StockWatch.pl

Giełdy ciężko znoszą eskalację wojny handlowej, mocna przecena KGHM i Brand24

Omawiane walory: , ,

WIG20 traci dziś 2 proc. i jest jednym z najsłabszych indeksów w Europie. Ponad 5-proc. spadki notują akcje KGHM, Orange i JSW.

giełda, mapa, kghm, brand24

Źródło: ATTrader.pl

We wtorek po przerwie spowodowanej Świętem Pracy do gry wracają Amerykanie. Dzisiejsza sesja będzie dla nich pierwszą okazją do „wyceny” nowej fazy wojny handlowej między Waszyngtonem a Pekinem. Przypomnijmy, że w weekend weszły w życie cła na chińskie produkty i odwetowe taryfy na amerykańskie dobra. Co ciekawe, rząd w Pekinie po raz pierwszy cłami objął import amerykańskiej ropy naftowej do Chin, co z pewnością odbije się na popycie na surowiec.

Po serii trzech wzrostowych sesji, WIG20 z impetem powrócił do spadków. O godzinie 14:00 indeks blue chipów tracił 2 proc. i testował poziom 2.100 pkt. Pomijając niepłynną giełdę w Słowacji, polski WIG20 jest dziś najsłabszym indeksem w Europie. Dla porównania warto dodać, ze niemiecki DAX czy francuski CAC40 zniżkują obecnie o 0,4-0,5 proc.

Znacznie mniejsze spadki obserwujemy dziś na małych i średnich spółkach – mWIG40 traci 0,5 proc., a sWIG80 cofał się o 0,4 proc. Wartość obrotów na całym rynku wynosi 280 mln zł, co jest wartością o 60 proc. większą niż wczoraj o tej samej porze.

W WIG20 5-proc. spadki notują akcje KGHM, Orange i JSW. Akcje miedziowego kombinatu idą w ślad za notowaniami miedzi, której kurs spada o blisko 1,3 proc. i jest najniżej od połowy 2017 r. Około 14:00 akcje KGHM-u tanieją o blisko 5 proc. do 73,78 zł i są coraz bliżej testu poziomów z listopada 2016 r.

Po zielonej stronie w WIG20 są tylko 3 spółki: CCC, PGE i Tauron. Z kolei na szerokim rynku warto odnotować ponad 2-proc. wzrost notowań Arctic Paper. W II kwartale producent papieru wypracował 31,64 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 4,1 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny podskoczył r/r o 54 proc. do 69,88 mln zł, a przychody skurczyły o 4 proc. do 762,5 mln zł. Wyniki za II kwartał okazały się lepsze od oczekiwań, ale głównie dzięki sprzedaży nieruchomości po Mochenwangen.

Na szerokim rynku skalą przeceny wyróżnia się Brand24. Inwestorzy z pewnym poślizgiem zareagowali na doniesienia o zablokowaniu profilów społecznościowych spółki i jego prezesa, Michała Sadowskiego na Facebooku i Instagramie. Wszystko przez niefortunną wzmiankę o firmie w artykule amerykańskiego Business Insidera. Autor materiału postawił Brand24 w jednym szeregu z takimi aplikacjami jak Cambridge Analytica czy Hyp3r. We wtorek kurs akcji dostawcy oprogramowania analitycznego służącego do monitorowania treści w Internecie spada o ponad 22 proc. do 28 zł, co jest nowym historycznym minimum.

Końcówka sesji zapowiada się ciekawie. Jeszcze dzisiaj na rynek trafią istotne odczyty z USA. O 15:45 poznamy wskaźnik PMI dla przemysłu za sierpień. Konsensus rynkowy to 49,9 pkt., czyli identyczna wartość co w lipcu. Z kolei o 16:00 pojawi się ISM dla przemysłu za sierpień. Konsensus rynkowy wskazuje na nieznaczny spadek odczytu do 51,1 pkt.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT arctic, brand24, kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Lekkie wzrosty na GPW, KGHM spada w ślad za cenami miedzi

  Mocny początek sezonu wyników na Wall Street wspiera nastroje na światowych giełdach, lekko pomagając również warszawskiej giełdzie. Jednak, żeby indeksy mocniej ruszyły do góry, konieczne będą nowe impulsy. Pytanie, czy takowe się dziś pojawią?

 • LPP i KGHM mocno w górę, ale to ECB zdecyduje o losach sesji

  Mocne wzrosty LPP, KGHM i Play to za mało, żeby pociągnąć indeksy w górę. Inwestorzy są ostrożni przed posiedzeniem ECB i realizują zyski z ostatnich dni. Nikt nie ma bowiem dziś wątpliwości, że to właśnie od decyzji ECB będzie zależało, jakim wynikiem zakończy się czwartkowa sesja w Warszawie i innych europejskich parkietach.

 • Vestor DM ściął cenę docelową akcji KGHM do 85 zł

  Marcin Górnik w raporcie z 30 sierpnia obniżył cenę docelową akcji KGHM-u o 1/4 do 85 zł za sztukę. Z uwagi na lipcowo-sierpniową przecenę, która sprowadził kurs w okolice 70 zł, biuro podtrzymało rekomendację akumuluj.

 • Miłe złego początki, w centrum uwagi KGHM, Dino Polska i Ursus

  Giełda w Warszawie rozpoczęła dzień od mocnych wzrostów, reagując na poprawę nastrojów na rynkach globalnych. Jednak z godziny na godzinę nastroje się pogarszają, a w południe z wzrostów nic już nie zostało.

 • Fala spadków uderzyła w europejskie giełdy, czerwono na KGHM-ie i JSW

  Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych sprowadziło warszawską giełdę na ziemię. Po trzech sesjach wzrostów dziś WIG20 zanotował solidną przecenę. Największe spadki zanotowały dziś akcje KGHM, JSW i Orange Polska. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR