EuroRating zmienił perspektywę ratingu kredytowego SGB-Banku na stabilną

EuroRating zmienił perspektywę ratingu kredytowego nadanego SGB-Bankowi z negatywnej na stabilną. Sam rating został utrzymany na poziomie B.

sgb, bank, ratingi,

Fot. SGB Bank

Zmiana perspektywy ratingu SGB-Banku związana jest ze wzrostem kapitału własnego oraz współczynnika wypłacalności banku, poprawą jakości portfela kredytów, a także z wypracowaniem w 2019 roku dodatniego wyniku finansowego.

– SGB-Bank w ubiegłym roku został dokapitalizowany przez akcjonariuszy kwotą 107,5 mln zł, co pozwoliło w dużym stopniu odbudować kapitał własny banku po wygenerowaniu w 2018 roku wysokiej straty netto (-147 mln zł). W 2019 roku SGB-Bank wyemitował także bankowe papiery wartościowe na kwotę 150 mln zł, co wpłynęło na wzrost funduszy własnych. Przy jednoczesnym niewielkim obniżeniu łącznej ekspozycji na ryzyko (o 20 mln zł) łączny współczynnik wypłacalności wzrósł na koniec ubiegłego roku do 16,5 (z 12,3 na koniec 2018 roku) – czytamy dalej.

EuroRating zwraca jednak uwagę na fakt, że jeszcze w pierwszej połowie 2019 roku SGB-Bank nie spełniał wymogów w zakresie współczynników wypłacalności Tier 1 i TCR. Ponadto agencja podkreśla, że nawet po dokapitalizowaniu przeprowadzonym w 2019 roku relacja kapitału własnego do sumy aktywów jest wciąż na bardzo niskim poziomie 3,2 proc. (wobec 3,1 proc. na koniec 2018 roku). Oznacza to, że bank nadal dysponuje jedynie niewielkim buforem kapitałowym, który mógłby zaabsorbować ewentualne straty.

Do czynników pozytywnych EuroRating zalicza wypracowanie przez SGB-Bank w 2019 roku dodatniego wyniku finansowego (po wygenerowaniu w poprzednim roku wysokiej straty netto). Zysk ten był jednak symboliczny, bowiem odpowiadał jedynie 0,1 proc. sumy posiadanych przez bank aktywów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • PragmaGo wchodzi na Allegro. Kurs akcji wystrzelił PragmaGo podpisała umowę z Allegro. Giełdowa spółka dostała wyłączność na wdrożenie i obsługę faktoringu online dla klientów platformy. Po południu kurs akcji PragmaGo rośnie o ponad 20 proc.
 • Brokerzy, spready i szturmujący rynek początkujący inwestorzy. Na co należy uważać?

  Od dłuższego czasu, jeszcze przed pandemią, mówiło się o tym, że Polacy szukają alternatyw dla zbyt drogich inwestycji mieszkaniowych i miernie oprocentowanych lokat. Alternatywą stał się rynek terminowy, gdyż można grać na nim zarówno na wzrosty, jak i na spadki, a w trakcie pandemii miały miejsce incydenty, które bezprecedensowo podniosły zmienność, a tym samym możliwość zarobku. Pojawiły się m.in. problemy z płynnością na rynku złota czy krach na rynku ropy, co zmobilizowało niezdecydowanych do wejścia do świata inwestycji. Wielu z nich nie zdawało sobie sprawy z realiów handlu na rynkach finansowych. Na co należy uważać i co zrobić, by koszty transakcyjne były jak najniższe?

 • Polskie banki zaakceptowały ponad 1 mln wniosków o wakacje kredytowe. Zdecydowana większość to klienci indywidualni

  Do końca lipca polskie banki pozytywnie rozpatrzyły ponad 1 mln wniosków o odroczenie spłaty kredytów. Około 115 tys. z nich złożyli przedsiębiorcy, resztę w większości klienci indywidualni. Ci od 24 czerwca mają też możliwość wnioskowania o wakacje kredytowe także w trybie ustawowym, w ramach tarczy antykryzysowej 4.0. Jak informuje prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz – w skali całej Polski zgłoszono ich dotąd raptem kilkaset.

 • Amerykański DHS-CBP wybrał system DataWalk do poprawy bezpieczeństwa granic

  DataWalk, producent zaawansowanej platformy analityczno-wywiadowczej ogłosił, że stworzone przez spółkę oprogramowanie zostało wybrane przez U.S. Department of Homeland Security Customs and Border Protection (DHS-CBP), podała spółka. Platforma DataWalk zostanie wdrożona u zagranicznego partnera DHS-CBP w celu poprawy bezpieczeństwa granic kraju partnerskiego. Kurs akcji spółki rośnie w poniedziałek rano o 9,30 proc., a za jedna akcję zapłacimy 235 zł.

 • Forever Entertainment szacuje zysk netto na 13,4 mln zł w I połowie 2020 r.

  Forever Entertainment szacuje przychody netto ze sprzedaży na poziomie 15 mln zł, zysk z działalności operacyjnej (EBIT) na 6,7 mln zł, zysk netto w wysokości 13,4 mln zł w I półroczu 2020 roku. Kurs akcji producenta gier spada w poniedziałek rano o 6,42 proc., a za jedną akcję płacono 12,82 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR