Fed obniżył główną stopę procentową i podwyższył prognozę wzrostu PKB w USA w 2019 r.

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) obniżył główną stopę procentową do 1,75-2,5 proc. z 2-2,25 proc. i podwyższył prognozę wzrostu PKB w USA w 2019 r. do 2,1-2,3 proc.

Powell,fed,stopy,procentowe,prognozy

Jerome Powell, przewodniczący Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej. Fot: Federal Reserve/fb

W kwestii stóp procentowych rynek oczekiwał dokładnie takiej decyzji.

– Biorąc pod uwagę implikacje globalnej sytuacji w zakresie perspektyw gospodarczych, jak również ograniczoną presję inflacyjną, Komitet postanowił obniżyć docelowy zakres stopy procentowej dla funduszy federalnych do 1,75-2 proc. – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ta decyzja wspiera pogląd Komitetu, według którego trwała ekspansja działalności gospodarczej, dobre warunki na rynku pracy oraz inflacja bliska symetrycznego celu Komitetu w wysokości 2 proc. są najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, choć nadal widoczne są niepewności związane z jego realizacją.

Fed zapowiedział, że oceniając termin i wielkość dalszych dostosowań docelowego zakresu stopy procentowej, będzie oceniał postęp – zarówno zrealizowany, jak i oczekiwany – w kierunku maksymalnego zatrudnienia i 2-proc. inflacji.

Komitet powtórzył, że dokonując tej oceny, będzie brał pod uwagę „szeroki zakres informacji, w szczególności dotyczących warunków na rynku pracy, wskaźników presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz dane dotyczące wydarzeń o charakterze finansowym i międzynarodowym”.

Prognoza PKB w górę

Według centralnej ścieżki projekcji Banku Rezerwy Federalnej, wzrost PKB w USA wyniesie w tym roku 2,1-2,3 proc., wobec 2-2,2 proc. oczekiwanych na 2019 r. w czerwcu br. Mediana prognoz na 2019 r. wynosi obecnie 2,2 proc. (wobec 2,1 proc. w czerwcowej projekcji).

W latach 2020-2021 wzrost prognozowany jest na poziomie odpowiednio: 1,8-2,1 proc. i 1,8-2 proc. (wobec 1,8-2,2 proc. na 2020 r. i 1,8-2 proc. na 2021 r. w projekcji czerwcowej).

Mediana prognoz na lata 2020-2021 wynosi odpowiednio: 2 proc. i 1,9 proc. (wobec 2 proc. na 2020 i 1,8 proc. na 2021 r. w projekcji z czerwca).

Fed podał także prognozy na 2022 r. Według nich, wzrost PKB wyniesie wówczas 1,7-2 proc., przy czym mediana to 1,8 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Alior Bank z negatywną perspektywą ratingu kredytowego

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego Alior Banku ze stabilnej na negatywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie BB. Zmiana jest związana z prognozowanym negatywnym wpływem kryzysu związanego z epidemią Covid-19 oraz dokonanej przez RPP serii obniżek stóp procentowych NBP na wyniki finansowe banku.

 • SEG nagrodziło 6 najlepszych spółek w Konkursie Złota Strona Emitenta XIII

  3 czerwca br. został rozstrzygnięty konkurs Złota Strona Emitenta, organizowany po raz 13. przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Ze względu na pandemię wręczenie nagród odbyło się wirtualnie. Nagrodzone spółki to XTPL, Agora, CCC, Unimot, Neuca oraz PKN Orlen.

 • Roszady w indeksach. Biomed-Lublin i Mercator awansują do mWIG40

  W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów, po sesji 19 czerwca br. Biomed-Lublin i Mercator Medical zastąpią Forte oraz Stalprodukt w indeksie mWIG40, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział CD Projektu w indeksie WIG20 zostanie ograniczony do 15 proc.

 • WIG20 z przytupem wrócił powyżej 1.800 pkt., kolejna mocna sesja CCC i JSW Zielony początek piątkowej sesji na GPW. W czwartek ECB otworzył giełdom okienko do dalszych wzrostów. Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy go nie zamkną. Sesja powinna zakończyć się sporymi wzrostami indeksów.
 • Sejm przyjął tzw. tarczę 4.0, m.in. chroniącą przed wrogimi przejęciami spółek

  Sejm przyjął ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (tzw. tarczę 4.0) wprowadzającą dopłaty do oprocentowania, a także wsparcie dla samorządów i zmiany w przetargach publicznych. Celem ustawy jest także ochrona polskich spółek przed wrogimi przejęciami z powodu gorszej sytuacji gospodarczej wywołanej epidemią COVID-19.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR