StockWatch.pl

Fed obniżył główną stopę procentową i podwyższył prognozę wzrostu PKB w USA w 2019 r.

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) obniżył główną stopę procentową do 1,75-2,5 proc. z 2-2,25 proc. i podwyższył prognozę wzrostu PKB w USA w 2019 r. do 2,1-2,3 proc.

Powell,fed,stopy,procentowe,prognozy

Jerome Powell, przewodniczący Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej. Fot: Federal Reserve/fb

W kwestii stóp procentowych rynek oczekiwał dokładnie takiej decyzji.

– Biorąc pod uwagę implikacje globalnej sytuacji w zakresie perspektyw gospodarczych, jak również ograniczoną presję inflacyjną, Komitet postanowił obniżyć docelowy zakres stopy procentowej dla funduszy federalnych do 1,75-2 proc. – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ta decyzja wspiera pogląd Komitetu, według którego trwała ekspansja działalności gospodarczej, dobre warunki na rynku pracy oraz inflacja bliska symetrycznego celu Komitetu w wysokości 2 proc. są najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, choć nadal widoczne są niepewności związane z jego realizacją.

Fed zapowiedział, że oceniając termin i wielkość dalszych dostosowań docelowego zakresu stopy procentowej, będzie oceniał postęp – zarówno zrealizowany, jak i oczekiwany – w kierunku maksymalnego zatrudnienia i 2-proc. inflacji.

Komitet powtórzył, że dokonując tej oceny, będzie brał pod uwagę „szeroki zakres informacji, w szczególności dotyczących warunków na rynku pracy, wskaźników presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz dane dotyczące wydarzeń o charakterze finansowym i międzynarodowym”.

Prognoza PKB w górę

Według centralnej ścieżki projekcji Banku Rezerwy Federalnej, wzrost PKB w USA wyniesie w tym roku 2,1-2,3 proc., wobec 2-2,2 proc. oczekiwanych na 2019 r. w czerwcu br. Mediana prognoz na 2019 r. wynosi obecnie 2,2 proc. (wobec 2,1 proc. w czerwcowej projekcji).

W latach 2020-2021 wzrost prognozowany jest na poziomie odpowiednio: 1,8-2,1 proc. i 1,8-2 proc. (wobec 1,8-2,2 proc. na 2020 r. i 1,8-2 proc. na 2021 r. w projekcji czerwcowej).

Mediana prognoz na lata 2020-2021 wynosi odpowiednio: 2 proc. i 1,9 proc. (wobec 2 proc. na 2020 i 1,8 proc. na 2021 r. w projekcji z czerwca).

Fed podał także prognozy na 2022 r. Według nich, wzrost PKB wyniesie wówczas 1,7-2 proc., przy czym mediana to 1,8 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Celon Pharma zarejestrowała swój kluczowy lek w Hiszpanii

  Celon Pharma pozytywnie zakończyła procedurę rejestracyjną dla leku Salmex w Hiszpanii. Produkt będzie dystrybuowany na tym rynku poprzez lokalnego partnera posiadającego doświadczenie w marketowaniu produktów inhalacyjnych.

 • GPW znów w roli outsidera, nerwowo na 11 bit studios i The Farm 51

  Giełda w Warszawie ponownie jest jedną z najsłabszych w Europie. Humory inwestorom psują słabe dane z Chin, czy nałożone przez USA cła na produkty z Europy, ale to przede wszystkim duże spółki finansowe ciągną w dół indeksy. W centrum uwagi znalazły się spółki gamingowe i Stelmet. 

 • UOKiK wszczął postępowanie przeciwko właścicielowi Biedronki dotyczące cen

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw spółce Jeronimo Martins Polska. Zarzuty dotyczą uwidaczniania niższych cen przy produkcie, a następnie naliczania wyższej ceny w kasie w sklepach sieci Biedronka. Jeśli te zarzuty się potwierdzą, spółce gorzi nawet 5 mld zł kary.

 • Przychody Grupy Orbis wzrosły wstępnie o 7 proc. r/r do 406 mln zł w III kw. 2019

  Przychody Grupy Orbis wzrosły o 7,2 proc. r/r do 406,1 mln zł w III kw. oraz o 3,4 proc. r/r do 1.090,2 mln zł w I-III kw. 2019 r., podała spółka, prezentując wstępne dane.

 • Obniżka podatku PIT nie obciąża budżetu państwa tak bardzo jak program Rodzina 500 plus

  Obniżony od października o punkt procentowy podatek od osób fizycznych objął osoby pracujące na etatach, umowach-zleceniach, umowach o dzieło, prowadzących działalność gospodarczą oraz emerytów i rencistów. Zdaniem ekspertów, o ile państwo ma możliwości zrekompensowania ubytku poprzez emisję długu czy nowelizację budżetu, o tyle duże miasta odczują mniejsze wpływy z podatków bardziej dotkliwie. Choć w przypadku nisko zarabiających różnice będą symboliczne, to w skali kraju obniżka będzie napędzać konsumpcję.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR