GetBack w nowych propozycjach układowych oferuje spłatę 27 proc. długu i akcje po 5 gr

Omawiane walory:

Nowe propozycje układowe GetBacku są dużo grosze od tych z maja. Windykator chce oddać obligatariszom w 16 ratach jedynie 27 proc. długu, a resztę zamienić na akcje po 5 gr/szt. Spółka tłumaczy, że tak skromna oferta odzwierciedla jej aktualny stan i możliwości.

GetBack złożył w sądzie zaktualizowane propozycje układowe. Warto na wstępie zaznaczyć, że obowiązek przedstawienia nowych propozycji układowych sąd nałożył na spółkę 18 lipca. Windykator miał więc tylko 3 dni na ich złożenie. GetBack zastrzegł, że ze względu na tak krótki termin nowe propozycje nie zostały uzgodnione ani z wierzycielami zabezpieczonymi, ani z radą wierzycieli.

Tym razem GetBack chce podzielić wierzycieli na 8 grup, przy czym pierwszą stanowiliby obligatariusze. Wrocławski windykator oferuje grupie ponad 9 tys. inwestorów spłatę w gotówce na poziomie 27 proc. i to w 16 ratach rozłożonych na 8 lat (1 rata co 6 miesięcy). Obligatariusze mieliby także zrzec się prawa do odsetek.

Źródło: Raport bieżący GetBack.

>> Komunikat z załączonymi propozycjami układowymi znajdziesz tutaj

Oprócz gotówki obligatariusze mają otrzymać akcje serii F po cenie emisyjnej 5 gr sztuka. W wyniku konwersji wierzytelności na akcje kapitał zakładowy GetBacku zostanie podwyższony o kwotę nie niższą niż 1,4 mld zł oraz nie wyższą niż 2 mld zł, w drodze ustanowienia nie mniej niż 28 mld oraz nie więcej niż 40 mld nowych akcji serii F. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym obligacjom GetBack

Grupa I: spłata w 27 proc.
Grupa II: spłata w 27 proc.
Grupy III i IV: spłata w 10 proc.
Grupa V: spłata w 43 proc.
Grupa VI: spłata w 20 proc.
Grupa VII: spłata w 27 proc.
Grupa VIII: spłata w 10 proc.

Konwersji na akcje nowej emisji będą podlegać wierzytelności z Grupy I, V oraz VI.

Opublikowane dzisiaj warunki układowe znacząco odbiegają od tego, co spółka proponowała pierwotnie. W maju GetBack dzielił wierzycieli na 3 grupy. Obligatariuszom oferował spłatę w 65,36 proc. i konwersję pozostałych 34,64 proc. na akcje po cenie 8,63 zł za sztukę. Jednak już wtedy wielu ekspertów wskazywało, że realizacja tych obietnic może okazać się nierealna.

GetBack chce, aby ostateczny termin ustalenia propozycji układowych wyznaczono na 14 września br. W tym czasie spółka chciałby przeprowadzić analizy wykonalności układu oraz faktycznej wartości zobowiązań i aktywów. Ponieważ zdolność spłaty okazała się niższa niż przewidywano, GetBack chce również uzyskać zgodę wierzycieli zabezpieczonych i wierzycieli funduszy na redukcję lub konwersję wierzytelności, by w ten sposób zwiększyć pulę środków na spłatę niezabezpieczonego zadłużenia.

Zarząd zastanawia się również nad zmianą trybu restrukturyzacji z przyspieszonego postępowania układowego na postępowanie sanacyjne. Przeprowadzono już konsultacje z radą wierzycieli, a zarząd ma podjąć decyzję w tej sprawie w najbliższych dniach.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o getback)

 • BFG: Przejęcie Idea Banku nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń od GetBacku

  Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku i jego przejęcie przez Bank Pekao to najbezpieczniejsze rozwiązanie z punktu widzenia deponentów Idea Banku i stabilności sektora finansowego w Polsce. Proces ten nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń przez klientów, którzy nabyli obligacje GETBACK za pośrednictwem Idea Banku - roszczenia te nie zostały przeniesione do Banku Pekao.

 • GetBack wypłaca obligatariuszom pierwsze raty układowe Symboliczny moment dla poszkodowanych obligatariuszy. Pod koniec grudnia wrocławska spółka windykacyjna ruszyła z wypłatą pierwszych dwóch rat gotówkowych dla posiadaczy feralnych obligacji.
 • Jest pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack

  Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała dziś do sądu pierwszy akt oskarżenia w sprawie tzw. afery GETBACK. Wśród oskarżonych są prezesi GETBACKu, Idea Banku oraz Leszek Cz.

 • UOKiK wydał 3 decyzje dot. Getin Noble Bank, nałożył m.in. ponad 7 mln zł kary

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku. Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GETBACK, podał UOKiK. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na GNB karę finansową wysokości ponad 7 mln zł. Nakazał także, aby bank wypłacił rekompensatę osobom, które nabyły obligacje GETBACK za jego pośrednictwem.

 • RMF FM: Prokuratura zabezpieczyła majątek Leszka Czarneckiego.

  Według informacji RMF FM, Prokuratura Regionalna w Warszawie zajęła znaczny majątek Leszka Czarneckiego w związku z śledztwem dot. afery GETBACK. W czwartek akcje spółek kontrolowanych przez milionera tracą na wartości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR