. Jedynym z nielicznych pozytywnych akcentów jest mocny wzrost JSW w reakcji na lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne.

 • Podatek handlowy wraca, Dino i inni detaliści tanieją na GPW

  Akcje Dino Polska tanieją o 5,7 proc., CCC o 5,1 proc., LPP o 4 proc., a EUROCASH o 4,5 proc. po decyzji Sądu UE, że podatek handlowy w Polsce był zgodny z unijnym prawem. Nastroje na całym rynku są natomiast mieszane, a warszawski parkiet jest jednym ze słabszych w Europie. Dobrze radzą sobie za to spółki paliwowe.

 • 14 tłustych dywidend z kwietniowych rekomendacji

  Lista spółek sygnalizujących gotowość do wypłaty dywidendy rośnie w zawrotnym tempie. W trzy tygodnie na rynek trafiło ponad 30 świeżych rekomendacji. Stopy dywidend wśród najhojniejszych propozycji zbliżają się do 9-10 proc.

 • Trump i MFW psują nastroje na giełdach, dywidendowy wzrost Eurocashu

  Zapowiedź nałożenia przez USA ceł na towary z Unii Europejskiej i obniżka prognoz przez MFW popsuły po południu nastroje na giełdach. W centrum uwagi znalazł się EUROCASH, LPP i Tauron.

 • Eurocash proponuje wypłatę 139 mln zł dywidendy z zysku za 2018 r.

  Spółka handlowa na tegoroczną wypłatę chce przeznaczyć ponad 90 proc. wypracowanego zysku. Proponowana stawka na akcję wynosi 1 zł, co przy obecnym kursie daje stopę dywidendy w okolicach 4,5 proc.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku