Famur likwiduje oddział w Piotrkowie Trybunalskim, planuje zwolnienia grupowe 198 osób

Omawiane walory:

Famur zdecydował o optymalizacji procesów produkcyjnych w grupie produktowej przenośników taśmowych oraz kolejek i tras poprzez przeniesienie ich wytwarzania odpowiednio do oddziałów w Nowym Sączu i Katowicach. Spółka zamierza postawić w stan likwidacji oddział w Piotrkowie Trybunalskim oraz dokonać zwolnień grupowych, które obejmą 198 pracowników.

famur, likwidacja, zwolnienia, akcje, przemysł,

Famur likwiduje oddział w Piotrkowie Tryb., planuje zwolnienia grupowe 198 osób

Jak wyjaśniła spółka, globalny kryzys COVID-19, kontynuacja trendu spadkowego na światowych rynkach cen węgla, a dodatkowo oczekiwana reorganizacja polskiego górnictwa węgla energetycznego, mogąca prowadzić do istotnego ograniczenia wydobycia tego surowca w Polsce, powoduje znaczące redukcje zamówień przez kopalnie na nowe maszyny i urządzenia, co szczególnie mocno dotknęło grupę produktową przenośników taśmowych oraz kolejek i tras.

– Zarząd Famur ocenia, że sytuacja ta nie ulegnie poprawie w perspektywie ani krótko- ani średnio-terminowej z następujących powodów:

– duża część popytu na te urządzenia została zaspokojona w poprzednim okresie;

– urządzenia te dają się stosunkowo łatwo realokować między kopalniami, co w związku z zapowiadanym zmniejszaniem wydobycia przez polskie górnictwo będzie istotnie wpływać na postępującą redukcję zapotrzebowania na te urządzenia lub wręcz może powodować brak nowych postępowań przetargowych;

– przenośniki taśmowe są urządzeniami stosunkowo nieskomplikowanymi konstrukcyjnie, zatem w celu poszukiwania oszczędności kopalnie mogą dokonywać ich serwisów i remontów we własnym zakresie lub z pomocą powiązanych spółek remontowych – czytamy w komunikacie.

>> PROMOCJA! Do końca września kup abonament półroczny do Strefy Premium StockWatch.pl, a drugie pół roku otrzymasz gratis!

Dążąc do dostosowania struktury organizacyjnej do aktualnej sytuacji rynkowej, a także optymalnego wykorzystania mocy produkcyjnych oraz kompetencji technologicznych poszczególnych oddziałów, zarząd Famur zdecydował o przeniesieniu produkcji przenośników taśmowych z oddziału w Piotrkowie Trybunalskim do oddziału w Nowym Sączu, gdzie została już skoncentrowana produkcja przenośników zgrzebłowych. Mniejszą w skali, ok 15% przychodów Oddziału, działalność realizowaną w Piotrkowie Trybunalskim w zakresie produkcji kolejek i tras przejmie oddział w Katowicach.

Jak wyjaśniono, działania te pozwolą Grupie Famur dostosować swoje zasoby operacyjne do bieżącej i oczekiwanej sytuacji rynkowej przy równoczesnym zachowaniu kompetencji produkcyjnych, techniczno-technologicznych oraz know-how produktowego, umożliwiających produkcję przenośników taśmowych oraz kolejek i tras stosownie do pozyskanych zamówień.

– W związku z likwidacją Oddziału 27 pracowników otrzyma możliwość przejścia do zakładu w Katowicach, 10 pracowników do zakładu w Nowym Sączu, a 198 pracowników zostanie objętych procedurą zwolnień grupowych – czytamy dalej.

Ostateczne dane w zakresie wpływu likwidacji Oddziału na wyniki finansowe Grupy Famur zostaną podane w okresowym sprawozdaniu finansowym.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 2 165 mln zł w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Famur, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 9 ciekawych spółek przemysłowych wg BM mBanku

  Sektor przemysłowy wciąż wraca do poziomów sprzed wybuchu epidemii COVID-19. Odbiciu sprzyjają m.in. środki w ramach tarcz antykryzysowych. BM mBanku w cyklicznym raporcie wskazało garść spółek, które lepiej niż reszta radzą sobie w trudnych warunkach.

 • Czerwony akcent na koniec sierpnia, CD Projekt i PGE pociągnęły w dół WIG20 Warszawska giełda żegna wakacje w kiepskich nastrojach. Tąpnięcie na akcjach PGE i korekta notowań CD Projektu, wsparte zniżką notowań Orlenu, zepchnęły indeks WIG20 mocno w dół. Jedynym pocieszeniem jest dużo lepsze zachowanie spółek małych i średnich.
 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał

  Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.

 • Famur planuje wezwanie na brakujący pakiet akcji Primetechu

  FAMUR zawarł umowę z Santander Bank Polska - Santander Biuro Maklerskie, dot. ogłoszenia przez spółkę wezwania do zapisywania się na sprzedaż 4.178.208 akcji spółki zależnej Primetech. Akcje objęte wezwaniem będą nabywane po cenie 1,45 zł za sztukę. Celem FAMURu jest posiadanie 100 proc. akcji Primetech.

 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR