Giełdy łapią oddech

Wydarzeniem dnia będą oczywiście amerykańskie dane z rynku pracy, a następująca po nich zmienność, w wypadku odczytów oddalonych od oficjalnych konsensusów może być większa niż zazwyczaj. Po środowym raporcie ADP można założyć, że rynek oczekuje lepszej publikacji niż -7,75 mln miejsc pracy i wzrost stopy bezrobocia do 19,4 proc., ale rzeczywiste neutralne poziomy są trudne do określenia.
kamil,cisowski,komentarz

Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Europejskie giełdy rozpoczęły czwartkową sesję lekko poniżej zera w oczekiwaniu na decyzję EBC i mocno już zdyskontowane powiększenie programu skupu aktywów. Przez cały dzień przedział wahań był bardzo wąski, relatywnie niewielki wpływ miała na rynek akcji także decyzja. Bank rozszerzył program PEPP o 600 mld euro (więcej niż oczekiwano) i wydłużył go co najmniej do czerwca 2021 r., zapowiadając także reinwestowanie środków co najmniej do końca 2022. Program APP będzie kontynuowany przy zakupach na poziomie 20 mld euro miesięcznie. Początkowa reakcja rynku, oparta zapewne o wyższą od konsensusu headline’ową liczbę była pozytywna, ale krótko potem część giełd realizowała dzienne minima, a euro kontynuowało gwałtowne umocnienie. Wspólna waluta wykonała w ciągu dnia niezwykle silny ruch z okolic 1,12 do 1,1350 (obecnie 1,1365), utrudniając dobre zachowanie indeksów, i stoi przed testem marcowych szczytów. W tej chwili wydaje się, że mają one szansę bronić się przez dłuższy czas.

Finalnie główne indeksy na kontynencie straciły od symbolicznego 0,04 proc. (FTSE MiB) do 0,8 proc. (IBEX). Dobry dzień ma za sobą GPW, WIG20 wzrósł o 1,1 proc., mWIG40 o 0,3 proc., a sWIG80 o 0,2 proc. Szał zakupów trwał na CCC, którego notowania powróciły na poziom 70 zł po niemal 14-proc. zwyżce i przy obrotach przekraczających 150 mln zł. Spokojniejsze (3,5 proc.) wzrosty widać było na LPP.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

S&P500 spadło o 0,3 proc., a NASDAQ o 0,7 proc., widać, że pokusa do realizacji zysków, szczególnie na spółkach technologicznych, narasta wśród amerykańskich inwestorów. O jakichkolwiek poważniejszych sygnałach pogorszenia sentymentu trudno jednak na razie mówić, po słowach R.Lighthizer’a, że czuje się dobrze z progresem we wdrażaniu pierwszej fazy porozumienia handlowego z Chinami rynki azjatyckie rosną, a kontrakty na europejskie i amerykańskie indeksy sugerują pozytywne rozpoczęcie sesji. Wydarzeniem dnia będą oczywiście amerykańskie dane z rynku pracy, a następująca po nich zmienność, w wypadku odczytów oddalonych od oficjalnych konsensusów może być większa niż zazwyczaj. Po środowym raporcie ADP można założyć, że rynek oczekuje lepszej publikacji niż -7,75 mln miejsc pracy i wzrost stopy bezrobocia do 19,4 proc., ale rzeczywiste neutralne poziomy są trudne do określenia.

Komentarz przedsesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 5 czerwca 2020 r.
Kamil Cisowski, CFA, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę. Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR