Giełda po wynikach: ranking 26 najbardziej rentownych spółek

Nawet w głębokim kryzysie są firmy, które potrafią wypracować ponadprzeciętną rentowność. StockWatch.pl znalazł aż 26 spółek, którym udało się osiągnąć ROE przekraczające 25 proc. Jednak trzeba im się przyjrzeć też pod kątem innych wskaźników, bo nie każda z nich jest w stanie powtórzyć swój wynik.

Sprawozdania finansowe to podstawowe źródło wiedzy na temat fundamentów giełdowych spółek, dlatego póki jeszcze są świeże wyciskamy z nich ile się da. W kolejnym raporcie systematyzującym wyniki za III kwartał klasyfikujemy firmy według wskaźnika wyjątkowo lubianego przez Warrena Buffetta – guru wśród giełdowych inwestorów. Chodzi tu o parametr rentowności kapitałów własnych (ROE – Return on Equity). Informuje on o zwrocie na kapitale akcyjnym, czyli ile zysku przyniosła w ostatnim roku działalność w odniesieniu do kapitałów własnych.

Wskaźnik wyliczany jest jako roczny zysk netto do średniorocznego poziomu kapitałów własnych ogółem spółki lub grupy kapitałowej na poziomie skonsolidowanym. Przy tej okazji należy się wyjaśnienie, że błędem jest licznie ROE oparte o kapitał na koniec okresu lub z jego początku, tak jak się to często spotyka w obliczeniach korzystających z prostych wzorów.

>> Zobacz pozostałe zestawienia wyników za III kwartał przygotowane przez analityków StockWatch.pl:

Wskaźnik, o którym mowa nie powinien być niższy niż 12 proc. lub nawet 15 proc., ponieważ oznaczałoby zbyt nisko rentowną spółkę. Działalność gospodarcza wiąże się z ryzykiem i musi przynosić więcej niż ta sama kwota ulokowana w banku lub obligacjach. Chcąc wyłowić najlepszych z najlepszych braliśmy tylko takie spółki, które miały dodatni zysk i dodatni kapitał własny (tu jest pułapka – jak wiadomo z matematyki, licząc ROE dla bankruta o ujemnym zysku i ujemnych kapitałach można uzyskać piękną dodatnią liczbę). Takie sito pozwoliło nam wyłonić 26 najlepszych spółek na GPW pod względem rentowności, czyli takich, które przez ostatnie 12 miesięcy przekroczyły poziom 25 proc. zwrotu na kapitale własnym oraz zastanowić się, jak wyglądają w chwili obecnej ich wskaźniki cenowe. >> Poprzednim razem powyższe kryteria spełniło tylko 18 spółek – raport znajdziesz tutaj.


Dalszy ciąg artykułu zawiera ranking spółek wg wskaźnika ROE po wynikach III kwartału wraz ze wskaźnikami rentowności zysku netto i rentowności EBITDA oraz wskaźnikami cenowymi C/Z, C/WK i EV/EBITDA, a także omówieniem najważniejszych pozycji tego rankingu i dostępny jest w abonamencie.

Kliknij tutaj aby zamówić abonament i uzyskać pełny dostęp do serwisu.

Niezdecydowany? Sprawdź listę funkcji i narzędzi, jakie zyskujesz dzięki abonamentowi.

Jeżeli posiadasz abonament, a nie widzisz tekstu, zaloguj się do serwisu.


StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 08octava, budimex, emperia, eurocash, integerpl, lpp, odlewnie, Police, PTI, Skyline, synthos, ZYWIEC, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Skarb Państwa obejmie akcje Polic w ofercie publicznej współfinansującej Projekt Polimery

  Zakłady Chemiczne POLICE zawarły umowę inwestycyjną ze Skarbem Państwa, dotyczącą nabycia akcji w ofercie publicznej z prawem poboru, dedykowanej finansowaniu projektu Polimery POLICE.

 • DM mBanku zaktualizował rekomendacje dla trzech spółek z sektora handlowego

  DM mBanku w najnowszych raportach analitycznych zaktualizował zalecenia i ceny docelowe dla Dino Polska, EUROCASHu i VRG.

 • Kwestia objęcia akcji Grupy Azoty Polyolefins przez Lotos na „kluczowym etapie”

  Grupa Azoty i Grupa Lotos potwierdziły, że ich celem jest jak najszybsze zakończenie prowadzonych rozmów, dotyczących warunków finansowania kapitałowego projektu Polimery POLICE, poprzez objęcie akcji spółki Grupa Azoty Polyolefins przez Grupę Lotos, w kwocie do 500 mln zł. Prowadzone negocjacje znajdują się na zaawansowanym etapie, poinformował prezes Grupy Azoty i ZCh POLICE Wojciech Wardacki.

  Grupa Azoty i Grupa Lotos potwierdziły, że ich celem jest jak najszybsze zakończenie prowadzonych rozmów, dotyczących warunków finansowania kapitałowego projektu Polimery POLICE, poprzez objęcie akcji spółki Grupa Azoty Polyolefins przez Grupę Lotos, w kwocie do 500 mln zł. Prowadzone negocjacje znajdują się na zaawansowanym etapie, poinformował prezes Grupy Azoty i ZCh POLICE Wojciech Wardacki.

 • ZCh Police dały inwestorom więcej czasu na zapisy w emisji publicznej akcji

  Zarząd Zakładów Chemicznych POLICE wydłużył zapisy w ofercie publicznej akcji z prawem poboru do 9 grudnia. Spółka planuje uzyskać z oferty publicznej ok. 1,12 mld zł brutto, które przeznaczy na realizację kluczowej inwestycji dla spółek z Grupy Azoty oraz dla polskiego sektora petrochemicznego.

 • Grupa LPP wypracowała blisko 20 mln zł zysku netto w III kwartale 2019 r.

  LPP odnotowało 19,63 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2019 r. wobec 91,56 mln zł zysku rok wcześniej.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR