Gatnar z RPP: Powinniśmy przygotować się na podwyżkę stóp z początkiem 2021 r.

Powinnyśmy być przygotowani na podwyżkę stóp procentowych z początkiem 2021 roku, ponieważ czeka nas okres podwyższonej inflacji, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Eugeniusz Gatnar.

stopy, procentwoe, rpp, gatnar,

Gatnar z RPP: Powinniśmy przygotować się na podwyżkę stóp z początkiem 2021 r.

– Czeka nas raczej podwyższona inflacja, nie wolno dopuścić, żeby ona była nadmierna, więc obserwujemy gospodarkę i musimy być elastyczni, przygotowani np. na podwyżkę stóp powiedzmy, z początkiem roku, bo myślę, że do końca tego roku jeszcze te procesy wzrostu będą dość słabe – powiedział Gatnar w wywiadzie dla BiznesTV.

Według niego inflacja, która – jak podał dziś GUS – obniżyła się do 3 proc. r/r w lipcu z 3,3 proc. r/r w czerwcu – pozostanie na podwyższonym poziomach w tym roku.

– Myślę, że inflacja będzie powyżej 3 proc. w tym roku. Mamy dane za I półrocze, to najgorsze, a to drugie półrocze może pokazać jeszcze silniejszy wzrost procesów inflacyjnych, wraz z odradzaniem się polskiej gospodarki i jej powrotem na ścieżkę wzrostu. Dlatego spodziewam się inflacji podwyższonej w okolicach górnej granicy pasma odchyleń – wskazał członek RPP.

– Myślę, że z taką inflacją przez dłuższy czas będziemy żyli, a być może różne opłaty mocowe, opłata cukrowa, różne dodatkowe opłaty mogą spowodować, że inflacja jeszcze trochę wzrośnie – dodał.

Według niego, zakładając podwyższone odczyty inflacji i powrót gospodarki na ścieżkę wzrostu, można by rozważyć podnoszenie stóp i zaproponowanie bankom właśnie „polskiego TLTRO”, czyli długoterminowe operacje repo.

– Wykorzystaliśmy przede wszystkim główny instrument, czyli stopy procentowe – stopa referencyjna została obniżona do 0,1%, nigdy tak niska nie była. No i oczywiście, skup aktywów na rynku – to też już przeszło 100 mld zł. Więc te podstawowe dwa instrumenty są wykorzystane. Uważam, że można by jeszcze tę akcję kredytową nieco wspomóc, oferując bankom trochę lepsze instrumenty, bardziej dla nich opłacalne. Jest postulat mój i prof. [Łukasza] Hardta, żeby wprowadzić LTRO, a więc takie ukierunkowane operacje repo im zaproponować. Ale do tego potrzebna jest jakaś zachęta, którą byłaby niższa od referencyjnej stopy procentowej – powiedział Gatnar.

Wcześniej członek RPP tłumaczył, że w ramach TLTRO banki komercyjne mogłyby pożyczać z Narodowego Banku Polskiego (NBP) środki po niższej stopie niż referencyjna. Inaczej niż w strefie euro, pożyczki NBP byłyby jednak udzielane pod zastaw, byłyby zabezpieczone. To zapewniałoby im zgodność z prawem.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Allegro sprzedaje akcje inwestorom detalicznym po cenie maksymalnej 43 zł za sztukę

  Allegro opublikowało prospekt emisyjny i rozpoczęło ofertę publiczną 187,8 mln akcji po cenie w przedziale od 35 do 43 zł za akcję i maksymalnej cenie dla inwestorów detalicznych ustalonej na 43 zł za sztukę. Łączna wartość oferty to 6,57-8,08 mld zł.

 • GPW próbuje odrobić straty z początku tygodnia, w grze Energa i CD Projekt

  Wezwanie na Energę, CD Projekt próbujący wrócić powyżej 400 zł i najtańsze od 4 miesięcy akcje CCC skupiają we wtorek uwagę inwestorów. GPW jako całość odreagowuje natomiast ostatnie spadki, podążając podobną ścieżką co inne europejskie parkiety.

 • Ciąg dalszy przeceny złotego, kurs EUR/PLN najwyższy od maja

  Lekka poprawa nastrojów na rynkach globalnych to za mało, żeby zatrzymać ostatnią przecenę złotego. Polska waluta dalej traci na wartości, podążając w ślad za spadającymi notowaniami EUR/USD oraz odzwierciedlając narastające obawy inwestorów, że w Europie mogą wrócić lockdowny w związku z mocno rosnącą liczbą osób zarażonych koronawirusem.

 • Moonlit podpisał pierwsze umowy licencyjne do Model Buildera

  Moonlit rozpoczął okres wrześniowych imprez PAX Online X EGX Digital oraz Digital Dragons Showcase od podpisania umów licencyjnych z AK Interactive oraz Hobby Zone. Spółka zaprezentowała również nową odsłonę Model Buildera, publikując zaktualizowane demo gry.

 • Kredyty ratalne m.in. na zakup sprzętu RTV, AGD i mebli coraz popularniejsze

  Sierpniowe statystyki Biura Informacji Kredytowej pokazały spadki sprzedaży kredytów gotówkowych, mieszkaniowych oraz udzielanych w ramach limitu na karcie kredytowej. Wyraźny wzrost odnotowały za to kredyty ratalne. – W porównaniu z danymi z ubiegłego roku w sierpniu zaobserwowaliśmy niemal 10-proc. wzrost udzielonych kredytów ratalnych, a wartościowo był to niemal 15-proc. wzrost – precyzuje Sławomir Grzybek z Biura Informacji Kredytowej. Od początku roku do końca sierpnia liczba udzielanych kredytów ratalnych była większa o 0,7 proc. w ujęciu rocznym.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR