Giełda zbiera siły do kontynuacji zwyżki, w grze GPW, Mercor i Kernel

Omawiane walory: , , ,

Początek środowej sesji przynosi nieznaczne spadki głównych indeksów warszawskiej giełdy, ale w szerszej perspektywie sytuacja wygląda całkiem nieźle. Wzrosty z ostatnich tygodni zanegowały kilkumiesięczny trend spadkowy, co daje nadzieję na trwalszą poprawę sytuacji na GPW. Zagrożeniem dla realizacji pozytywnego scenariusza może być niska aktywność rynku.

Tak jak wskazywałem w ostatnich tygodniach, warszawska giełda tłamszona przez problemy na Ukrainie i demontaż Otwartych Funduszy Emerytalnych potrzebowała silnego impulsu do wzrostów. Okazały się nim być działania Europejskiego Banku Centralnego. Obniżka stóp procentowych oraz zastrzyk płynności sprawią, że kapitał będzie zmuszony do szukania wyższych stóp zwrotu w bardziej ryzykownych aktywach. Oczywiście nie popłynie on jedynie na rynek akcji, ale inwestorzy mogą sobie przypomnieć o rynkach wschodzących oraz o bardzo dobrej kondycji polskiej gospodarki.

Decyzje EBC pozwoliły indeksowi WIG na przełamanie linii trendu spadkowego trwającego od listopada 2013 r. Kurs przebił się również przez opór w postaci lokalnych szczytów, a wskaźniki analizy technicznej takie jak AD, RSI, czy MACD potwierdzają kierunek ruchu.>> Zobacz wykresy spółek płynnych z największymi lukami wzrostowymi na otwarciu sesji

Analiza_techniczna_WIG_11062014

Połączenie bardzo dobrych danych makro z polskiej gospodarki, efektów działań EBC i sygnałów analizy technicznej sugeruje, że w najbliższych tygodniach możemy obserwować wzrosty. Problemem może okazać się jednak aktywność inwestorów. Szacunki dotyczące liczby przyszłych emerytów zostających w OFE ostrzegają przed możliwą podażą ze strony funduszy, której mogą nie zrównoważyć nawet inwestorzy zagraniczni. Dodatkowo upalny czerwiec przypomina o zbliżających się wakacjach, które cechują się niską płynnością i aktywnością na rynku.

Do grona gorących spółek należy Mercor, którego kurs akcji zwyżkuje o ponad 6 proc. Spółka opublikowała we wtorek po sesji sprawozdanie finansowe za rok kończący się w marcu 2014 r. Widoczny jest w nim spadek przychodów i zysku operacyjnego, ale na poziomie netto zaraportowano 13,72 mln zysku w stosunku do 45,65 mln straty w ubiegłym roku. Spółka chce również 9,26 zł dywidendy na akcję z zysku za rok obrotowy 2013/2014. Implikuje to przy cenie z wtorkowego zamknięcia stopę dywidendy na poziomie 54 proc.

Od początku czerwca silnie na wartości zyskują akcje GPW, a w środę dokładają kolejne 1,5 proc. Rynek ustawia się pod zmiany we władzach. W ostatnich dniach już oficjalnie okazało się, że o fotel szefa warszawskiej giełdy będzie ubiegał się były już wiceminister skarbu Paweł Tamborski. Spółka dostała również dobre rekomendacje. Analitycy DM BDM w raporcie z 5 czerwca podnieśli rekomendację ze sprzedaj do akumuluj z ceną docelową 43,3 zł. Z kolei DM PKO BP wydał rekomendację kupuj z ceną docelową na poziomie 45,70 zł. >> Szczegóły tutaj

Do grona najbardziej aktywnych walorów należy rano również Kernel, którego kurs akcji zwyżkuje o ponad 1 proc. Rano na rynek trafił komunikat o zwiększeniu zaangażowania w kapitale zakładowym spółki przez ING OFE. Udział wzrósł z 4,91 proc. do 6,01 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT gpw, kernel, mercor, WIG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR