Glapiński: NBP rozpoczyna prace nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówki

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ogłosił rozpoczęcie prac pod przewodnictwem banku centralnego nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówki.

inflacja,cpi,Glapiński,NBP

Adam Glapiński, prezes NBP, przewodniczący RPP.

– Narodowy Bank Polski stoi na stanowisku wspierania obrotu gotówkowego – powiedział Glapiński podczas IV Kongresu Obsługi Gotówki.

Wskazał też, że posiadanie złotego wpływa pozytywnie na zapewnienie sprawnego obiegu gotówkowego, szczególnie biorąc pod uwagę to, że dostępność gotówki jest fundamentem bezpiecznego funkcjonowania infrastruktury państwa.

– Narodowy Bank Polski jako emitent narodowej waluty zawsze będzie obrońcą gotówki, polskich banknotów i monet, ponieważ zwłaszcza w trudnych sytuacjach zapewnia ona bezpieczne i nieprzerwane funkcjonowanie gospodarki, pozbawione zewnętrznych wpływów i ryzyka przerwania realizacji zobowiązań – powiedział Glapiński.

– My jako Polacy zawsze staliśmy na straży wolności i jesteśmy wyczuleni na każdą próbę jej ograniczania. Eliminacja gotówki w ramach prowadzenia przez niektóre banki, media i międzynarodowe koncerny ekonomii bezgotówkowej nie sprzyja poszerzaniu i wzmacnianiu wolności jednostek, wręcz przeciwnie – generuje ryzyka dla bezpieczeństwa i suwerenności państw narodowych oraz dla wolności poszczególnych obywateli. NBP wspiera cyfrowe sposoby płatności, jednak nie zapomina przy tym o podstawie dającej nam wolność – o gotówce. Gotówka w czasach pandemii przestała już być po prostu instrumentem płatniczym, a stała się istotnym elementem stabilizacji infrastruktury całego państwa – dodał szef banku centralnego.

Podkreślił, że gotówka musi podlegać specjalnej ochronie.

NBP ponowi swój postulat o wprowadzenie stosownego przepisu w ustawie o usługach płatniczych, który wzmocni prawa konsumentów rozstrzygając jednoznacznie, że mają oni prawo dokonywać płatności w formie gotówkowej zawsze i wszędzie.

– Bank stoi na stanowisku, że wszystkie instrumenty płatnicze powinny być wspierane w równym stopniu, a ich wybór jest wyłącznym prawem konsumentów i obywateli – podsumował Glapiński.

VI edycja Kongresu organizowana przez Związek Banków Polskich oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji, odbywa się pod patronatem honorowym NBP.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR