Giełda na czerwono, ale szaleństwo na Idea Banku i Getin Noble Banku trwa

Omawiane walory: , ,

Fed, dolar i rozczarowujące dane o produkcji przemysłowej popsują sentyment do akcji. W drugiej połowie dnia spadki mogą jeszcze się pogłębić. Na GPW zielonym przyczółkiem pozostają spółki z portfela Leszka Czarneckiego.

ideabank, getin, czarnecki, giełda

Akcje spółek Leszka Czarneckiego mocno drożeją trzeci dzień z rzędu.

Brak jednoznacznie pozytywnej interpretacji wczorajszego posiedzenia Fed, szkodzące rynkom wschodzącym umocnienie dolara po posiedzeniu, ale też mocno rozczarowujące dane o sierpniowej produkcji przemysłowej w Polsce, kładą się w czwartek cieniem na warszawskiej giełdzie, ściągając w dół indeksy. O godzinie 11:16 WIG20 spadał o 0,62 proc. do 2.191 pkt., WIG tracił 0,51 proc. i testował poziom 58.000 pkt., mWIG40 miał wartość 3.815 pkt. (-0,13 proc.), a sWIG80 11.608 pkt. (-0,18 proc.). Nic nie wskazuje na to, żeby w drugiej połowie dnia nastroje się poprawiły. Wręcz przeciwnie. Można się obawiać, że indeksy na Wall Street, po tym jak wczoraj rzutem na taśmę wybroniły się przed mocniejszymi spadkami, dziś jednak przetrawią wyniki posiedzenia Fed i ruszą w dół. A to dodatkowo pociągnie na południe giełdę w Warszawie.

W środę Fed, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych, sprowadzając przedział wahań stopy funduszy federalnych do poziomu 1,75-2 proc. Była to już druga obniżka w tym roku. I prawdopodobnie nie ostatnia. Kolejne cięcie oczekiwane jest na posiedzeniu grudniowym. I o ile ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera zakładają, że ta grudniowa obniżka będzie ostatnią, to rynek terminowy wycenia jeszcze dwie obniżki w 2020 roku.

Nieco w poprzek tych rynkowych oczekiwań idzie Fed. Z opublikowanej wczoraj projekcji zmian stóp procentowych wynika, że członkowie Fed obecnie zakładają stabilizację stóp procentowych w USA na obecnym poziomie zarówno do końca 2019 roku, jak i w roku 2020 oraz ich podwyżkę w 2021 roku. Koresponduje to z podwyższonymi przez Fed prognozami wzrostu gospodarczego, niższym prognozami stopy bezrobocia i tylko nieznacznie stoi w kontrze do obniżonych prognoz inflacji w latach 2019 i 2020. Jednak niekoniecznie im przeczy. Fed zostawił sobie otwartą furtkę do kolejnej obniżki, uzależniając ją jednak już od napływających danych makroekonomicznych.

Pierwszą reakcją na wyniki posiedzenia Fed było rozczarowanie. Nic dziwnego, przy tak dużych rynkowych oczekiwaniach. W efekcie dolar się umocnił, a indeksy na Wall Street pogłębiły spadki. Pod koniec dnia te ostatnie, jednak odrobiły straty. Nie oznacza to, że dziś nie wrócą do spadków. To bardzo prawdopodobne, bo Fed nie dodał Wall Street paliwa do wzrostów.

To rynkowe rozczarowanie wynikiem posiedzenia Fed, połączone z mocniejszym dolarem, będzie ciążyć rynkom wschodzącym. Warszawskiej giełdzie dodatkowo ciążą dzisiejsze mocno rozczarowujące dane o produkcji w Polsce. Ta w sierpniu nieoczekiwanie spadła o 1,3 proc. r/r wobec prognozowanego wzrostu o 1,7 proc. i wzrostu o 5,8 proc. w lipcu. To już drugi miesiąc ujemnej dynamiki produkcji w tym roku. Jeżeli dodamy do tego, że wyrównana sezonowo produkcja wzrosła najwolniej od października 2016 roku, to słusznie można się obawiać „przeciekania” spowolnienia gospodarczego z Niemiec do Polski. To zła wiadomość dla firm i ich zysków. Nie jedyna zresztą w ostatnim czasie. Perspektywa wyższej od zakładanej podwyżki płacy minimalnej, czy zapisana w budżecie na 2020 rok likwidacja 30-krotności składek ZUS, w przyszłości zwiększy koszty zatrudnienia, negatywnie odbijając się na zyskach.

Przedpołudniowe pogorszenie nastrojów na GPW nie dotyczy spółek z portfela Leszka Czarneckiego. Na akcjach Idea Banku (+5,6 proc.), a także na Getin Holding (+4,9 proc.), Getin Noble Banku (+4,7 proc.), kolejny dzień trwa szaleństwo zakupów. Tu w dalszym ciągu grają nadzieje na wejście inwestora do Idea Banku. Dodatkowo nastroje podkręca oczekiwanie na publikację po sesji wyników Getin Noble Banku za całe pierwsze półrocze.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Akcje nie tylko drożeją, ale też generują duże obroty. Getin Holding jest wśród pięciu najmocniej handlowych spółek na GPW, ustępując miejsca tylko giełdowym tuzom z WIG20. Getin Noble Bank jest dziś siódmą spółką pod względem obrotów, a Idea Bank czternastą. Gdyby zsumować obroty na wszystkich trzech walorach, to łącznie stanowią one drugi wyniki na GPW. Mocniej handlowane jest tylko PZU. Pytanie tylko, czy duże obroty po kilku dniach wzrostów nie oznaczają kresu tych wzrostów?

Dziś pod to wzrosty wymienionych wyżej spółek Czarneckiego próbował nawet podczepić się Open Finance, którego kurs w pierwszej godzinie wystrzelił o 19,9 proc. do 1,18 zł. Później jednak przyszło otrzeźwienie i po 2,5 godzinach handlu akcje te drożały jedynie o 4,7 proc. do 1,03 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT getin, Getinoble, Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Idea Bank ma umowę sprzedaży 65 proc. akcji Idea Money

  Idea Bank podpisał z Fundacją Jolanty i Leszka Czarneckich oraz Idea GETIN Leasing umowę sprzedaży 7.009.055, tj. 65 proc., akcji spółki zależnej Idea Money.

 • Idea Bank ma list intencyjny dot. sprzedaży 25 proc. akcji Idea Getin Leasing

  Idea Bank zawarł z GETIN Holding oraz LC Corp list intencyjny dotyczący podjęcia działań zmierzających do zawarcia transakcji sprzedaży przez bank na rzecz GH i przy udziale LC Corp 25 proc. posiadanych akcji Idea GETIN Leasing. Idea Bank oczekuje, że transakcja będzie miała pozytywny wpływ na wynik finansowy brutto tj. zwiększy zysk o szacunkową kwotę 100 -135 mln zł oraz wpłynie na poprawę współczynników TCR oraz Tier 1 o ok. 1,3 pkt proc. do 1,8 pkt proc. - w zależności od ostatecznej ceny sprzedaży akcji IGL.

 • Idea Bank ma 3 miesiące na przygotowanie nowego planu naprawy

  Komisja Nadzoru Finansowego nie zatwierdziła aktualizacji planu naprawy grupy kapitałowej Idea Bank. Priorytetem banku jest przekazanie nowego planu naprawy w najkrótszym możliwym terminie, nie dłuższym niż 3 miesiące.

 • Idea Bank zamierza odwołać się od milionowych kar nałożonych przez UOKiK

  Zarząd Idea Baku nie podziela argumentacji Prezesa UOKIK w sprawie wydania 4 decycji dotyczących praktyk rynkowych i nałożenia na bank 2 kar, w związku z czym zamierza skorzystać z prawa odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od każdej z tych decyzji.

 • Idea Bank ma zapłacić ponad 17 mln zł kar za nieuczciwe praktyki rynkowe

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał cztery decyzje dotyczące praktyk rynkowych Idea Banku, przy czym w trzech wypadkach stwierdził, że praktyki te zostały już zaniechane i nałożył na bank obowiązek usunięcia ich trwających skutków. Urząd nałożył na bank dwie kary, w kwocie 11,51 mln zł i 5,75 mln zł oraz nakazał wypłacić klientom rekompensatę w wysokości 38 tys. zł za każdy certyfikat inwestycyjny emitowany przez Lartiq Profit. Idea Bank rozważa skorzystanie z prawa do złożenia odwołań od tych decyzji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR