Falstart warszawskich indeksów, JSW i Tauron mocno w dół

Omawiane walory: , , , , ,

Giełda w Warszawie, jak wiele europejskich parkietów, rozpoczęła dzień od wzrostów, reagując na wczorajsze rekordy na Wall Street. Dość szybko jednak uaktywniła się podaż i GPW znalazła się pod kreską. W WIG20 słabo radzi sobie JSW i Tauron. Ten Square Games, Kruk i Kęty ściągają natomiast w dół mWIG40. Losy sesji nie są jeszcze rozstrzygnięte, a strona popytowa może jeszcze odzyskać utraconą przewagę.

jsw,tauronpe,kety,kruk,TSGAMES,asbis, akcje, indeksy, komentarz,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Czwartkowa sesja przy ulicy Książęcej rozpoczęła się standardowo. Wczorajsze rekordy na Wall Street, wzrosty na głównych azjatyckich parkietach i czekanie na wyniki dzisiejszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (ECB) przełożyły się na wzrosty wszystkich warszawskich indeksów. Dość szybko jednak do głosu doszła podaż i już po ponad godzinie handlu indeksy zanurzyły się w czerwieni. Nie pomogły nawet wyraźnie lepsze od prognoz dane makroekonomiczne jakie napłynęły z polskiej gospodarki. W grudniu wynagrodzenia w firmach wzrosły o 6,6 proc. R/R wobec szacowanego wzrostu o 4,7 proc., a zatrudnienie zmniejszyło się o 1 proc., przy prognozie zakładającej spadek o 1,2 proc. R/R.

W południe taniały akcje ponad 50 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, podczas gdy powyżej kreski znajdowały się walory 35,6 proc. z nich. W tym taniały akcje 16 z 20 blue chipów, co przekładało się na spadek indeksu WIG20 o 0,59 proc. do 1.974 pkt. Równocześnie WIG spadał o 0,56 proc. do 57.790 pkt., mWIG40 o 0,81 proc. do 4.157 pkt., a sWIG80 o 0,49 proc. 17.196 pkt.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W WIG20 brakowało jednego lidera, który pociągnął przed południem ten indeksy w dół. Była za to to spora reprezentacja spółek, które mocniej tracą na wartości, co rzutowało na ogólne nastroje. Najmocniej tanieją akcje JSW, tracąc 5,17 proc. i cofając się do 33,19 zł. Jest to też spółka z drugimi najwyższymi obrotami na rynku. Spadek jest realizacją zysków po mocnym rajdzie z ostatnich dni, dzięki któremu wypracowana w tym roku stopa zwrotu sięgnęła prawie 34,9 proc. Rajdzie, który napędzany był nadziejami na to, że węglowa spółka będzie beneficjentem zielonej rewolucji. Tymczasem sama spółka boryka się z wieloma wewnętrznymi problemami, co dobrze pokazuje ostatnie niespodziewane odwołanie prezesa Hereźniaka.

Realizacja zysków to również główny powód spadków akcji Taurona. Kurs cofa się o 3,78 proc. do poziomu 3,006 zł, wykonując odwrót poniżej lipcowego szczytu na poziomie 3,26 zł.

Inaczej prezentuje się sytuacja w przypadku indeksu mWIG40, któremu już wyraźnie ciążą spadki trzech spółek: Kęty (495,50 zł; -2,08 proc.), Kruk (167,70 zł; -2,73 proc.) i Ten Square Games (475 zł; -4,62 proc.). O ile w dwóch pierwszym przypadkach jest to zwykła realizacja zysków, to już akcje Ten Square Games są najtańsze od 7 miesięcy, a dzisiejsze zdecydowane wybicie poniżej 500 zł może otwierać drogę do dalszych spadków. Wspomniane 500 zł jest przecież ceną za jaką niedawno właściciele sprzedawali akcje w ABB.

Nie wszyscy inwestorzy odczuwają skutki dzisiejszej słabszej sesji. Świetne dla akcjonariuszy wieści napłynęły z Asbisu. Spółka w grudniu osiągnęła rekordowe przychody, poprawiając tym samym rekord z poprzedniego miesiąca. Wzrosły one w opisywanym okresie o 29 proc. do 343 mln dolarów, a w IV kwartale odnotowały skok o 30 proc. rok do roku do 866 mln dolarów.

Cały rok 2020 również jest rekordowo dla Asbisu pod względem przychodów i zysków. Z wstępnych szacunków opublikowanych przez spółkę wynika, że przychody wyniosły około 2,37 mld dolarów, przekraczając tym samym niedawne szacunki samej spółki, która oczekiwał 2,0-2,2 mld dolarów przychodów. W opublikowanym komunikacie prasowym Siergiej Kostevitch, dyrektor generalny Asbisu napisał ponadto, że rok 2021 rozpoczął się dla spółki bardzo dobrze. Akcje Asbisu drożeją o 1,2 proc. do 8,34 zł, po tym jak przedpołudniem wyznaczyły one nowy historyczny rekord na poziomie 8,58 zł.

Dziś zadowoleni mogą też być posiadacze akcji Serinus Energy (+20,4 proc.), Altus TFI (+13,2 proc.) i KSG Agro (+10,8 proc.).

Losy czwartkowej sesji, pomimo słabego zachowania GPW w pierwszej połowie dnia, nie są jeszcze rozstrzygnięte. Nie jest wykluczone, że dotychczasowa słabość zostanie przezwyciężona, a indeksy ponownie znajdą się po zielonej stronie. Druga połowa dnia zapowiada się bowiem bardzo emocjonująco. A to dlatego, że czwartkowy kalendarz prezentuje się dość imponująco. Poza opisanymi wyżej raportami z polskiej gospodarki, po południu inwestorzy poznają decyzję Europejskiego Banku Centralnego (ECB) ws. polityki monetarnej, odbędzie się konferencja prasowa po posiedzeniu z udziałem szefowej ECB Christine Lagarde, a także zostaną opublikowane amerykańskie raporty nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prognoza: 910 tys.), grudniowe dane o wydanych pozwoleniach na budowy domów (prognoza: 1,6 mln) i rozpoczętych budów (prognoza: 1,56 mln), a także styczniowy odczyt indeksu Fed z Filadelfii (prognoza: 12 pkt.) obrazujący koniunkturę w tym regionie USA.

Przede wszystkim jednak rynek będzie wpatrzony w spółki z Wall Street publikujące raporty finansowe za ostatni kwartał 2020 roku. Wczoraj po sesji wyniki opublikowała Alcoa, które nie spodobały się inwestorom, co skończyło się spadkiem jej kursu w handlu posesyjnym o 3,4 proc. Dziś przed sesją wynikami pochwali się m.in. Citrix Systems i Travelers. Uwaga jednak przede wszystkim będzie skoncentrowana na spółkach IBM i Intel, które raporty opublikują już po zamknięciu sesji na Wall Street.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o asbis, jsw, kety, Kruk, TAURONPE, TSGAMES)

 • Asbis znów bije rekordy. Grupa spodziewa się mocnego 2021 roku

  Dystrybutor produktów IT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, zrealizował prognozę finansową na 2020 rok i wypracował rekordowe w swojej historii wyniki finansowe zarówno w czwartym kwartale, jak i w całym 2020 roku. W czwartek kurs akcji ASBISu rośnie o kilka procent i poprawia historyczne szczyty. Za jedną akcję trzeba zapłacić już ponad 10 zł.

 • Raport: Państwowe spółki pod rządami PiS to giełdowe przeciętniaki Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa to jeden z gorętszych frontów wojny między rządem a opozycją. W telewizji, jeśli ten temat już się przewija, to albo przez pryzmat przekazu propagandowego albo patologii i partyjnego nepotyzmu. Na rzetelne dane i porównania nie ma co liczyć. StockWatch.pl sprawdził więc, jak rządy Zjednoczonej Prawicy przekładają się na biznesy państwowych spółek, budżet państwa i portfele akcjonariuszy.
 • JSW utworzyła dodatkowy odpis w segmencie węgiel w wysokości 85,7 mln zł

  Jastrzębska Spółka Węglowa zdecydowała o utworzeniu dodatkowego odpisu aktualizującego wartość aktywów trwałych w segmencie węgiel w wysokości 85,7 mln zł. Kurs akcji spółki spada w wtorek po południu o ponad 4 proc.

 • Asbis zanotował ponad 30-proc. skok przychodów w styczniu

  ASBIS Enterprises Plc wypracował w styczniu br. skonsolidowane przychody na poziomie ok. 231 mln USD wobec 175 mln USD rok wcześniej, co oznacza wzrost o około 32 proc. Kurs akcji spółki rośnie w poniedziałek rano o 3 proc. i jest o krok od nowych rekordów.

 • Wojciech Ignacok zrezygnował z funkcji prezesa zarządu Taurona

  Wojciech Ignacok zrezygnował z funkcji prezesa zarządu Taurona Polskiej Energii z dniem 28 lutego.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR