Fitch: Nowe sankcje USA dla Chin odbiją się na wzroście PKB Polski w 2020 r.

Nałożenie przez USA 25-proc. ceł na import z Chin o wartości 300 mld USD obniżyłoby globalny wzrost PKB o 0,389 pkt proc. w 2020 r., a w przypadku Polski - o 0,314 pkt, prognozuje Fitch Ratings.

– Nałożenie przez USA 25-proc. ceł na pozostałe 300 mld USD importu z Chin obniżyłoby produkcję światową o 0,4 pkt proc. w 2020 r., uważa Fitch Ratings. Globalny wzrost PKB spowolniłby do 2,7 proc. w tym roku i 2,4 proc. w przyszłym roku w porównaniu do bazowych prognoz z naszego ostatniego raportu ‚Global Economic Outlook’, opiewających odpowiednio na 2,8 proc. i 2,7 proc. Wzrost Chin zmniejszyłby się o 0,6 pkt proc., a USA – o 0,4 pkt proc. w 2020 r. – czytamy w komunikacie.

Kraje, które nie są bezpośrednio zaangażowane w wojnę handlową odnotowałyby spadek PKB poniżej wartości z prognoz bazowych, choć w większości przypadków mniej niż w Chinach i USA.

– Najmocniej odczułaby skutki Korea – jej PKB znalazłoby się o ponad 1 pkt proc. poniżej wartości z prognozy bazowej w 2020 r. – czytamy dalej.

W przypadku Korei, obniżka wyniosłaby 1,299 pkt, Chin – 0,777 pkt, Rosji – 0,542 pkt, Meksyku – 0,496 pkt, Indonezji – 0,474 pkt, a USA – 0,462 pkt.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • URE analizuje wnioski taryfowe sprzedawców energii na 2020 r.

  Do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki 15 listopada br. wpłynęły wnioski taryfowe na 2020 rok od spółek obrotu (sprzedawców): Polskiej Grupy Energetycznej, Enei, Energi i Tauron Polska Energia. URE analizuje wnioski złożone przez sprzedawców energii i uważa, że obecnie nie jest możliwa kompleksowa ocena ostatecznego poziomu ewentualnej zmiany całkowitego kosztu dostarczania energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

 • Co to jest mikrokredyt? Historia inicjatywy Muhammada Yunusa

  Mikrokredyt to interesujące zagadnienie, które nie jest szerzej znane w Polsce, ale za to doskonale znane w najbiedniejszych krajach świata. To pożyczki dla najbiedniejszych - bezdomnych, żebraków czy kobiet wykluczonych ze względów społecznych. Jak powstał ten pomysł i czy faktycznie ma pozytywny wpływ na świat?

 • WIG20 najgorszy w Europie, w grze Orlen i Idea Bank

  Nowe rekordy na Wall Street i ponad 1-proc. wzrosty na giełdach we Frankfurcie i w Londynie nie robią wrażenia na inwestorach nad Wisłą. Warszawska giełda ponownie jest najgorszą w Europie.

 • Morawiecki: Zmieńmy konstytucję, by zagwarantować prywatność PPK i IKE

  Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose zwrócił się do pozostałych ugrupowań sejmowych z propozycją zmiany konstytucji, by zagwarantować w niej prywatność środków gromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) i na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE).

 • Idea Bank myśli o podniesieniu kapitału nawet w 2020 r.

  Odzyskanie rentowności i wypracowanie zysku netto przez Idea Bank w III kw. 2019 r. daje nadzieję, że taki trend będzie kontynuowany w kolejnych okresach, uważa prezes Jerzy Pruski. Jeśli sprawdzi się pozytywny scenariusz, bank już w 2020 r. może wrócić do pracy nad podniesieniem kapitału.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR