Giełda po wynikach: Ranking najbardziej zadłużonych spółek

Na koniec II kwartału łączne zadłużenie odsetkowe przebadanych przez nas spółek skoczyło przez rok aż o 19 mld złotych. Dla jednych kredyt to korzystny lewar, dla innych dusząca pętla na szyi. Zobacz jakie spółki uginają się pod ciężarem zobowiązań.

W kolejnej odsłonie podsumowań wyników kwartalnych prześwietliliśmy spółki pod kątem zadłużenia. To niezwykle ważny parametr zwłaszcza teraz, kiedy mamy do czynienia z masowym plajtowaniem firm, nie tylko giełdowych. Najbardziej cierpi budownictwo i handel. Końca kryzysu jeszcze nie widać i dlatego warto na bieżąco śledzić, komu doskwiera zadłużenie.

Pod lupę wzięliśmy spółki z głównego pomijając sektor finansowy, odrzucając także emitentów zagranicznych notowanych w double listingu jak CEZ, MOL czy MOJ. W drugim kwartale łączne zadłużenie odsetkowe: kredyty, pożyczki, obligacje, leasingi, wzrosło od ostatniego kwartału śladowo, to jest z 111,6 mld do 112 mld zł. Gorzej wypada porównanie w ujęciu rocznym. Rok temu w II kwartale zadłużenie było wynosiło znacznie mniej niż obecnie, bo tylko 93 mld zł.

>> Wolisz bogate od zadłużonych? Sprawdź podsumowanie: >> Ranking 20 spółek z największą gotówką.

Z danych za zakończony niedawno kwartał wynika, że około połowa z 112 mld zadłużenia jest skumulowana w 10 spółkach. Wartościowo najwyższe zadłużenie odsetkowe (prawie 11,9 mld zł) ma PKN Orlen, ale jak pokazują wskaźniki, nie jest ono niebezpieczne. Natomiast w pierwszej dziesiątce są trzy spółki w niekorzystnej sytuacji, na co wskazuje zależność długu netto do EBITDA. Są to GTC, Lotos oraz Orco Property Group. Globe Trade Center miała za ostatnie 12 miesięcy ujemną EBITDA. Lotos wypracował kwotę zbyt małą, aby osiągnąć satysfakcjonującą wartość wskaźnika pokrycia długu gotówkowym zyskiem operacyjnym. Podobnie Orco, które z powodu swojej zapaści finansowej jest od kilku lat w upadłości układowej.

Sytuację poszczególnych spółek całościowo opisuje Rating Altmana, który zawczasu ostrzega przed problemami finansowymi. Należy podkreślić , że z wyjątkiem Orco i GTC, pozostałe spółki nie są w strefie zagrożonej. Zresztą już wiadomo, że GTC będzie ratować się emisją akcji. Natomiast bardzo mocno wzrósł rating dla TVNu, co wynika z ujęcia w aktywach krótkoterminowych wartości Onetu przeznaczonego na sprzedaż. Z tego tytułu do firmy wpłynie znaczna gotówka. >> Więcej o Ratingu Altmana znajdziesz tutaj.

Wartości bezwzględne zadłużenia nie mówią wszystkiego. Samo zadłużenie nominalne nie jest problemem, jeżeli spółka jest w stanie je obsługiwać, ma pokrycie zyskiem gotówkowym i odpowiednie zabezpieczenie, a kapitał dłużny wykorzystywany jest jako lewar i daje przy okazji tarczę podatkową. Ale okazuje się, że nie wszędzie sytuacja jest zdrowa. Zestawiając spółki według wartości wskaźnika ogólnego zadłużenia, to jest udziału całości kapitału obcego w aktywach, aż u dziesięciu przekracza on majątek spółki, co sprawia, że kapitały własne są ujemne. Lista ta przepełniona jest spółkami będącymi w upadłości o najniższym ratingu Altmana na poziomie D.

Najgorzej pod względem wskaźnika ogólnego zadłużenia wypadają dwie spółki handlowe postawione w stan upadłości – Advadis oraz Jago, zdegradowane do notowań z podwójnym fixingiem. Duże problemy sprawiły, że ich akcje potaniały zaledwie do kilku groszy i traktowane są przez inwestorów jako czysto spekulacyjne. W tym mało zaszczytnym gronie mamy także innych ulubieńców spekulantów grających na bankrutach. Jest wśród nich jest jeszcze jedna spółka handlowa. To Bomi, które aby dalej funkcjonować pilnie potrzebuje 50 mln zł. Mamy także cała plejadę spółek budowlanych z dużymi problemami – ABM Solid, Energomontaż Południe, DSS oraz Hydrobudowa Polska, dla której sąd właśnie ogłosił upadłość likwidacyjną.

Równolegle wyłoniliśmy dziesiątkę spółek w lepszej sytuacji, ale niebezpiecznie zadłużonych. Tm razem warunki były następujące: dodatnie kapitały własne, ale jednocześnie kredyty przekraczające 10 mln zł oraz wskaźnik Dług netto/EBITDA albo ujemny, albo większy od 5. W tak wyselekcjonowanej grupie mamy cały przekrój spółek. Tu najwyższy wskaźnik ogólnego zadłużenia ma PBG, które z racji strat ma także ujemny stosunek długu netto do EBITDA. Budowlana spółka zaskoczył gigantycznymi stratami w I półroczu (1,686 mld zł straty netto). Ostatnio rynek przypomniał sobie o problemach PBG w kontekście Hydrobudowy Polska i zaczął obawiać się, że może spotkać ją ten sam los z zamianą upadłości układowej na likwidacyjną.

Mamy także przedstawicieli deweloperów, innej gorącej branży warszawskiego parkietu. Z tego sektora w dziesiątce są Warimpex oraz ponownie Orco. Niedawno pojawiła się sugestia, że Warimpex chce sprzedać warszawski biurowiec Le Palais. Ponoć spółka prowadzi w tej sprawie negocjacje, a  umowa przedwstępna może zostać podpisana na przełomie 2012/2013 roku. Natomiast Orco zwraca uwagę świeżą rekomendacją. Analitycy Komercni Banka podwyższyli zalecenie dla akcji spółki ze sprzedaj do trzymaj, podnieśli również cenę docelową do 1,75 euro.

Intryguje także obecność na liście Intersportu. Spółka handlująca artykułami sportowymi ma za sobą kiepski 2011 roku i dwa pierwsze lepsze kwartały, w których powróciła do generowania zysków. Z pewnością pomogło piłkarskie EURO2012, a w III kwartale sprzyjać mogła olimpiada w Londynie. W naszym zestawieniu mamy także Miraculum, które za sprawą restrukturyzacji próbuje wyjść na prostą. Jest też m. in. Regnon, który powstał na zgliszczach Pronoksu i niestety dalej straszy stratami.

Z ujemnym wskaźnikiem długu netto do EBITDA jest także Delko. We wcześniejszych miesiącach o dystrybutorze chemii gospodarczej głośno było za sprawą spięć we władzach spółki. Spółka przez kilka tygodni nie miała rady i dopiero pod koniec czerwca udało się ją wybrać.

>> Śledzisz raporty finansowe spółek? >> Zobacz jakie najnowsze omówienia przygotowali analitycy StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bakalland, delko, efekt, intersppl, miraculum, orcogroup, PBG, regnon, swissmed, warimpex, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR