GetBack wypłaca obligatariuszom pierwsze raty układowe

Omawiane walory:
Symboliczny moment dla poszkodowanych obligatariuszy. Pod koniec grudnia wrocławska spółka windykacyjna ruszyła z wypłatą pierwszych dwóch rat gotówkowych dla posiadaczy feralnych obligacji.
getback,obligacje,układ,raty

GetBack wypłacił pierwsze raty układowe

GetBack w okresie od 16 do 28 grudnia zrealizował zapowiedzianą już wcześniej przyspieszoną wypłatę 3. i 4. raty układowej. Wpływ środków na rachunki maklerskie potwierdzają inwestorzy z forum StockWatch.pl. Wypłata ma wymiar mocno symboliczny, bo do wierzycieli trafiło zaledwie 23 mln zł. Tymczasem skala strat jest gigantyczna. Przypomnijmy, że nominalna wartość obligacji objętych układem to ponad 2,5 mld zł, z czego spółka docelowo ma spłacić w ratach do marca 2028 r. tylko 1/4 tej sumy.

– Na realizację powyżej wskazanych, przyspieszonych wypłat rat układowych emitent przeznaczył łącznie kwotę 22,8 mln zł, w tym kwotę 11,4 mln zł na ratę 3 oraz kwotę 11,4 mln zł na ratę 4. Podmiot z grupy kapitałowej GetBack wypłacił bezpośrednio do wierzycieli łącznie kwotę 8,1 mln zł, do domów maklerskich została przekazana kwota 9,1 mln zł, a do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych kwota 5,6 mln zł.

Środki wypłacone wierzycielom przez spółkę odpowiadają warunkom prawomocnego układu, tj.

– Grupa 1 odpowiednio 2 proc. (rata 3) i 2 proc. (rata 4) łącznie 21,8 mln zł

– Grupa 6 odpowiednio 2 proc. (rata 3) i 2 proc. (rata 4) łącznie 0,06 mln zł

– Grupa 7 odpowiednio 12,5 proc. (rata 3) i 12,5 proc. (rata 4) łącznie 0,9 mln zł

przy czym wartość wyrażona w procentach odnosi się do wartości należności głównej spłacanej w układzie – czytamy w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

To pierwsze pieniądze jakie trafiły do poszkodowanych obligatariuszy. Poprzednie dwie raty wynosiły zero złotych. Warto dodać, że zgodnie z pierwotnym harmonogramem układu, rata 3. była zaplanowana na 30 września 2021 r. (0,5 proc. wartości należności głównej), a 4. na 31 marca 2022 r. (0,5 proc.).

getback

Źródło: Kurator obligatariuszy GetBack

Na kolejne raty obligatariusze GetBacku muszą poczekać. Zgodnie z harmonogramem, 5. wypłata (1,75 proc. wartości należności głównej) zaplanowana jest dopiero na koniec września 2022 r. Sam GetBack prowadzi działalność operacyjną i uzyskuje spłaty z posiadanych portfeli. Spółka od lutego oficjalnie ma zatwierdzony układ z wierzycielami. W dużo gorszej sytuacji są akcjonariusze, ponieważ handel akcjami pozostaje zawieszony od kwietnia 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o getback)

 • BFG: Przejęcie Idea Banku nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń od GetBacku

  Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku i jego przejęcie przez Bank Pekao to najbezpieczniejsze rozwiązanie z punktu widzenia deponentów Idea Banku i stabilności sektora finansowego w Polsce. Proces ten nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń przez klientów, którzy nabyli obligacje GETBACK za pośrednictwem Idea Banku - roszczenia te nie zostały przeniesione do Banku Pekao.

 • Jest pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack

  Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała dziś do sądu pierwszy akt oskarżenia w sprawie tzw. afery GETBACK. Wśród oskarżonych są prezesi GETBACKu, Idea Banku oraz Leszek Cz.

 • UOKiK wydał 3 decyzje dot. Getin Noble Bank, nałożył m.in. ponad 7 mln zł kary

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku. Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GETBACK, podał UOKiK. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na GNB karę finansową wysokości ponad 7 mln zł. Nakazał także, aby bank wypłacił rekompensatę osobom, które nabyły obligacje GETBACK za jego pośrednictwem.

 • RMF FM: Prokuratura zabezpieczyła majątek Leszka Czarneckiego.

  Według informacji RMF FM, Prokuratura Regionalna w Warszawie zajęła znaczny majątek Leszka Czarneckiego w związku z śledztwem dot. afery GETBACK. W czwartek akcje spółek kontrolowanych przez milionera tracą na wartości.

 • KNF nałożyła na kierownictwo dwóch domów maklerskich 2 mln zł kar za sprzedaż obligacji GetBack

  Po ponad 2 latach od wybuchu afery GETBACK Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła kary indywidualne na prezesów i członków zarządu dwóch domów maklerskich, które były mocno zaangażowane w dystrybucję feralnych obligacji.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR