GetBack złożył wniosek o restrukturyzację. Co dalej ze spółką?

Omawiane walory:

Wrocławska spółka ucieka przed wierzycielami pod parasol ochrony sądowej. Złożenie przez GetBack wniosku o przyspieszone postępowanie układowe oznacza, że inwestorzy nie mają większych szans na odzyskanie całego zainwestowanego kapitału.

Wniosek o przyspieszone postępowanie układowe trafił do wrocławskiego sądu w środę po południu. Jak ustaliła redakcja StockWatch.pl, obecnie trwa dekretacja, nie wyznaczono też sędziego referenta, który miałby poprowadzić sprawę. Decyzja w tej sprawie ma zapaść najwcześniej 14 maja.

Procedura, o którą stara się GetBack to jeden z czterech wariantów przewidzianych przez prawo restrukturyzacyjne. Aktualnie to najpopularniejsza forma restrukturyzacji wybierana przez firmy borykające się z problemem płynności finansowej.

Decyzja windykatora nie jest żadną niespodzianką, bo jeszcze w poniedziałek GetBack sygnalizował rozpoczęcie prac nad wnioskiem o restrukturyzację.

– W związku z podjętą 30 kwietnia br. przez zarząd GetBack SA decyzją o przystąpieniu do prac nad restrukturyzacją spółki, dnia 2 maja br. w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu Wydział VIII Gospodarczy do spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych złożony został wniosek przedstawiający plan restrukturyzacyjny dla spółki. Wdrożenie planu restrukturyzacyjnego umożliwi zabezpieczenie oraz ochronę praw i interesów wszystkich interesariuszy spółki, tj. jej obligatariuszy, akcjonariuszy i kontrahentów. O jego szczegółach spółka poinformuje niezwłocznie. – czytamy w oświadczeniu spółki.

Jak GetBack przez atomową opcję put skończył na skraju bankructwa >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Wrocławski windykator ma problemy finansowe. Od ponad miesiąca spółka nie reguluje w terminie zobowiązań z tytułu obligacji. W połowie kwietnia zaległość względem obligatariuszy przekroczyła 90 mln zł. Wysokość przeterminowanego długu prawdopodobnie drastycznie wzrosła w ostatnich dniach, ponieważ dla niektórych serii obligacji pękły kowenanty typu cross-default. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom GetBack

Co dalej z GetBackiem?

Według Michała Hajduka, eksperta z zakresu prawa restrukturyzacyjnego, złożenie przez GetBack wniosku o przyspieszone postępowanie układowe oznacza, że inwestorzy nie mają większych szans na odzyskanie całego zainwestowanego kapitału. Redukcja długu, która wyniknie w trakcie restrukturyzacji będzie dla nich stratą.

– Tego typu postępowanie wprawdzie ma na celu uchronić spółkę przed upadłością, jednak zazwyczaj odbywa się to kosztem wierzycieli. Oczywiście wszystko zależy od treści propozycji układowych, których jeszcze nie znamy. Niemniej zapewne nie będą one sprowadzać się jedynie do samego odroczenia terminów spłaty zadłużenia, czy też rozłożenia spłaty na raty. Należy przy tym zaznaczyć, że spółka może złożyć propozycje układowe dotyczące jedynie niektórych zobowiązań, których restrukturyzacja ma zasadniczy wpływ na dalsze jej funkcjonowanie. – mówi mecenas Michał Hajduk, ekspert z zakresu prawa restrukturyzacyjnego.

Przyspieszone postępowanie układowe umożliwia spółce zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. W wypadku jego otwarcia sąd powoła nadzorcę sądowego. Jego zadaniem jest m.in. sporządzenie planu restrukturyzacyjnego i spisu wierzytelności oraz ocena propozycji układowych.

– Z dniem uwzględnienia wniosku i wydania przez sąd postanowienia o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego po stronie spółki, jak i jej wierzycieli powstaną pewne ograniczenia w dokonywaniu niektórych czynności prawnych. Przykładowo niedopuszczalne będzie potrącenie wzajemnych wierzytelności, spełnianie przez spółkę świadczeń z wierzytelności z mocy prawa objętych układem, czy też wypowiedzenie przez wynajmującego lub wydzierżawiającego umowy najmy lub dzierżawy lokalu lub nieruchomości, w których prowadzone jest działalność spółki.
Co ważniejsze dla samej spółki, po tym dniu niedopuszczalnym będzie wszczynanie postępowań egzekucyjnych i zabezpieczających dotyczących wierzytelności z mocy prawa objętych układem. – dodaje mec. Hajduk.

Złożenie wniosku do sądu to dopiero pierwszy krok do uzdrowienia sytuacji w spółce. Jak głęboka będzie restrukturyzacja oraz jak długo potrwa, nie wiadomo. Skalę problemu mieliśmy poznać 30 kwietnia. Tego dnia GetBack miał opublikować sprawozdanie finansowe za 2017 r. Niestety, ostatecznie spółka przesunęła termin na 15 maja. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku Porozumienia Obligatariuszy GetBack

– Dalsze losy spółki zależą od tego, czy uda się wypracować propozycje układowe zadowalające większość wierzycieli, a co za tym idzie od wyniku postępowania restrukturyzacyjnego. Nieprzyjęcie układu bowiem niechybnie doprowadzi do upadłości. – zaznacza ekspert z zakresu prawa restrukturyzacyjnego.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o getback)

 • BFG: Przejęcie Idea Banku nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń od GetBacku

  Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku i jego przejęcie przez Bank Pekao to najbezpieczniejsze rozwiązanie z punktu widzenia deponentów Idea Banku i stabilności sektora finansowego w Polsce. Proces ten nie zamyka drogi do dochodzenia roszczeń przez klientów, którzy nabyli obligacje GETBACK za pośrednictwem Idea Banku - roszczenia te nie zostały przeniesione do Banku Pekao.

 • GetBack wypłaca obligatariuszom pierwsze raty układowe Symboliczny moment dla poszkodowanych obligatariuszy. Pod koniec grudnia wrocławska spółka windykacyjna ruszyła z wypłatą pierwszych dwóch rat gotówkowych dla posiadaczy feralnych obligacji.
 • Jest pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack

  Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała dziś do sądu pierwszy akt oskarżenia w sprawie tzw. afery GETBACK. Wśród oskarżonych są prezesi GETBACKu, Idea Banku oraz Leszek Cz.

 • UOKiK wydał 3 decyzje dot. Getin Noble Bank, nałożył m.in. ponad 7 mln zł kary

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku. Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GETBACK, podał UOKiK. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na GNB karę finansową wysokości ponad 7 mln zł. Nakazał także, aby bank wypłacił rekompensatę osobom, które nabyły obligacje GETBACK za jego pośrednictwem.

 • RMF FM: Prokuratura zabezpieczyła majątek Leszka Czarneckiego.

  Według informacji RMF FM, Prokuratura Regionalna w Warszawie zajęła znaczny majątek Leszka Czarneckiego w związku z śledztwem dot. afery GETBACK. W czwartek akcje spółek kontrolowanych przez milionera tracą na wartości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR