Giełda wciąż szuka dna, w grze KGHM, Azoty Tarnów i Synthos

Omawiane walory: , , , ,

Ostatnie sesje na warszawskiej giełdzie przynoszą kontynuację trendu spadkowego obserwowanego od początku roku. Obiecujące zwyżki z ubiegłego tygodnia okazały się jedynie krótką korektą w nadrzędnym trendzie spadkowym. W środę polski rynek nadrabia zaległości i solidarnie zniżkuje z europejskimi giełdami.

Spadki obserwowane na GPW w ostatnich dniach dają odpowiedź na pytania dotyczące końca korekty. Okazuje się, że inwestorzy wykorzystali optymalną sytuację techniczną, aby spróbować odwrócić trend spadkowy trwający od początku roku. Niestety nadzieje ostatecznie rozbiły się o mur zbudowany już na pierwszym istotnym poziomie technicznym usytuowanym na 2.408 pkt. Aktualnie indeks WIG20 spada o 1,3 proc. i w niebezpiecznym tempie zbliża się do ważnego wsparcia na poziomie 2.300 pkt.

Mocno na wartości tracą również główne europejskie indeksy. Francuski CAC zniżkuje o -0,9 proc., a niemiecki DAX spada aż o 1,3 proc. Warto jednak pamiętać, że polska giełda nie funkcjonowała we wtorek i musi nadrobić zaległości w wycenie akcji. W kalendarzu makroekonomicznym brakuje istotnych danych, które mogą wpłynąć na decyzje inwestorów. Dopiero o godzinie 20:00 w USA opublikowana zostanie tzw. Beżowa Księga, czyli raport dotyczący bieżącej sytuacji gospodarczej USA oraz prognoz dla najbliższych decyzji FED.

>> Sytuację i nastroje na rynku możesz szybko sprawdzić>> Gorące spółki wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl.

Ponownie w centrum uwagi znajduje się KGHM, który odpowiada w znacznej mierze za skalę spadków indeksu WIG20. W ciągu trzech sesji walory miedziowego giganta straciły na wartości ok. 15 proc. To wynik znacznej przeceny miedzi i srebra na rynku surowcowym. Aktualnie kontrakty na miedź zniżkują o ponad 2 proc. >> Korekta na surowcach zdołowała kurs KGHM.

Jednak nie samym KGHM-em żyje giełda. Skala przeceny małych spółek jest mniejsza niż blue chipów, a indeks mWIG40 nawet nieznacznie zwyżkuje. Wśród liderów tego indeksu znajdują się Azoty Tarnów, które ustanawiają kolejne szczyty cenowe. W piątek okazało się, że Norica Holding S.à r.l. (spółka zależna Akronu) dokupiła 2.165.092 akcji, czyli niecałe 2,2 proc. Wcześniej rosyjski fundusz nabył w drodze wezwania 7.715.131 akcji po cenie 45 zł za sztukę. Pozytywną informacją dla spółki jest również opublikowany w poniedziałek raport Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Wskazano w nim, że globalne zużycie nawozów mineralnych w sezonie 2012/13 wzrośnie wobec sezonu poprzedniego.

Słabo radzi sobie z kolei Synthos, który traci na wartości ponad 4 proc. We wtorek ING obniżył rekomendację dla spółki z trzymaj do sprzedaj. Niepokojące sygnały płyną również z analizy technicznej. Dzisiejsze testowanie poziomu 4,90 zł będzie miało istotne znaczenie dla dalszego ruchu kursu. >> Szczegółową analizę techniczną spółki znajdziesz w porannym Wykresie dnia.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT azotytarnow, kghm, mWIG40, synthos, WIG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Koronawirus kładzie się cieniem na giełdach, w grze KGHM i Libet Strach przed koronawirusem wrócił. Obawy o ekonomiczne konsekwencje epidemii psują we wtorek nastroje na światowych giełdach. Lekko traci też GPW.
 • Dane z USA mogą odwrócić spadki na giełdach, gorąco na CCC, Dino i KGHM Fala realizacji zysków przetacza się przez światowe giełdy i nie omija też Warszawy. Wyniki sesji wciąż jednak jest sprawą otwartą, za sprawą publikowanych po południu danych z rynku pracy w USA.
 • Gorączka wyprzedaży na giełdach, w grze KGHM i CCC

  Strach przed koronawirusem, wsparty fatalnymi danymi makro z Niemiec, dołuje europejskie indeksy. Przecena nie omija GPW, gdzie mocno tracą nie tylko największe, ale także średnie spółki. Losy poniedziałkowej sesji są już rozstrzygnięte.

 • sWIG80 na 1,5-rocznym szczycie, tąpnięcie na KGHM

  Indeks sWIG80 opiera się spadkom dominującym dziś na GPW i na większości europejskich indeksów, wyznaczając nowe 1,5-roczne szczyty. Równie udanego dnia nie mają natomiast akcjonariusze KGHM-u, którego notowania tąpnęły w ślad za spadkiem cen miedzi.

 • Umiarkowane wzrosty na GPW, CCC i Boombit w odwrocie

  Wygaszenie bliskowschodniach obaw, w połączeniu z oczekiwaniem na podpisanie umowy handlowej między USA a Chinami, a także nadzieje na efekt stycznia wspierają nastroje na giełdach. Korzysta na tym również GPW. W drugiej połowie piątkowej sesji wzrosty warszawskich indeksów mogą przyspieszyć, jeżeli z amerykańskiego rynku pracy napłyną pozytywne dane.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR